Format atılsa bile silinmeyen virüs

Kaç kez açtım 😂

SSD de Windows kurulu bir de HDD var

Hangisine format atmalıyım?
1628174296987.png

1628174304316.png

Sistem dosya bütünlüğü tam mı? Windows Update ile en yeni sürüme güncelleyin. Windows Insider Programı'ndaysanız çıkın.

Zararlı bulaştığından şüpheleniyorsunuz anlaşılan, bu rehberleri uygulayın:

Ayrıca 0xc0000005 hatası almışsınız, bu zararlı olduğuna işaret değil.

Bir arkadaşım da böyle sorun yaşamıştı. Windows Update'yi düşman bellemişti. Format sonrası Windows açılır açılmaz direkt olarak Windows Update'yi devredışı bırakıyordu. Gerekli sürücülerin kurulmasına engel oluyordu. Siz de böyle bir şey yapmıyorsunuz değil mi? Sizin sorununuzun virüs ile alakalı olduğunu sanmıyorum.

Arkadaşlar bu yazılımsal bir şey değil ya BIOS'ta virüs var veya donanımsal bir arıza var ama ne şu an Kali linuxdayım Discord Kali linuxdada açılmıyor bazen? Hangi bileşenden kaynaklı olabilir yardımcı olur musunuz?

Arkadaşlar bu yazılımsal bir şey değil ya BIOS'ta virüs var veya donanımsal bir arıza var ama ne şu an Kali linuxdayım Discord Kali linuxdada açılmıyor bazen? Hangi bileşenden kaynaklı olabilir yardımcı olur musunuz?
BIOS'a zararlı girebilmesi için sistemin EFI bölümüne yerleşmesi gerekli diye biliyorum. Öncelikle öyle bir dosya kurmuş olmalısınız ki Petya gibi bir zararlı gibi davransın. Bulaşan zararlı Floxif.H, mining zararlısı da beraberinde getirebildiği gibi genel amacı reklam. Reklam zararlısı diyebiliriz kısaca. Aldığınız hataların da bundan kaynaklandığını düşünmüyorum şahsen.

Ancak zararlı, C değil D diskine de bulaşmış. ESET bulabildiği kadarını bulmuş, kalanları da muhtemelen şifreli arşiv varsa arşivlerde yoksa da bozulmuş arşiv uzantılarında. Bu sebeple her formattan sonra bulaşıyor. Siz formatı sadece C diskine atıyorsunuz yani zaten temiz olan diske. Sıkıntı şu ki, D diski enfekte ve her formattan sonra D diskinden geri yükleniyor. Sizin öncelikle D diskini göz önüne almanız ve temizlemeniz lazım. Gördüğüm kadarıyla D diskindeki zararlıları ESET halletmiş, ancak yine de yedekleyeceğiniz fotoğraf vs. varsa en önemlilerini yedekleyip diski sıfırlayın. Hatta bunu kurulum ekranında yapmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğiniz zararlıdan kurtulmanın yolu bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı