Format atmadan işletim sistemini değiştirmek mümkün müdür?

zeynpst

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarımda yaşadığım bir sorun için Monster'i aradım ve bana birkaç soru sorduktan sonra sorunun büyük ihtimalle işletim sisteminden kaynaklı olduğunu, işletim sistemini tekrar kurmam gerektiğini söylediler. Bir araştırma yaptım ve anladığım kadarıyla bilgisayara format atmadan işletim sistemini yeniden kuramıyorum. Yine de sormak istedim, işletim sistemimi verilerim silinmeden yeniden kurmamın hiçbir yolu var mı? Ayrıca format atınca bilgisayara ilk aldığımda kurduğum driverlere kadar her şey siliniyor mu? Fazla bilgim yok bu konuda.

Windows'un sıfırlama özelliği var. Windows arama yerine "Bu Bilgisayarı Sıfırla" yazıp bulabilirsiniz. Ek olarak kişisel dosyaları koruyabilirsiniz.

Ekran görüntüsü 2021-11-07 123106.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Evet yolu var, format atacakmışsınız gibi Windows'u USB diske yazdırdıktan sonra boot edip disk seçme yerinde hiçbir şeyi silmeden C diskini seçerseniz eski dosyalarınız ve Windows'u Windows.Old adlı bir klasöre atacaktır. Driverlarınız gider.

Windows'un sıfırlama özelliği var. Windows arama yerine "sıfırlama" yazıp bulabilirsiniz. Ek olarak kişisel dosyaları koruyabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1208247

Eğer ki kurulum bozuksa bunu yaptıktan sonra bir şey fark etmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle yapabilirsiniz:
1- Önce istediğiniz sürümün ISO dosyasını Microsoft'un sitesinden indiriyorsunuz.
2-Sonra açıyorsunuz zaten yükle diyorsunuz.
3-Sonra yükleniyor yeniden başlatılıyor vs ve Windows değişiyor. Dosyalarınız gitmiyor.
4-Bu dediğim yükseltme olarak sadece anlaşılmasın düşürmek için de yapılır. Windows 10'dan 8'e sanki yükseltir gibi geçmiştim ben format vs olmadan :)

Öncelikle sistemin bulunduğu Windows olan C diskinize Windows'um olarak isim verin. Sonra formata geçiş yaparak @uykuda arkadaşımızın dedigi gibi disk bicimlendirme bölümünde birincil olan Windows'um olarak isim verdiginiz diski secin ileri seçiniz. 'windows.old' olarak C surucusune Backup alarak kurulumu tamamlayacaktir. Kurulum bittiğinde coğu driverler Windows uzerinden otomatik yuklenir. (Windows 10 ve Windows 11 için geçerli bu dedigim. Yüklenmez ise buradan yardimci oluruz.
Not: Bu işlemi disk bölümlerin C ve D olarak iki bölüm ise yapabilirsiniz. Aksi taktirde veri kaybolma riski yasayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı