Format sonrası otomatik Windows etkinleşmesi

-yunus-Emre

Hectopat
Selamlar. 2012 yılında alınmış bir laptopum var modeli ASUS K55VD. Bu laptop ilk alındığında orjinal windowstu ve etkinleştirilmişti. Ben 3 sene önce bu laptopa format attım ve o orjinal keyi kaydetmeyi unuttum. Format attıktan sonra windows etkinleştir yazısı çıkıyordu. Bir süre öyle kullandım sonra tekrar format attım yine aynı etkinleştir yazısı çıkıyordu. 2 gün önce uzun bir aradan sonra tekrar format attım ve format aşamasında bana hangi windows 10 sürümünü ( home pro vs.) kuracağımı sormadı. Format attıktan sonra driverleri yükliyim derken birşey gözüme çarptı. Denetim masasında windows10 etkinleştirildi yazıyordu ve ben etkinleştirmedim bile. Üstelik laptopu ilk aldığımızda w10 orjinal iken home single language kuruluydu ve şimdi de w10 home single language kurulu ve etkinleştirilmiş. Bu neden olmuş olabilir? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
NOT: 3 ay önce usb ye indirdiğim windows10 u kurdum. Çünkü elimde hazır format usb si vardı sıfırdan yeniden indirmek istemedim. İsoyu microsoftun sitesinden indirdim.

Anakarta gömülü OEM key aktfileşmiş herhalde.
Hocam format atmayı bilmiyorken arkadaş yüzünden 3. parti bir türk sitesinden windows 10 pro indirip onu kurmuştum ve etkinleştirmemiştim. Şimdi zararlı olduğunu öğrenince microsoftun sitesinden format dosyasını indirip temiz bir kurulum yaptım. Kurulum esnasında pc yi wifi ye bağladım. Acaba o eski crackli windowstaki zararlı yazılımlar tamamen kalkmış mıdır? Kurulum aşamasında C diskini biçimlendirip öyle kurdum.

Hocam format atmayı bilmiyorken arkadaş yüzünden 3. parti bir türk sitesinden windows 10 pro indirip onu kurmuştum ve etkinleştirmemiştim. Şimdi zararlı olduğunu öğrenince microsoftun sitesinden format dosyasını indirip temiz bir kurulum yaptım. Kurulum esnasında pc yi wifi ye bağladım. Acaba o eski crackli windowstaki zararlı yazılımlar tamamen kalkmış mıdır? Kurulum aşamasında C diskini biçimlendirip öyle kurdum.
Biçimlendirdiysen problem yok, virus falan bulaşmamıştır muhtamelen. 👍

Biçimlendirdiysen problem yok, virus falan bulaşmamıştır muhtamelen. 👍
Tamamdır. Bu arada format esnasında sadece C yi biçimelndiriyorum, D diskini ellemiyorum sebebi ise D diskinde 10 yıldan daha eski olan fotoğraflarımız var. Aklıma sadece windowsun nasıl otomatik etkinleştiği takıldı. Teşekkür ediyorum.

Tamamdır. Bu arada format esnasında sadece C'yi biçimelndiriyorum, D diskini ellemiyorum sebebi ise D diskinde 10 yıldan daha eski olan fotoğraflarımız var. Aklıma sadece Windows'un nasıl otomatik etkinleştiği takıldı. Teşekkür ediyorum.
İlk yorumda belirtmiştim, laptop anakartına gömülü Key olur. Siz laptopı satın aldığınızda içinde sanırım Single Language vardı, bu yüzden orijinal Windows 10 Pro kurulumunda Single Language seçmişsiniz. Anakartınızda olan Key de Single Language uyumludur bu yüzden otomatik etkinleşmiştir.

İlk yorumda belirtmiştim, laptop anakartına gömülü Key olur. Siz laptopı satın aldığınızda içinde sanırım Single Language vardı, bu yüzden orijinal Windows 10 Pro kurulumunda Single Language seçmişsiniz. Anakartınızda olan Key de Single Language uyumludur bu yüzden otomatik etkinleşmiştir.
Hocam şuan çok mantıklı geldi. Laptop zaten w10 home single language idi, ben pro yükleyince etkinleşmedi çünkü uyumlu değil keyler :D Home single language kurunca eşleşti ve otomatik etkinleşti. Yani şuan windowsum tamamen orjinal diyebilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı