Format atmak zararlı mı?

9 TB için %3 sağlık kaybı gayet iyi. Ama siz yine de gerekmedikçe format atmayın, durduk yere diskin ömründen yemeye gerek yok.
O 5 formattan 1 tanesini attığım formattan hemen sonra atmıştım. Galiba bir şeyi yanlış ayarlamıştım onun gibi bir şeydi, tam hatırlamıyorum.

Hocam yani en stabil Windows işletim sistemini hangi yöntemle kurmalıyım?
Microsoft 30 yıldır her kurulumunda format atıp temiz kurulum yapmayı öneriyor. Bence verilerinizi bir diske yedekleyip temiz kurulum yapabilirsiniz.

İsterseniz açıp bakın Windows 98 kurulumunu, temiz kurulum önerilir.

Ortalama bir SSD'nin 300 TBW yani 300 TB yazma ömrü vardır.

Ufak bir hesapla 300x1024=307.200 GB eder.

Bir format tahminen 50 GB yazma işlemi yapsın diyelim. 307.200/50 = 6.144 sefer format eder.

Yani 6.144/365 diye bir hesap yapsak 16.8 küsür yıl boyunca (küsürata takılmayın) her gün format atsan anca SSD ömrünü bitirirsin :)

Microsoft 30 yıldır her kurulumunda format atıp temiz kurulum yapmayı öneriyor. Bence verilerinizi bir diske yedekleyip temiz kurulum yapabilirsiniz.

İsterseniz açıp bakın Windows 98 kurulumunu, temiz kurulum önerilir.
Çok önemli verileri yok. Tek kötü olacak şey Witcher 3'ün inmesini tekrar beklemek.
EXCERIA SATA SSD | KIOXIA

60 TB ömrü var SSD'nizin. Daha yolun başındasınız. :)
Up to 240 TB. Sitede böyle yazıyor hocam.

Gereksiz yere atıldığında zararlı. 60 GB civarı veri yazılıyor diske. Disklerin yazma ve okuma kapasiteleri sınırlıdır. 60 GB çok da büyük bir sayı değildir açıkçası. Ama yine de gereksiz yere atılmaması en doğrusudur. Yani sadece diski etkiler bu durum.
Çok önemli verileri yok. Tek kötü olacak şey Witcher 3'ün inmesini tekrar beklemek.
Onun için format atarken sadece C diskini sil ve oyunu başka bir diske taşı. Komple tamamını silmene gerek yok.

Up to 240 TB. Sitede böyle yazıyor hocam.
480 GB için biçilen ömür 120 TB.

Bir önceki mesajda 240 GB'nin ömrüne bakmışım.
SSD ömrü.png

Yeni konular

Geri
Yukarı