Format nasıl atılmalı?

BURUH THE GREAT

Centipat
Yer
Antalya
Arkadaşlar hepinize iyi sosyaller öncelikle. Geçmiş konularımda da gördüğünüz üzere düzeltemediğim bazı sorunlar yaşıyorum ve format atmaya karar verdim. Sizce Microsoft'un sitesinden direkt olarak indirip onu mu yükleyeyim yoksa USB ile mi kurulum yapayım? Elimde 2 tane USB mevcut fakat birisinde fotoğraflar ve diğerinde de seneler öncesinden kalma (içinde neler olduğunu bile bilmiyorum) dosyalar olduğu için Microsoft'un sitesinden kurmayı düşünüyordum. Sizce ne yapmalıyım? Eğer USB'den kurmam ve siteden direkt kurmam arasında bir fark yoksa siteden kurmayı düşünüyorum.

Sistem özellikleri;
İşlemci: i5 12400F.
İşlemci soğutucusu: DeepCool LS520SE 240mm sıvı soğutucu.
Ekran kartı: XFX QICK RX 6750XT.
RAM: Apacer Black panther 2x8 16 GB DDR4 3200MHz CL16.
SSD: Scy S3000 Pro 1TB 3500/3000
Anakart: MSI H610M g
Kasa: MSI MAG Forge 101M.
PSU: Sharkoon wpm Gold Zero 750W 80+ Gold.

Birisi var olan sistemini yükseltmeni sağlıyor, sistem dosyaların kalmaya devam ediyor geri çevirme imkanın var. Ötekisinde geri döndürmesi zor bir şekilde siliyorsun ve sıfırdan kurulum gerçekleştiriyorsun. İhtiyacın olan hangisi ise o şekilde ilerlemen daha mantıklı.

Rufus'la falan uğraşmayın Microsoft'un sitesinde kurulum aracı var otomatik USB hazırlıyor. Temiz bir format daha iyi olacaktır.

Birisi var olan sistemini yükseltmeni sağlıyor, sistem dosyaların kalmaya devam ediyor geri çevirme imkanın var. Ötekisinde geri döndürmesi zor bir şekilde siliyorsun ve sıfırdan kurulum gerçekleştiriyorsun. İhtiyacın olan hangisi ise o şekilde ilerlemen daha mantıklı.
Yani hocam bana kalsa sıfırlama gerçekleştirmem ama anlamadığım bir şekilde ekran kartı kullanımı Steam'deki oyunlarda arkada tarayıcı açıkken asla stabil değil. Sürümü DDU ile silip yüklememe rağmen de düzeltemediğim bir şey. Bilgisayarı aşırı temiz kullandığımı düşünüyorum ama acaba virüs mü bulaştı diye endişeliyim. Tarama da yaptım Norton ve Malwarebytes ile fakat bir şey çıkmadı. Eğer siteden direkt sıfırlamak dosyaları pek etkilemiyorsa USB kurulumu yapmayı isterim tabii ki.

Rufus'la falan uğraşmayın Microsoft'un sitesinde kurulum aracı var otomatik USB hazırlıyor. Temiz bir format daha iyi olacaktır.
Hocam şimdi gidip herhangi bir marketten USB alsam onunla yapsam herhangi bir sorun çıkartmaz değil mi? Bahsettiğiniz kurulum türü için de buradan yardım almamda bir sakınca var mıdır?

Yani hocam bana kalsa sıfırlama gerçekleştirmem ama anlamadığım bir şekilde ekran kartı kullanımı Steam'deki oyunlarda arkada tarayıcı açıkken asla stabil değil. Sürümü DDU ile silip yüklememe rağmen de düzeltemediğim bir şey. Bilgisayarı aşırı temiz kullandığımı düşünüyorum ama acaba virüs mü bulaştı diye endişeliyim. Tarama da yaptım Norton ve Malwarebytes ile fakat bir şey çıkmadı. Eğer siteden direkt sıfırlamak dosyaları pek etkilemiyorsa USB kurulumu yapmayı isterim tabii ki.
O zaman @preyy arkadaşın dediği gibi kolayınıza gelen bir yol ile USB'yi temizleyip dosyalarınızı silerek formatlayın. Formatın genel amacı zaten sistemi temizlemek, bol şans 🤞✌️

USB'nin depolamasının kuracağın ISO'nun ihtiyacı olacak boyuttan yüksek olması gerek, ortalama 8 GB yeterli olur sanıyorum.

Technopat'ın kurulum videosundan yardım alabilirsin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bugün Rufus'la kurdum mavi ekran yedim hocam.
  1. Microsoft'un sitesinden yükleme medyası oluşturma aracını indirip.
  2. Öncesinde varsayılan ayarlarına sıfırladığınız USB'yi takıp, yükleme medyası oluşturma aracından taktığınız USB'yi seçip Windows'u o USB'ye kurun. Son yazana kadar bekleyin.
  3. Sonrasında bilgisayarınızı kapatın,
  4. Ardından anakartınıza göre belirlenmiş tuş kombinasyonu aracılığıyla Boost menüsüne gelip, Windows'u indirdiğiniz USB'yi seçip kuruluma devam edin.
  5. Şimdi yükleye tıklayın,
  6. Devamında Windows sürümünü seçin.
  7. Disklerinizi biçimlendirin.
  8. Windows'u kuracağınız diski seçin
  9. Dosyalar yüklendiğinde 10 sn sayım yapacak o anda USB'yi çıkarın.
  10. Kuruluma devam edin. Son.

Hocam şimdi gidip herhangi bir marketten USB alsam onunla yapsam herhangi bir sorun çıkartmaz değil mi? Bahsettiğiniz kurulum türü için de buradan yardım almamda bir sakınca var mıdır?

8 GB ve üzeri herhangi sağlam bir USB lazım. Buradan yardım almanızda sorun olmaz.

Arkadaşlar 64 Gb bir USB aldım, @glaitaht hocamın attığı videoyu izliyorum. Eğer dediğiniz kurulum buysa videodan yapabileceğimi düşünüyorum. Herhangi bir sorunda size tekrar danışırım, yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Bugün Rufus'la kurdum mavi ekran yedim hocam.
  1. Microsoft'un sitesinden yükleme medyası oluşturma aracını indirip.
  2. Öncesinde varsayılan ayarlarına sıfırladığınız USB'yi takıp, yükleme medyası oluşturma aracından taktığınız USB'yi seçip Windows'u o USB'ye kurun. Son yazana kadar bekleyin.
  3. Sonrasında bilgisayarınızı kapatın,
  4. Ardından anakartınıza göre belirlenmiş tuş kombinasyonu aracılığıyla Boost menüsüne gelip, Windows'u indirdiğiniz USB'yi seçip kuruluma devam edin.
  5. Şimdi yükleye tıklayın,
  6. Devamında Windows sürümünü seçin.
  7. Disklerinizi biçimlendirin.
  8. Windows'u kuracağınız diski seçin
  9. Dosyalar yüklendiğinde 10 sn sayım yapacak o anda USB'yi çıkarın.
  10. Kuruluma devam edin. Son.
Hocam varsayılan ayarlarına sıfırladığınız USB derken neyi kastettiğinizi anlamadım.

@preyy @Mr. Falcon @glaitaht Arkadaşlar şu an Windows'un kendi programıyla USB'ye attım ISO'yu. Yapmam gereken başka bir şey var mı? Bir de USB yüklemeden önce 64gb gözüküyordu ama şu an 32gb gözüküyor. Bunun bir çözümü var mıdır?

Hocam burada tam olarak ne yapmam lazım? Sistemimde sadece 1 disk var o da 1tb M2. Ben disk D olmasını pek istemiyorum fakat olmak zorundaysa da benim için bir problem olmaz.

Dosya Ekleri

• 20231129_200207.jpg
    20231129_200207.jpg
    75,3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
O ekranda halihazırda var olan sürücülerin yer alıyor, sen hiçbir bilgi tutmadan sıfırlamak istediğin için hepsini tek tek seçip sil demelisin. Silinen diskler boşa çıkacak tek bir bölünmemiş disk olarak. Onu seçip yeni tuşuna basacaksın ve bölmek istediğin disk miktarını gireceksin, otomatik halledecek gerisini.

O ekranda halihazırda var olan sürücülerin yer alıyor, sen hiçbir bilgi tutmadan sıfırlamak istediğin için hepsini tek tek seçip sil demelisin. Silinen diskler boşa çıkacak tek bir bölünmemiş disk olarak. Onu seçip yeni tuşuna basacaksın ve bölmek istediğin disk miktarını gireceksin, otomatik halledecek gerisini.
Hocam şu an temiz kurulum yaptığım bilgisayarımdan yazıyorum. Oyunlarımı yükledikten sonra umarım bahsettiğim saçma sorun yine olmaz. Her şey için teşekkür ediyorum. Saglamlisans'dan retail key aldım 110Tl'ye bir sorun oluşturmaz umarım. Diski de hepsini sildim ama sonra yeni tuşuna basmadım direkt devam ettim bir hata vs. vermedi bilgisayar. Şu an sadece C: var ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor gibi.

Geri
Yukarı