Format atmak bilgisayarda virüs varsa virüsü temizler mi?

LaTokyo

Centipat
Bilgisayarı alalı 1 yıl oldu. Çok fazla oyun/program indir sil yaptım. Oyunlarda ilk gününden çok daha FPS düşüşü var. Virüs de olabilir bilgisayarda. Bilgisayara format atacağım USB ile.

Eğer bilgisayarda virüs varsa formattan sonra da bilgisayarda kalır mı? Bu şekilde format atsam bir sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı alalı 1 yıl oldu. Çok fazla oyun/program indir sil yaptım. Oyunlarda ilk gününden çok daha FPS düşüşü var. Virüs de olabilir bilgisayarda. Bilgisayara format atacağım USB ile.

Eğer bilgisayarda virüs varsa formattan sonra da bilgisayarda kalır mı? Bu şekilde format atsam bir sorun olur mu?

Virüs programı ile taratıp kolayca kurtulabilirsin. Ama gereksiz programlar başa bela. Revo Uninstaller ile gereksiz gördüğün programları silip virüs programı ile virüsleri de silebilirsin.

Farklı türde virüsler var. Bazıları diskin kullanıcının kullanımına açık olan bölümüne sızar ve bunları format atarak temizleyebilirsiniz. Fakat bazı virüsler diskin kendine ayırdığı, kullanıcıya açık olmayan bölümüne sızar, bu türler format ile temizlenmez.

Virüsü bağlı bir şey. Çok iyi bir virüsse bilgisayarı çöp edebilir. Ama böyle bir virüsü kurduğunu sanmıyorum zaten çok düşük bir ihtimal. Format ile hallolur.

Geri
Yukarı