Flowchart asal sayıları sıfırlama zorunluluğu

just57

Kilopat
Daha fazla  
Flowchart'da bir ödevim var. Neredeyse tamamını yaptım fakat 1 yazdığımda önceki girdiğim asal sayıları sıralamam gerek. Bunun hakkında yardım edebilecek var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Asal sayıları tuttuğunuz yapıdaki bütün sayıları gezerken asal sayı olup olmadığını kontrol edip eğer bulursa başka bir listeye alacak bir fonksiyon yazmanız gerek.

Bir sayının asal olup olmadığını anlamak için 1 ve kendisi hariç hiçbir sayıya bölünmemeli. Bunu başarmak için ilgili sayıya 2 den başlayıp sayıdan 1 küçük önceki sayıya kadar bütün sayıların modunun 0 olduğunu kontrol eden ayrı bir fonksiyon işinizi görecektir.

Örnek C Kodu:

C:
bool Isprime(long int a)
{
   long int counter = 2;

while(counter < a)
    {
        if(a % counter == 0)
        {
            printf("\n %ld divides at %ld\n\n" , a ,counter);
           return false;
        }

else
        {
            counter++;
        }
    }
    return true;
}

Asal sayıları tuttuğunuz yapıdaki bütün sayıları gezerken asal sayı olup olmadığını kontrol edip eğer bulursa başka bir listeye alacak bir fonksiyon yazmanız gerek.

Bir sayının asal olup olmadığını anlamak için 1 ve kendisi hariç hiçbir sayıya bölünmemeli. Bunu başarmak için ilgili sayıya 2'den başlayıp sayıdan 1 küçük önceki sayıya kadar bütün sayıların modunun 0 olduğunu kontrol eden ayrı bir fonksiyon işinizi görecektir.

Örnek C kodu:

C:
bool Isprime(long int a)
{
long int counter = 2;

while(counter < a)
{
if(a % counter == 0)
{
printf("\n %ld divides at %ld\n\n" , a ,counter);
return false;
}

else.
{
counter++;
}
}
return true;
}

Şöyle bir şey yaptım asal ve asal olmayan sayıları ayırt ediyor ben şimdi şunu yapmak istiyorum asal sayı girdiğimde örnek 5 7 11 girdikten sonra 1 yazdığımda bu sayılar 3 tane bana bunu söylemesini istiyorum 1 yazdığımda girilen asal sayılara gidiyor fakat sayaç doğru çalışmıyor 3 tane asal sayı girdiysem orada 3 yazmıyor.

Dosya Ekleri

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    30,1 KB · Görüntüleme: 139
Kalan 0'a eşit olduğunda sayı asal olamayacağından döngünün kesilmesi gerekli. Bu bir asal sayı değil kısmına bağlamayı deneyin.

Kalan dediğiniz değişken 0 olduğunda sayı asal olamaz. Kalan == 0 --> Evet olduğunda döngü kırılıp bu sayı asal değil uyarısı vermeli.

Diyagram şekillerinin görevini unutmuşum ama mantık olarak olması gereken x sayısını 1 ile x/2 sayıları arasındaki sayılara böleceksin tek tek yani {2,3,4...,(x/2)-1} bu kümedeki sayılara böleceksin. Bu sayılar içinde bölen yoksa asal sayıdır diyeceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı