Flexa ve Akasa P5 5 port çıkışlı PWM fan çoklayıcı çöp mü?

345948

Hectopat
Selam arkadaşlar anakartta CPU fanı 4 pinli girişe takılı ve BIOS fan kontolü yapılıyor ayrıca 1 tane daha 4 pin girişi var.
4 tane 3 pinli kontrolsüz kırmızı ışıklı fan var onlar son hız dönüyor,
Şimdi benim derdim bu 4 fanı da BIOS üzerinden ayarlamak, yani sıcaklığa göre devir hızı düşsün sessizlik olsun.
Flexa ve Akasa kablo çoklayıcı buldum başta tamam bu işi çözer dedim ama yorumlara bakınca kimse bu işi becerememiş, biri demiş ki 4 pinli CPU fanını çoklayıcı da bulunan 4 pine takacaksınız ama başkası oradan da sonuç alamamış.
Sonuç olarak CPU fanına göre de kendini ayarlasa diğer fan girişinden de kendini ayarlasa fark etmez, bu kablo 3 pin girişli fanlarımı kontrol edebilir mi?
Nasıl yapacağız, alayım mı bu ürünü?

Dosya Ekleri

• A320M-HDV R4 4 pin.png
    A320M-HDV R4 4 pin.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 60
  • flexa-p5-5-port-cikisli-pwm-fan-coklayici-4354p-kablo-4-2-pin-spl__0868438283488503.jpg
    flexa-p5-5-port-cikisli-pwm-fan-coklayici-4354p-kablo-4-2-pin-spl__0868438283488503.jpg
    90 KB · Görüntüleme: 50
  • 2fgsdfgsf.JPG
    2fgsdfgsf.JPG
    114 KB · Görüntüleme: 43
Bazı fanlarda PWM modu var. 3 pinli de olabiliyor. Olmayanlar için bu modu kullanabilirsiniz. Çoklayıcı kullanırken aynı tip fan kullanmak daha iyi olur. Sonuçta hepsi tek fan gibi çalışır. @Mithat Berhan hocam, daha iyi bilgi verebilir.

Dediği gibi PWM sinyalini kopyalıyor, bu yüzden 1 tane PWM 4 pine ihtiyacı var.

Tamam anladım kasa fanlarım 3 pinli de olsa 4 pinden gelen anakart bağlantısına bağlayınca kontrol edebileceğim anlaşılıyor, 3 pinli fanlarımı nette araştırdım şu açıklama var

Dosya Ekleri

• dark-120mm-ultra-bright-15x-kirmizi-led-li-kasa-fani__3829-1.jpg
    dark-120mm-ultra-bright-15x-kirmizi-led-li-kasa-fani__3829-1.jpg
    37,4 KB · Görüntüleme: 25
  • dark kasa fanı.JPG
    dark kasa fanı.JPG
    73,8 KB · Görüntüleme: 35
Bu normal 3 pin DC, taksan yine çalışır. Ek kontrol için anakartin altındaki 3 pin portu da kullanabilirsin.

Hocam netleştirebilir miyiz, bu çoğaltıcıya bende ki 3 pinli 4 fanı takipucunu anakart 4 pinli sokete takıyoruz değil mi?
İlk eklediğim resimlerde Akasa çoğaltıcı tablosu vardı orada bulunan adaptör fan kafamı karıştırdı
Bu normal 3 pin DC, taksan yine çalışır. Ek kontrol için anakartin altındaki 3 pin portu da kullanabilirsin.

Şöyle bir memnuniyetsizlik yorumu buldum, bu yorum üzerine size sorayım 4 pinli CPU fanını da yerinden çıkarıp adaptöre taksam?

Dosya Ekleri

• sorun.JPG
    sorun.JPG
    42,9 KB · Görüntüleme: 36

Yeni konular

Geri
Yukarı