Format atılsa bile silinmeyen virüs

BIOS'a zararlı girebilmesi için sistemin EFI bölümüne yerleşmesi gerekli diye biliyorum. Öncelikle öyle bir dosya kurmuş olmalısınız ki Petya gibi bir zararlı gibi davransın. Bulaşan zararlı Floxif.H, mining zararlısı da beraberinde getirebildiği gibi genel amacı reklam. Reklam zararlısı diyebiliriz kısaca. Aldığınız hataların da bundan kaynaklandığını düşünmüyorum şahsen.

Ancak zararlı, C değil D diskine de bulaşmış. ESET bulabildiği kadarını bulmuş, kalanları da muhtemelen şifreli arşiv varsa arşivlerde yoksa da bozulmuş arşiv uzantılarında. Bu sebeple her formattan sonra bulaşıyor. Siz formatı sadece C diskine atıyorsunuz yani zaten temiz olan diske. Sıkıntı şu ki, D diski enfekte ve her formattan sonra D diskinden geri yükleniyor. Sizin öncelikle D diskini göz önüne almanız ve temizlemeniz lazım. Gördüğüm kadarıyla D diskindeki zararlıları ESET halletmiş, ancak yine de yedekleyeceğiniz fotoğraf vs. varsa en önemlilerini yedekleyip diski sıfırlayın. Hatta bunu kurulum ekranında yapmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğiniz zararlıdan kurtulmanın yolu bu.

Ransomware petya ve MEMZ virüsünü açmıştım ve Windows'a crack yapmıştım onlardan olabilir mi ?

Ransomware petya ve MEMZ virüsünü açmıştım ve Windows'a crack yapmıştım onlardan olabilir mi ?
1628191269445.png

Yani ne diyeyim bilemedim. Sorunun kaynağını biliyormuşsunuz. Dediklerimizi yapın, fotoğraflarınız şifrelenmediyse ve sadece Floxif.H mevcutsa yedekleyin.

Başka bir diske Yedek alıp c ve d yi sil güzel bir format at formattan sonra yedekleri geri yükleme ve dene bakalım tekrar aynı problem devam edecek mi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı