Fizik sorusu

Bedirhanblpz

Decapat
Daha fazla  
Bir parçacığın ivmesi zamanın bir fonksiyonu olarak a(t) = 6 T2 – 4 m/s2 ile verilir. Parçacığın başlangıç hızı 3 m/s ise parçacığın t = 2 S'deki hızı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
a(t) =[ 6 T^2 – 4 ]m/s2 fonksiyonumuz bu ise t yerine 2 koyup ivmeyi yani 20m/s^2
Daha sonra ise 20m/s^2 ile zamanı çarparsanız hızdaki artışı 40m/s bulursunuz. Cevap 43 ise çözümüm doğru olabilir.

cevapların ikiside doğru değil ben ilk başta 43 yazdım ama sistem kabul etmedi
cevapların ikiside doğru değil ben ilk başta 43 yazdım ama sistem kabul etmedi
bendemi hata var yoksa sistemde mi anlayamadım 43 değil mi cevap?
bir sorum daha var
parçacığın x(t) = 3t^2 - 12t + 2 grafiği verilen fonksiyonda, T=2 anında parçacığın hızı nedir?

V= ... m/s
a(t) =[ 6 T^2 – 4 ]m/s2 fonksiyonumuz bu ise t yerine 2 koyup ivmeyi yani 20m/s^2
Daha sonra ise 20m/s^2 ile zamanı çarparsanız hızdaki artışı 40m/s bulursunuz. Cevap 43 ise çözümüm doğru olabilir.
parçacığın x(t) = 3t^2 - 12t + 2 grafiği verilen fonksiyonda, T=2 anında parçacığın hızı nedir?

V= ... m/s

bu soruya da bakar mısın?

Son düzenleme:
Özür diliyorum soruyu tam anlamlandıramamışım, ivme değişken sanırım. Yani zamanla artan bir ivme söz konusu gibi. Çözümü bu yönde şekillendirmek gerekiyor olabilir. Konular o kadar eskide kaldı ki değişken ivmede nasıl bir yol izlediğimi hatırlayamadım.

Özür diliyorum soruyu tam anlamlandıramamışım, ivme değişken sanırım. Yani zamanla artan bir ivme söz konusu gibi. Çözümü bu yönde şekillendirmek gerekiyor olabilir. Konular o kadar eskide kaldı ki değişken ivmede nasıl bir yol izlediğimi hatırlayamadım.
diğer eklediğim soruyla ilgilenebilir misin peki?

Hız değişken yine size bir video atayım onu izleyin. Zaten oradan gördüğümü size aktarıcağım çünkü :D
değişken ivmeli hareket

Son düzenleme:
Bir parçacığın ivmesi zamanın bir fonksiyonu olarak a(t) = 6 T2 – 4 m/s2 ile verilir. Parçacığın başlangıç hızı 3 m/s ise parçacığın t = 2 S'deki hızı nedir?
Hocam ivmenin integralini almanız gerekiyor. Spesifik olacaksak belirli integralini almanız gerekiyor, yani a(t)'nin t=0 ile t=2 arasındaki integralini hesaplayacaksınız. Bu size parçacığın 2 saniye içerisinde kazandığı hızı verecektir. Bunu da başlangıç hızıyla toplarsanız t=2 anındaki hızını bulursunuz.