Format ile sıfırlama arasındaki fark nedir?

aydemirmert

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bildiğimiz üzere formatı sıfırlamadan ayıran fark, (benim bildiğim) Windows'u sıfırdan tekrar yüklemeseydi. Windows 10'un benim şu an yeni fark ettiğim özelliği “bulut indirme - Windows'u kaldır ve yeniden yükle” özelliğiyle beraber sıfırlama yapılacaksa, bunun formattan ne farkı var?

Format ile kastedilen diskin biçimlendirilmesidir. Bütün partitionları biçimlendirirsen geriye bir şey kalmayacaktır (veriler yine de kurtarılabilir) ve harici bir depolama aygıtı kullanarak kurulum gerçekleştirebilirsin. Windows kurmak zorunda da değilsin. Örneğin bir Ubuntu kurulum USB´si ile de Windows yüklü bir diski ya da içinde işletim sistemi olmayan (yani depolama amaçlı kullandığın bir diski) formatlayabilirsin.

Sıfırlama bambaşka bir eylem. Format atmadan Windows´u fabrika ayarlarına döndürmeye yarayan bir özellik. Arada kalıntılar ya da zararlı yazılım varsa tamamen temizlenmemiş olabilir. Bir diski formatladığın zaman bunları düşünmen gerekmez. Aradaki fark bu.

Format ile kastedilen diskin biçimlendirilmesidir. Bütün Partition'ları biçimlendirirsen geriye bir şey kalmayacaktır (veriler yine de kurtarılabilir) ve harici bir depolama aygıtı kullanarak kurulum gerçekleştirebilirsin. Windows kurmak zorunda da değilsin. Örneğin bir Ubuntu kurulum usb´si ile de Windows yüklü bir diski ya da içinde işletim sistemi olmayan (yani depolama amaçlı kullandığın bir diski) formatlayabilirsin.

Sıfırlama bambaşka bir eylem. Format atmadan windows´u fabrika ayarlarına döndürmeye yarayan bir özellik. Arada kalıntılar ya da zararlı yazılım varsa tamamen temizlenmemiş olabilir. Bir diski formatladığın zaman bunları düşünmen gerekmez. Aradaki fark bu.

Çok teşekkürler, gayet açıklayıcı oldunuz. Lakin aklıma takılan bir şey var, benim hazırladığım bir adet format USB'm vardı, birkaç kez kullandım bunu fakat eğer ki format attığım bilgisayarlarda herhangi bir virüs varsa, USB'yi etkiler mi?

Çok teşekkürler, gayet açıklayıcı oldunuz. Lakin aklıma takılan bir şey var, benim hazırladığım bir adet format USB'm vardı, birkaç kez kullandım bunu fakat eğer ki format attığım bilgisayarlarda herhangi bir virüs varsa, USB'yi etkiler mi?
Evet. Eğer zararlı yazılım bulaşmış bir bilgisayara herhangi bir depolama aygıtı takarsınız, zararlı yazılım kendisini bu aygıtlara da bulaştırabilir. Kurulum USB´si hazırlamak istiyorsanız bunu temiz bir bilgisayarda ya da Linux yüklü bir bilgisayarda yapmakta fayda var.

Bilgisayar açıkken taktığınız USB ya da depolama aygıtlarına virüs bulaşma ihtimali her zaman vardır. Onun haricinde, bilgisayarı ilk başlattığınızda BIOS ekranı açıkken takıp direk format atmaya girerseniz bulaşacağını sanmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı