Format öncesi hesap güvenliği

kubilik1

Hectopat
Daha fazla  
Konuyu Android olarak açtım ama hem iPhone hem Android hem de bilgisayar için geçerli bir durum bu. Ben örneğimi Android telefondan vereceğim. Mesela telefonuma format atmak istiyorum ama içerisinde Spotify, Netflix, Google hesapları gibi bir sürü uygulama ve hesap var. Format attığımda o hesaplara ne oluyor? Telefon sıfırlandığı için otomatik çıkış mı yapılıyor yoksa hâlâ sanki öyle bir telefon varmış gibi açık mı kalıyor? Açık kalıyorsa bunun bir sakıncası var mıdır? Güvenlik açığı oluşuyor mu? Belki de hiçbir önemi yok ama ben bu konuda titizlendiğim için her format öncesi tüm hesaplardan çıkıyorum.

Konuyu Android olarak açtım ama hem iPhone hem Android hem de bilgisayar için geçerli bir durum bu. Ben örneğimi Android telefondan vereceğim. Mesela telefonuma format atmak istiyorum ama içerisinde Spotify, Netflix, Google hesapları gibi bir sürü uygulama ve hesap var. Format attığımda o hesaplara ne oluyor? Telefon sıfırlandığı için otomatik çıkış mı yapılıyor yoksa hâlâ sanki öyle bir telefon varmış gibi açık mı kalıyor? Açık kalıyorsa bunun bir sakıncası var mıdır? Güvenlik açığı oluşuyor mu? Belki de hiçbir önemi yok ama ben bu konuda titizlendiğim için her format öncesi tüm hesaplardan çıkıyorum.

Benim HTC telefonumda formatlamadan önce mail hesaplarınız kayıtlı kalsinmi diye soruyordu ama sizin telefonunuzu bilmem.

Siz her duruma karşı hepsinden çıkış yaparak format yapın. iPhone için durum nasıldır bilemem ancak Xiaomi kullanıyorum ve mutlaka hesaplardan çıkış yapılması öneriliyor. Sorun olmasa dahi, bir ihtimal olursa diye, çıkış yapmanızı öneririm. Bilgisayarda ise sorun olacağını sanmıyorum.
Android için mesela gmail, google şey diyebiliyor, tanıdık cihazlardan vs giriş yapın diye, koruma vs mantığı.

Yeni konular

Geri
Yukarı