Format atma takıntımdan vazgeçemiyorum

En ideali 2-3 yılda bir bir de virüs girdimi silemezsen atarsın zaten antivirüslerde var yani format gereksiz.

Daha neler seçimlerden seçimlere atsın formatı. Windows kıytırık bir işletim sistemidir ve öyle ya da böyle ilk zamanlardaki performansını ve stabilitesini kaybeder. Senede 1 ya da 2 makuldur. Bu dediğim özellikle oyun oynayanlar için geçerli, ofis bilgisayarında ise senin dediğin makul.

Bir tane AAA oyun bile format işleminden kat kat fazla dosya yazıyor sisteme, kimileri de disk ömrü demiş. Ayda 1 formattan hayatı kayacak diske RDR2 falan hiç yüklemeyin ölür mölür.

Ayda bir mutlaka format atıyorum. Format atmadığım dönemde yüklediğim oyun veya programların benim bilgim dahilimde olmadan bilgisayarımın birçok yerine klasör eklediğini düşünüyorum. Program dediklerim de Discord, Opera, BlueStacks, tarzı bilindik uygulamalar. Ha bu arada akıl sağlığım gayet yerinde sadece bilgisayarıma yüklediğim uygulamalar birçok yerde dosya oluşturduğu için bilgisayarın için dolmuş gibi hissediyorum. Arkadaşlarım bazen bilgisayarını getirir masaüstünde yüzlerce dosya, C'de sadece 10GB yer kalmış gibi olaylarda daralıyorum görünce. Bu takıntıdan nasıl kurtulabilirim?
Bir şeyden tamamen kurtulmak, her yeni oluşan sorumluluktan sıfırlayarak kaçmaması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Daha neler seçimlerden seçimlere atsın formatı. Windows kıytırık bir işletim sistemidir ve öyle ya da böyle ilk zamanlardaki performansını ve stabilitesini kaybeder. Senede 1 ya da 2 makuldur. Bu dediğim özellikle oyun oynayanlar için geçerli, ofis bilgisayarında ise senin dediğin makul.

Bir tane AAA oyun bile format işleminden kat kat fazla dosya yazıyor sisteme, kimileri de disk ömrü demiş. Ayda 1 formattan hayatı kayacak diske RDR2 falan hiç yüklemeyin ölür mölür.
4 kere Fitgirl'den yüklesin, yazama hızı yüzde 10 falan düşer.

Ne alakası var anlamadım.Bir şeyden tamamen kurtulmak, her yeni oluşan sorumluluktan sıfırlayarak kaçmaması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.Siz ne anladınız bilmiyorum ama.Şimdi bir kaç kişi daha yanlış anlar sildim önceki mesajı.

Benim eşek James öyle idi. 3. yılı okuma hızı çok iyi ama yazma hızı 10 kat düştü.

O SSD kalitesi ve şans ile alakalı bir durum. 5 seneye yakın Sandisk SSD Plus kullanmıştım ne okuma yazma hızları düşmüştü ne de sağlığı %92 altına inmişti.

Repack ise repacktir. Diske tek etkisi atıyorum Steam oyunu 70 GB direkt indiriyorsa, sen 30 GB repack indirirsin ekstradan 70 GB oyun dizinine dosya yazar. Ama burada direkt işlemciye ve RAM'e yük atarken sana etkisi fazladan 30 GB indirmek olarak kalır. Bu da kaliteli ve TDP ömrü yüksek bir SSD/NVMe için çerezdir.

Geri
Yukarı