Format sonrası sistemde takılma

xanaxtacion

Kilopat
Daha fazla  
Driverları kurdum fakat sorun ondan sonrada devam etti. Az fark etti normalde format sonrası BIOS ayarlarım sıfırlanırdı RAM frekansı gibi fakat bu sefer sıfırlanmadı üstelik BIOS menümde SSD'min 2'ye ayrıldığını gördüm.
Boot option 1: Windows Boot Manager (p0: Kioxia-Exceria SATA SSD)
Boot option 2: P0: Kioxia-Exceria SATA SSD.

P0: Kioxia-Exceria SATA SSD'yi 1'e aldıgımda tekrar format atmamı istiyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Windows'u yanlış mı kurdum acaba diye düşündüm bir sonuca varamadım.

Driverları kurdum fakat sorun ondan sonrada devam etti. Az fark etti normalde format sonrası BIOS ayarlarım sıfırlanırdı RAM frekansı gibi fakat bu sefer sıfırlanmadı üstelik BIOS menümde SSD'min 2'ye ayrıldığını gördüm.
Boot option 1: Windows Boot Manager (p0: Kioxia-Exceria SATA SSD)
Boot option 2: P0: Kioxia-Exceria SATA SSD.

P0: Kioxia-Exceria SATA SSD'yi 1'e aldıgımda tekrar format atmamı istiyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Windows'u yanlış mı kurdum acaba diye düşündüm bir sonuca varamadım.

Formatı düzgün attinizmi Technopat'ta videolari var izleyip tekrar atin bence.

Tüm sistem özelliklerini yazar mısınız?

Sistem masaüstü ise anakart modelini detaylı şekilde yazın ulaşabiliyorsanız versiyonu da yazın uzaktan olabildiğince yardımcı olacağım.

Format sonrasi BIOS ayarlarınızın sıfırlanması çok normal olduğu söylenemezç.
Örneğin eski Windows'unuzda anakartın kendi uygulamasi ile fan ayarları ile oynadınız ya da RAM frekans ayarları ile oynadınız diyelim. Bunları eğer direkt BIOS üzerine yazıyorsa siz Windows'u tekrar kurduğunuzda bile eski ayarlarda kalırta ki siz BIOS'un arayüzüne girip varsayılan ayarlara kendiniz geçirinceye kadar.

Ama mesela şöyle bir durumda olabilir ThrottleStop mesela işlemci frekansına müdahale ediyor ve Config dosyaları Windows üzerinde kalıyor eğer böyle bir uygulama ise ayarların sıfırlanması normaldir.

Dediğim gibi tüm sistem özelliklerini yazın uzaktan olabildiğince yardımcı olacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm sistem özelliklerini yazar mısınız?

Sistem masaüstü ise anakart modelini detaylı şekilde yazın ulaşabiliyorsanız versiyonu da yazın uzaktan olabildiğince yardımcı olacağım.

Format sonrasi BIOS ayarlarınızın sıfırlanması çok normal olduğu söylenemez.
Örneğin eski Windows'unuzda anakartın kendi uygulamasi ile fan ayarları ile oynadınız ya da RAM frekans ayarları ile oynadınız diyelim bunları eğer direk BIOS üzerine yazıyorsa siz Windows'u tekrar kurduğunuzda bile eski ayarlarda kalır ta ki siz BIOS'un arayüzüne girip varsayılan ayarlara kendiniz geçirinceye kadar.

Ama mesela şöyle bir durumda olabilir ThrottleStop mesela işlemci frekansına müdahale ediyor ve Config dosyaları Windows üzerinde kalıyor eğer böyle bir uygulama ise ayarların sıfırlanması normaldir.

Dediğim gibi tüm sistem özelliklerini yazın uzaktan olabildiğince yardımcı olacağım.

R5 3500.
NVIDIA RTX 2060S.
Kioxia Exceria SATA SSD.
Gigabyte B450M S2H.
2x16 3200MHz RAM.

Ayrıca formatı Windows Boot Manager olan SSD'ye mi yoksa normal olana mı kurmalıydım?

Sıra ile yapabileceklerinizi yazıyorum

Temiz bir Windows10 medyası indirin Microsoft'un sitesinden ve USB 3.0 bir belleğe Rufus ile yazdırın (UEFI mod olarak)

Anakartı BIOS'a girip Load setup defaults ayarlarına getirin yani sıfırlayın ardından UEFI'yi aktif edin UEFI ile ilgili gerekli ayarları yapın bu Kart'a göre değişir bazılarında Secure Boot kapatılır sadece UEFI açik olur bazılarında ise Secure Boot açık UEFI açık bırakılır bu karttan karta değişir YouTube'dan anakartınız ile ilgili videolara bakın

"Windows Boot Manager olan SSD'ye mi yoksa normal olana mı kurmalıydım? "

Sorunuzun cevabı: Sistemi hangi SSD'ye yüklediyseniz onu siz biliyorsunuz
Örneğin sistem diskini siz SATA0 portu yerine SATA 1'e takmışsanız bölümlendirme ekranında sistem disk1'de görunecek ama siz yanlışlıkla disk0 sileceksiniz yandı gülüm keten helva olacak çünkü sistem diskini SATA1'e bağlamıştınız 😁

Peki bu çelişkiden nasıl kurtulacağım derseniz eğer kasayı açın bütün disklerin data kablolarını sökün sadece SATA0 portuna bağlı disk kalsın SATA0 değil de SATA1'den başlamış ise SATA1 kablosu takılı olacak geriye kalan bütün data kablolarını sökeceksiniz sökerken nazik olun bilgisayarınız açık iken data kablolarını sökmeyin ve sökerken zorlamayın. Kasanın Fişi çekip 5'sn power düğmesine basıp elektriği boşalttıktan sonra işlemleri yapın

Buraya kadar okeyse şimdi geldik Boot ayarlarına artık sadece Windows Boot Manager yazan disk görünüyor ve eminsiniz restart atın anakartın biosuna girip kurulum USB'nize boot ayarlarında öncelik verin ve temiz bir Windows kurulumu yapın

Bunu yaptıktan sonra anakartinizin sitesine girin

SATA, RAID, AHCI, chipset, USB, VGA driverlarinı indirin ama versiyonlara dikkat edin en yeni Versiyonu'da indirmeyin en eskiyi'de driverları teker teker yükleyin her yükleme sonrası restart gelecektir sonraya ertelemeyin restart istiyorsa restart edin.

ekran kartı ve diğer driverların orta versiyonları yükleyin ne en günceli ne en eskisi ancak bütün driverları yüklerken sürüm notlarına bakin hata veya başka bişey var mi varsa orta versiyonun bir üst sürümünü yükleyebilirsiniz

bu işlemlerde bittikten sonra bilgisayarınızı biraz kullanın işlemci ve diğer birimlerin sıcaklıklarını takip edin eğer devam ederse guc seceneklerinden bilgisayarinizi yuksek performans moduna getirip biraz daha kullanın çözülmezse başka yönleri kontrol edeceğiz

Sıra ile yapabileceklerinizi yazıyorum.

Temiz bir Windows10 medyası indirin Microsoft'un sitesinden ve USB 3.0 bir belleğe Rufus ile yazdırın (UEFI mod olarak)

Anakartı BIOS'a girip load setup defaults ayarlarına getirin yani sıfırlayın ardından UEFI'yi aktif edin UEFI ile ilgili gerekli ayarları yapın bu Kart'a göre değişir bazılarında Secure Boot kapatılır sadece UEFI açik olur bazılarında ise Secure Boot açık UEFI açık bırakılır bu karttan karta değişir YouTube'dan anakartınız ile ilgili videolara bakın.

"Windows Boot Manager olan SSD'ye mi yoksa normal olana mı kurmalıydım? "

Sorunuzun cevabı: Sistemi hangi SSD'ye yüklediyseniz onu siz biliyorsunuz.
Örneğin sistem diskini siz SATA0 portu yerine SATA 1'e takmışsanız bölümlendirme ekranında sistem disk1'de görunecek ama siz yanlışlıkla disk0 sileceksiniz yandı gülüm keten helva olacak çünkü sistem diskini SATA1'e bağlamıştınız 😁

Peki bu çelişkiden nasıl kurtulacağım derseniz eğer kasayı açın bütün disklerin data kablolarını sökün sadece SATA0 portuna bağlı disk kalsın SATA0 değil de SATA1'den başlamış ise SATA1 kablosu takılı olacak geriye kalan bütün data kablolarını sökeceksiniz sökerken nazik olun bilgisayarınız açık iken data kablolarını sökmeyin ve sökerken zorlamayın. Kasanın fişi çekip 5'sn Power düğmesine basıp elektriği boşalttıktan sonra işlemleri yapın.

Buraya kadar okeyse şimdi geldik Boot ayarlarına artık sadece Windows Boot Manager yazan disk görünüyor ve eminsiniz restart atın anakartın BIOS'una girip kurulum USB'nize Boot ayarlarında öncelik verin ve temiz bir Windows kurulumu yapın.

Bunu yaptıktan sonra anakartinizin sitesine girin.

SATA, RAID, AHCI, chipset, USB, VGA driverlarinı indirin ama versiyonlara dikkat edin en yeni Versiyonu'da indirmeyin en Eskiyi'de driverları teker teker yükleyin her yükleme sonrası restart gelecektir sonraya ertelemeyin restart istiyorsa restart edin.

Ekran kartı ve diğer driverların orta versiyonları yükleyin ne en günceli ne en eskisi ancak bütün driverları yüklerken sürüm notlarına bakin hata veya başka bir şey var mi varsa orta versiyonun bir üst sürümünü yükleyebilirsiniz.

Bu işlemlerde bittikten sonra bilgisayarınızı biraz kullanın işlemci ve diğer birimlerin sıcaklıklarını takip edin eğer devam ederse guc seceneklerinden bilgisayarinizi yuksek performans moduna getirip biraz daha kullanın çözülmezse başka yönleri kontrol edeceğiz.

Hocam diskler demişsin fakat benim sadece 1 tane SSD'im var o yüzden soruyorum zaten tek 1 SSD'm varken neden 2 taneye ayrıldı.

Hocam diskler demişsin fakat benim sadece 1 tane SSD'im var o yüzden soruyorum zaten tek 1 SSD'm varken neden 2 taneye ayrıldı.

Tek SSD var ise zaten. Sorun yok, Windows Boot Manager yazan kısım UEFI başlatma ile çalışan kısım diğerinde ise direkt legacy donanım olarak görüyor. Yani tek diski iki farkli Boot modunda görüntülüyorsunuz. Olay belli zaten.

Dikkat ederseniz p0: Olarak görünüyor. Ben sağlama almanız açısından diskleri sökün diye uzun uzun yazdım.

""""
Boot option 1: Windows Boot Manager (p0: Kioxia-Exceria SATA SSD) UEFI MODE.
Boot option 2: P0: Kioxia-Exceria SATA SSD. LEGACY MODE.

""""
Yukarıda bahsettiğim şekilde ayarları yaparak ve Microsoft'un sitesinden temiz imaj indirip düzgün bir şekilde kurulum yapın. Olumlu olumsuz cevabinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek SSD var ise zaten. Sorun yok, Windows Boot Manager yazan kısım UEFI başlatma ile çalışan kısım diğerinde ise direkt legacy donanım olarak görüyor. Yani tek diski iki farkli Boot modunda görüntülüyorsunuz. Olay belli zaten.

Dikkat ederseniz p0: Olarak görünüyor. Ben sağlama almanız açısından diskleri sökün diye uzun uzun yazdım.

""""

""""
Yukarıda bahsettiğim şekilde ayarları yaparak ve Microsoft'un sitesinden temiz imaj indirip düzgün bir şekilde kurulum yapın. Olumlu olumsuz cevabinizi bekliyorum.

Hocam zaten yeni formatladım diye 1 2 ay sonra formatlamayı düsünüyordum ama artık bu drop sıkıntısı cok moralimi bozmaya basladı. Bu yüzden şu an kurucağım Windows'u Boot managera mı yoksa 2. seçeneğe mi kurmalıyım? Cevabını bekliyorum ona göre yeni bir kurulum yapacağım

Hocam zaten yeni formatladım diye 1 2 ay sonra formatlamayı düsünüyordum ama artık bu drop sıkıntısı cok moralimi bozmaya basladı. Bu yüzden şu an kurucağım Windows'u Boot managera mı yoksa 2. seçeneğe mi kurmalıyım? Cevabını bekliyorum ona göre yeni bir kurulum yapacağım
Uefi kurulum yapacağın için değişen bişey olmayacak bir veya iki diye bişey yok
1.si uefi boot
2.si ise klasik yani legacy boot'tur
uefi destekli windows usb hazırladıktan sonra uefi olarak kurulum yapıcan o kadar yani yeni kurulumdan sonra yine boot ekranına girdiğinde

olarak göreceksin

UEFI kurulum yapacağın için değişen bir şey olmayacak bir veya iki diye bir şey yok
1.si UEFI Boot
2.si ise klasik yani legacy Boot'tur
UEFI destekli Windows USB hazırladıktan sonra UEFI olarak kurulum yapacaksın o kadar yani yeni kurulumdan sonra yine Boot ekranına girdiğinde

Olarak göreceksin

Hocam formatı 2 hafta önce attım fakat aklıma bugün takıldı 2 hafta geçmesine rağmen hala Windows'umu etkenleştirmemi istemedi yani Windows'um hala orijinal ben bunu formatladıktan sonra orijinal olmaması gerekmiyor muydu? Formatı yanlış atmıs olmamın ihtimali olmamalı

Yeni konular

Geri
Yukarı