Fizik mi, Bilgisayar mı Yoksa Her İkisi de mi?

lordRago

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Ankara
Daha fazla  
12. Sınıfım. 2020 Haziran ayında sınava girip üniversite macerama başlayacağım. Lakin bir şeyler eksik. Acaba ne istiyorum? Ne olmak istiyorum? Bunun gibi sorular arasında gidip geliyorum. Fizik okuyunca evimi geçindirebilecek miyim? Sevdiğim bir şeyi yapmak aslınca parasızlık içinde sürünme mi gerektiriyor? Ya da merak duyduğum bilgisayar mühendisliği bana fazla mı gelir? Yapabilir miyim? Araştırma ve oyun için kullandığım elimin altında araçla mucizeler yaratabilir miyim? Çıkamıyorum bu çukurdan. Battıkça daha da batıyorum. Acaba üniversite okumayıp kendi hırsımla yazılım öğrenip projeler üretip şirketlere mi başvursam?

Başlığı görünce bilgisayar oynamak mı, fizik yapmak mı veya hem oynayıp hem fizik yapmak mı olarak algıladım :) Üniversite okumamak gibi bir akıl tutulması sakın yaşama. Bilgisayar mühendisliği geleceğin açısından daha iyi olur.

Bilgisayar mühendisliği, fizik mühendisliğine göre her türlü iş yapar bence. Alanı çok daha geniş.
Zaten sıkıntıda burada başlıyor. Bilgisayar mühendisliği iş imkanı olarak fizik mühendisliğine çok daha fazla. İş bulma konusunda fazla sıkıntı yaşayamayacağım bir yer. Bölüm hakkında araştırmalar yapıyorum. Yaptıkları şeyi anlamaya çalışıyorum. Ya ingilizce konusunu eksiğim ki bu çok normal ya da kafam basmıyor. Udemy'den C# kursu aldım. Beni hiç içine çekmiyor. Acaba kendimi şimdiden fazla mı kasıyorum? Programlamayı üniversitede detaylı bir şekilde anlatacaklar da ya sevmezsem? Aynı şey biraz az biraz çok fizik içinde geçerli. Bu konularda karar veremiyorum. Sonuçta bir yer kazanıyorsun ve kendini orada görmek istediğin yere gitmek istiyorsun. Ya orası hiç beklemediğin bir yerse. Beğenmezsen yeniden sınav maratonu...

@lordRago gerçekçi konuşmak gerekirse öncelikle üniversite okumasam mı diye bir şey yok. Onu aklından çıkar:) Kesinlikle okumalısın ve üzerine bir şeyler eklemelisin.

Hiçbir bölüm tam istediğin gibi olmayacak zaten. Şimdiden söyliyeyim sana. Bilgisayara gittiğinde diyeceksin ki bu ne ya hep kod mu yazacağız. Fiziğe gittiğinde de bu ne ya hep teorik bilgi mi. Yani sen bilgisayar mühendisliğini seçerek iş çevreni daha geniş bir yelpazeye çekeceksin sadece. Yine yazılıma yönel veya donanıma yönel. Veya grafiğe. Orası sana kalmış.

Mühendislikten sen ham olarak mezun olacaksın. Yani sadece mühendis olacaksın:) Gerisi senin becerine kalmış. Nvidia'ya da gidebilirsin, donanım tamir veya yazılım yapan bir yerde de çalışabilirsin:) Asıl önemli olan ne kadar ilgili ve üzerine ne kadar koyabileceğindir.

Bir de fiziğin alanı özellikle ülkemizde çok kısıtlı. Yani bir şeyler yapabilmek için cidden on kat fazla çabalaman gerekecek belki de.

İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Yapmak istediğin işler için bölümden ziyade kendini ne yönde geliştirdiğin önemli. Bilgisayar konusunda kendini hangi bölümde okursan oku geliştirebilirsin ve şunu da bilmeni isterim ki Bilgisayar bölümü insanların büyük heveslerle gelip büyük hayal kırıklıkları ile ayrıldığı bölümlerden biri. Dışardan bakınca bütün gün bilgisayarla uğraşacağız, yazılımla uğraşacağız deli gibi öğreneceğiz yazılımı niyetiyle gelirsen hiçbir şey alamadan dönersin. Bilgisayar bölümüne de girsen yazılımı kendin öğreneceksin burda çoğu şey teoriden ibaret.

Şu an çoğu bölümle bilgisayarın alakası var. Kendi bölümümden örnek vermem gerekirse modelleme ve simülasyon alanında bilgisayar üzerinden yazılım üreterek başarabileceğin çok şey var. Fizik bölümüne de gitsen bilgisayarla ve yazılımla ilgili işlerle uğraşabilirsin.

Özetle söylemem gerekirse üniversite sana sadece ilerki hayatında belli bir yeterlilik seviyesine ulaşabildiğine dair karşındaki insana fikir verecek. Eğer üniversite okumadan bir şeyleri başarmaya kalkarsan karşındaki insanı ikna etmen ya mümkün olmayacak ya da çok zor olacak. Yani benim demem o ki mutlaka üniversite oku ama gittiğin herhangi bir bölümde de bilgisayar ve yazılım işiyle uğraşabileceğini unutma. Tek çıkar yolun bilgisayar okumak değil.

İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Yapmak istediğin işler için bölümden ziyade kendini ne yönde geliştirdiğin önemli. Bilgisayar konusunda kendini hangi bölümde okursan oku geliştirebilirsin ve şunu da bilmeni isterim ki Bilgisayar bölümü insanların büyük heveslerle gelip büyük hayal kırıklıkları ile ayrıldığı bölümlerden biri. Dışardan bakınca bütün gün bilgisayarla uğraşacağız, yazılımla uğraşacağız deli gibi öğreneceğiz yazılımı niyetiyle gelirsen hiçbir şey alamadan dönersin. Bilgisayar bölümüne de girsen yazılımı kendin öğreneceksin burda çoğu şey teoriden ibaret.

Şu an çoğu bölümle bilgisayarın alakası var. Kendi bölümümden örnek vermem gerekirse modelleme ve simülasyon alanında bilgisayar üzerinden yazılım üreterek başarabileceğin çok şey var. Fizik bölümüne de gitsen bilgisayarla ve yazılımla ilgili işlerle uğraşabilirsin.

Özetle söylemem gerekirse üniversite sana sadece ilerki hayatında belli bir yeterlilik seviyesine ulaşabildiğine dair karşındaki insana fikir verecek. Eğer üniversite okumadan bir şeyleri başarmaya kalkarsan karşındaki insanı ikna etmen ya mümkün olmayacak ya da çok zor olacak. Yani benim demem o ki mutlaka üniversite oku ama gittiğin herhangi bir bölümde de bilgisayar ve yazılım işiyle uğraşabileceğini unutma. Tek çıkar yolun bilgisayar okumak değil.
Fizik okumak daha mantıklı geldi şimdi. Sonuçta bilgisayar mühendisliğinden mezun olunca fizik bir hobi yada heves niteliğinde kalır. Ama Fizikten mezun olur üzerine kodlama öğrenirsem (tabi CV'ye eklemek için projelerde olacak) iki tarafa da meslek konusunda kapı aralanır. Sonuçta @painkiller 'ın dediği gibi önemli olan benim üzerine ne kattığım.

Bu yaşlarda bu tarz düşüncelerin sonu yok. İlerleyen zamanlarda olaylar doğaçlama gerçekleşiyor zaten genelde :D
Fizik okumak istiyorsan akademik kariyeri düşünebilirsin. Bilgisayarın iş alanı çok geniş ve konforlu.
Bana kalırsa üniversiteyi kesinlikle oku hem tecrübe kazanırsın hem bir lisans diploması sana hayatın boyunca yardımcı olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı