Format atarken her bölüm silinmeli mi?

Alperen0

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, format atarken SSD, HDD ve birkaç küçük boyutlu bölmeler gözüküyor. Bazılarının yanında OEM sistem vs. yazıyor, onlara dokunmuyorum. Hata mı yapıyorum? Hepsini silmem mi gerekiyor yoksa sadece Windows'un kurulu olduğu diski silsem yeterli mi?

Onları ellemenize gerek yok. Windows'un kurulu olduğu bölmeyi silip oraya yüklerseniz bir sıkıntı çıkmaz.
Sıkıntı çıkıyor acaba onla alakalı mı diye sormak istedim. Her şeyi normal format gibi yapıyorum ellemiyorum dediğiniz gibi, SSD yi seçip kuruyorum bilgisayar açılmıyor. HDD ye kurunca açılıyor. Anlamadım gitti ayarlayamadım bir türlü acaba onlarla alakalı mı diye sormak istedim.

Kullanmadığım ıvır zıvır şeyleri sevmem. Temiz kurulum yapıyorsam her şeyi siler, size de aynısını tavsiye ederim.
Bende aynı şekilde, yedekleyeceksem yedeklerim yoksa ki zaten öyle şeylerim için cloud sistem kullanıyorum google drive v.s. hocam format atılacaksa bence komple sıfırlanmalı. Bir de tavsiyem bu gibi sorunlara karşı belirli aralıklarla yedekleme al, ve eğer böyle bir sorun çıkarsa tek disk kullan ve komple sıfırla!

Zaten diskleri siliyorum lakin bunlar 500 MB lik küçük bölmeler oluyor. Adları da garip olunca bilgisayara bir şey olmaz ama cahillik olursa diye dokunmuyorum:D

Zaten diskleri siliyorum lakin bunlar 500 MB lik küçük bölmeler oluyor. Adları da garip olunca bilgisayara bir şey olmaz ama cahillik olursa diye dokunmuyorum:D
Ben bilgisayar mühendisiyim, mesleğimi şunun için belirttim, ben öğrenciyken bazen sabırsız olunca sorunu çözmek için direk format atardım ve yeniden kurulum falan yapardım bu işe yarardı. Tabi bunlar kaçak yazılım v.s. kullandığımız günlerdi :)

Ben bilgisayar mühendisiyim, mesleğimi şunun için belirttim, ben öğrenciyken bazen sabırsız olunca sorunu çözmek için direk format atardım ve yeniden kurulum falan yapardım bu işe yarardı. Tabi bunlar kaçak yazılım v.s. kullandığımız günlerdi :)
Herhangi bir sorun yok elimdeki cihaz laptop yeni bir SSD aldım. Windows'u ona kurarken direkt temiz kurulum yapmaya karar verdim ve böyle oldu. SSD ye kurunca açılmadı. Windows lisansı zaten anakarta gömülü sanırım kaç kere formatlasam da gitmiyor.

Orası format atma sebebinize göre değişir: Virüs diske tamamen bulaştı veya virüs bulaşan yeri saptayamıyorsanız her şeyi silmeniz daha makul olur. Virüs bulaşan diski/yeri saptadı iseniz verilerinizi bir yere yedekleyip mevcut diski silmeniz daha makul olur. (Virüs veya başka bir durum içinde benzer şeyler geçerli) Yok işletim sistemini güncelleyecek veya diski biçimlendirip yeniden boyutlandırmak için ise formata bile gerek olmayabilir ama atıyorsanız da yine sadece yerel sürücüleri silmeniz yeterli olacaktır. Sistem de bazı yazılım sorunları varsa (işletim sisteminden kaynaklı olabilir) yine her şeyi silmenize gerek yoktur. Velhasıl kelam sistem dosyalarını silmeniz için bir nedeniniz yoksa onları silmeye gerekte yok.
Not: Örnekler de sürçü lisan olduysa affola

Yeni konular

Geri
Yukarı