Fizik yeterlilik testi ve skinny fat için evde spor

Baki akdemir

Hectopat
Merhaba, arkadaşlar herkese iyi günler dilerim. MSÜ'deki fizik yeterlilik testinden güzel bir puan elde etmek için evde spor yapmaya karar verdim. Yapacağım sporun tek amacı fizik yeterlilik testi olmayacak çünkü skinny fat im ve bu durumdan da kurtulmak istiyorum. Çok büyük bir hedefim ya da amacım yok manken gibi bir vucüt yapma niyetim de yok. Amacım skinny fatden kurtulmak ve fizik yeterlilik testinden 100 alabilecek kadar mekik ve şınav yapabilmek. Fizik yeterlilik testinin aşamalarını görsel olarak yükledim. 400 metre koşu içinde verebileceğiniz bir tavsiye var ise seve seve dinlerim. İlk olarak kendime bir adet pilates topu, barfiks barı ve 5+5 toplam 10 kglık dambıl almayı planlıyorum. Amacım haftanın 2 günü kardiyo 2 günü de bu aletleri kullanaraktan ağırlık antrenmanı yapmak. Kalan günlerde de 400M koşu için çalışabilirim diye düşünüyorum. Bir video da gördüğüm ve uygulamayı da düşündüğüm şu tarz bir antrenman var;
Şınav 15×4
Dumbell curl(döndürerek) 15×4
Dumbell press 10×4
Triseps dumbell... 10×4
Dumbell shoulder press 10×4
Lateral raise 10×4
Squat 10×4
Mekik 10×4
Plank 30 + saniye.
(En sonda 20 dakika bisiklet sürmeyi planlıyorum)
Bana uygun bir antrenman mı o konuda emin değilim burada aklıma takılan birkaç şey var; şu an okula gittiğim için spor salonuna gitme imkanım yok genel olarak niyetim de evde spor yapmak. Dumbell press anladığım kadarıyla normalde bir bench de yapılıyormuş ama video da ki kişi bench yerine pilates topunun kullanılabileceğini söyledi. Şu an için 5kglık dambıl alacağım ileride bu ağırlığı 10-15'e arttırırsam pilates topunda denge mi sağlamada sorun yaşar mıyım? Ve bu antrenmanı düzenli bir şekilde uygular isem fizik yeterlilik testinden tam puan alacak kadar kendimi geliştirebilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

msu-erkek.png

5kg lık dumbell (eğer kuru kemik bir şey değilsen) hiç bir işine yaramaz. Belki ilk hafta curl yaparken zorlar o da belki. Bence halter seti alın. Squat ve mekiği 1 sette 20 - 30 tekrar atın bence en az.

5kglık dumbell (eğer kuru kemik bir şey değilsen) hiçbir işine yaramaz. Belki ilk hafta curl yaparken zorlar o da belki. Bence halter seti alın. Squat ve mekiği 1 sette 20 - 30 tekrar atın bence en az.

Antrenmanı aldığım video da adam 5kglık dambıl ile yapıyordu bende ondan almayı düşündüğüm şeylerin arasına ekledim. Kuru kemik değilim diye düşünüyorum boyumu tam olarak bilmiyorum ama 180'in üstünde. Kilom şu an için 68 kilo zayıfım ama göbeğim var. Hem bu durumdan kurtulmak hem de fizik yeterlilik testi için spor yapmaya karar verdim. Vücut yapmak gibi bir amacım yok. Vücudumun görüşünüzü düzelsin ve de ekte yer alan değerler kadar mekik şınav yapabilip 400M koşsam benim için kafi. O sebeple çok fazla kasmak istemiyorum. Gine de bu antrenman yetersiz olur mu?

Antrenmanı aldığım video da adam 5kglık dambıl ile yapıyordu bende ondan almayı düşündüğüm şeylerin arasına ekledim. Kuru kemik değilim diye düşünüyorum boyumu tam olarak bilmiyorum ama 180'in üstünde. Kilom şu an için 68 kilo zayıfım ama göbeğim var. Hem bu durumdan kurtulmak hem de fizik yeterlilik testi için spor yapmaya karar verdim. Vücut yapmak gibi bir amacım yok. Vücudumun görüşünüzü düzelsin ve de ekte yer alan değerler kadar mekik şınav yapabilip 400M koşsam benim için kafi. O sebeple çok fazla kasmak istemiyorum. Gine de bu antrenman yetersiz olur mu?
Hocam merhaba. Koşu sınavı nasıl geçti. Verebileceğiniz tavsiyelere açığım.

Hocam merhaba. Koşu sınavı nasıl geçti. Verebileceğiniz tavsiyelere açığım.

2022 MSÜ sınavında istediğim okul için aşmam gerekli olan baraj puanını elde edemedim ne yazık ki. O yüzden mülakatlara katılamadım. 2023 MSÜ'ye hazırlanıyorum şu anda. Tavsiyem internette ufak bir araştırma ile mülakata katılmış olan adayların paylaştığı mülakat anılarına ulaşabilirsiniz. Yardımcı olacağından eminim. Benim yardımcı olabileceğim herhangi bir şey var ise seve seve dinlerim.

2022 MSÜ sınavında istediğim okul için aşmam gerekli olan baraj puanını elde edemedim ne yazık ki. O yüzden mülakatlara katılamadım. 2023 MSÜ'ye hazırlanıyorum şu anda. Tavsiyem internette ufak bir araştırma ile mülakata katılmış olan adayların paylaştığı mülakat anılarına ulaşabilirsiniz. Yardımcı olacağından eminim. Benim yardımcı olabileceğim herhangi bir şey var ise seve seve dinlerim.
Umarım istediğinizi kazanırsınız hocam. 400 metre koşu için açtığım bir konu var rica etsem oraya bakabilir misiniz?

Geri
Yukarı