Fitness'da hangi sporlar yapılmalı?

OnePC

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Türkiye
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 1 haftadır spor salonuna gidiyorum ama hocam bana program yazmadı. Pek ilgilenmiyorlar. Bende her gittiğimde 30 dakika yürüyüş, 20 dakika eliptik bisiklet, 20 dakika pedal çevirme falan yapıyorum. 15 yaşındayım, 1.75 boylarındayım ve yaklaşık 92 kiloyum. Amacım kas yapmak değil. Kilo verip yağlarımı azaltıp ve yakmak. Sizce hangi sporları yapmalıyım fitness da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kilo vermek istiyorsan fittnesta işin yok. Ha ama gitme demiyorum. Sadece fitness sürecini yağ yakımına odaklı kurma. Her yerden duymuşsundur zaten, kilo vermenin tek yolu kalori açığıdır. Mesela günde 2500 kcal alman gerekiyorsa 2000 alacaksın ki açık enerji yağlardan karşılansın. Enerji ihtiyacının yağlardan karşılanması için ise belli bir süre aç kalman gerek. Buna "Intermittent Fasting" deniyor. Basitçe belli bir süre (tercihen 16 saat) boyunca kan şekerini yükseltecek hiçbir şey yemeyerek vücudun bütün karbonhidrat depolarını boşaltmasını sağlıyorsun (glikojen). Bu depolar boşalınca vücut yağ yakmaya başlıyor. 15. saatte falan 1 saat yapacağın kardiyo bu yağ yakımını maksimum düzeye çeker. Örneğin akşam 6'da son yemeğini yersin. Sabah 8-9 gibi kalkıp kardiyo yaparsın, 10'da da kahvaltını edersin. Yağ yakımı bu mantıkla çalışıyor. Fitness olarak da önerim düz ağırlık idmanı yapmanız. "push/pull/legs" idmanlarına bakabilirsiniz. İdman sonrasında da 30 dk HIIT kardiyo (mesela 2 dk koş 3 dk yürü x6) yapabilirsiniz. Eğer kas yapmadan sadece yağ yakımına odaklanırsan sarkıklar oluşur ve şimdikinden daha kötü bir hal alırsın. O yüzden yağ yakımıyla birlikte kas inşaası da yapılmalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı