Fizik mi, Bilgisayar mı Yoksa Her İkisi de mi?

Hocam bu dediğiniz temel olmadan zor. Bilgisayara ilginiz var evet kabul. Ama temeliniz var mı? Oyun yaptınız diyelim: Kim sizin oyununuzu 100.000 kez indirecek? Reklam olmadan kurumsal-güvenilir bir firma oluşturmadan? Yani ben bir kullanıcı olsam neden senin oyununu indireceğim mesela? Belki içinde keylogger vesaire olacak?
Bu yapacağınız strateji ile alakalı. Oyunu nasıl tanıttığınız, nasıl yaptığınız, nereleri kullandığınız ve bunları yaparken yaşadığınız zorlukları insanlara nasıl sunduğunuz.
Bir kanal kurarak hedefine ulaşan Dani
En başta sadece sayfa olan bir oyun: Tactic Force
Çoğu kişinin bildiği ama sadece 1 kişi tarafından yapılmış oyun: Undertale
Sonuçta ortaya nasıl bir ürün çıkarttığın. Ayrıca bildiğim kadarıyla Steam, Google Play store gibi mağazalarda buna karşı önlem vardır diye düşünüyorum.

Farkında mısınız aralarında Türk yapımı oyun yok :) İyi bir sermaye ve reklam varsa dediğiniz mümkün. Ancak düzenli bir iş bulamazsınız üniversite okumadan. Temeliniz yoksa tutunamazsınız da. Aç kalırsınız. Pişman olursunuz. En azından üniversite ile başlayıp doktora yaparak ortalama standartlarda başlarsanız düzenli bir işiniz olur. Yeteneğiniz ile hızla yükselirsiniz zaten. İsterseniz zorlanmadan akademisyenlik kadrosuna da geçebilirsiniz. Ancak Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsanız üniversite şart.

Farkında mısınız aralarında Türk yapımı oyun yok :) İyi bir sermaye ve reklam varsa dediğiniz mümkün. Ancak düzenli bir iş bulamazsınız üniversite okumadan. Temeliniz yoksa tutunamazsınız da. Aç kalırsınız. Pişman olursunuz. En azından üniversite ile başlayıp doktora yaparak ortalama standartlarda başlarsanız düzenli bir işiniz olur. Yeteneğiniz ile hızla yükselirsiniz zaten. İsterseniz zorlanmadan akademisyenlik kadrosuna da geçebilirsiniz. Ancak Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsanız üniversite şart.
Ben 4 sene okudum bitti okulum. Hatırı sayılır bir üniversitede okudum. Marmara elektronik. İnsanlar duyunca aa ne güzel falan diyor. Gel sen o güzelliği bir de bana sor. 4 senede ne elde ettim biliyor musun? Günlerinin 3-5 tane egoist hoca yüzünden nasıl heba olduğunu. Okuldaki derslerin ne kadar amatör ve alakasız olduğunu saymıyorum bile. Üniversite bi' kültürdür. Onu okumanın insana bi' faydası vardır ama sen o süre içinde ekstra şeyler yaparsan. Bak siz teorik konuşuyorsunuz. Ben okuyup bitirmiş biri olarak söylüyorum bunları. Teori ile uygulama çok farklı. Cidden çok farklı. Ne okursan oku Türkiye'de iyi bir iş bulacağının garantisi yok. Çünkü artık herkes üniversite okuyor. Herkes diplomalı. Bi' işe girerken CV'ni insan kaynaklarına veriyorsun. Seni elemesi 10 sn. Adına bakıyor yüzüne bakıyor. Deneyimine bakıyor. Bitti. İş ilanlarına bak eğer imza yetkisi vs. yoksa şu bölümden mezun demez kolay kolay. "Eğitim şartı: Üniversite" der sadece. Ama onun yanında en az 4 yıldır bu konuda deneyimli, şu şu şu bilgilere sahip tercihen bunları da bilen. Diye uzayıp gidiyor. Yani uzun lafın kısası önemli olan kendine ne kattığın. Çünkü 2019 yılında kimse diplomandaki okula, bölüme ve notuna bakmıyor.

Ben 4 sene okudum bitti okulum. Hatırı sayılır bir üniversitede okudum. Marmara elektronik. İnsanlar duyunca aa ne güzel falan diyor. Gel sen o güzelliği bir de bana sor. 4 senede ne elde ettim biliyor musun? Günlerinin 3-5 tane egoist hoca yüzünden nasıl heba olduğunu. Okuldaki derslerin ne kadar amatör ve alakasız olduğunu saymıyorum bile. Üniversite bi' kültürdür. Onu okumanın insana bi' faydası vardır ama sen o süre içinde ekstra şeyler yaparsan. Bak siz teorik konuşuyorsunuz. Ben okuyup bitirmiş biri olarak söylüyorum bunları. Teori ile uygulama çok farklı. Cidden çok farklı. Ne okursan oku Türkiye'de iyi bir iş bulacağının garantisi yok. Çünkü artık herkes üniversite okuyor. Herkes diplomalı. Bi' işe girerken CV'ni insan kaynaklarına veriyorsun. Seni elemesi 10 sn. Adına bakıyor yüzüne bakıyor. Deneyimine bakıyor. Bitti. İş ilanlarına bak eğer imza yetkisi vs. yoksa şu bölümden mezun demez kolay kolay. "Eğitim şartı: Üniversite" der sadece. Ama onun yanında en az 4 yıldır bu konuda deneyimli, şu şu şu bilgilere sahip tercihen bunları da bilen. Diye uzayıp gidiyor. Yani uzun lafın kısası önemli olan kendine ne kattığın. Çünkü 2019 yılında kimse diplomandaki okula, bölüme ve notuna bakmıyor.
Doktora yap bakayım ise alıyor mu almıyor mu? Üniversite sana zaten sadece temelini verir. CV de istenme amacı ne zannediyorsunuz? Temeli olmayan bina yapılır mı? Üniversitede yaptığın stajlar, transkript, kendi tecrüben bunlar tabiki önemli. Ama sen bunlarla gidip zaten çok üst düzey bir şirkette iş bulamazsın ki hemen. Tecrübe edinmen gerekir.

Son düzenleme:
Almıyor. Doktora ile akademik kariyer yaparsın. Özel sektör değil.
Akademik kariyer sonrası belirli bir tecrübe ile giremeyeceğin tek bir iş varsa gel bul beni. Sen üniversite+doktora ile iş bulamayacaksın temeli olmayan adam internetten temel alıp bilgilenip diploma olmadan iş bulup çalışacak sence hangisi daha kolay?

Akademik kariyer sonrası belirli bir tecrübe ile giremeyeceğin tek bir iş varsa gel bul beni. Sen üniversite+doktora ile iş bulamayacaksın temeli olmayan adam internetten temel alıp bilgilenip diploma olmadan iş bulup çalışacak sence hangisi daha kolay?
Akademik kariyer 2 sene 3 sene sürmüyor. Bunu biliyorsundur umarım. 20 seneni harcıyorsun bu işler için. 20 senenin sonunda 2 tarafta aynı paraları kazanır zaten merak etme. Ayrıca bu işler sadece Udemy'den ya da Youtube'dan video izleyerek öğrenilmiyor. Saha deneyimi denilen bir şey vardır. Kimse seni falanca üniversitede okudun diye işe almaz. Bak üniversite okuyup bitirince anlayacaksın dediklerimi. Benim arkadaşım Gazi Üniversitesi'nden 3.5 ortalamayla mezun oldu. 4 aydır iş bulamadı hala. Ben derslere hep geçecek kadar çalıştım. 2.18'di benim de notum ama ben çalışıyorum. Çünkü adamlar ne biliyorsun dediğinde kekelemiyorum. Fark burada. Bildiğim programlar kol gibi 4 tane programlama dili biliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı