Formattan sonra pil hızlı tükeniyor

yagizUnal

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Ben mart ayında MSI GF65 Thin 9SD-005XTR model Laptop'u aldım. Geçen gün format attıktan sonra fark ettim ki, tahmini pil sürem eski kullandığım ayarlar aynı olmasına rağmen büyük oranda düşmüş. Formattan önce Wi-Fi'ya bağlı mail, forum gezme vs düşük güç gerektiren işlemleri yaparak, tahmini 6 Saat'e yakın değer elde ediyordum. Bu değer de en az 4-5 saat beni götürüyordu. Formattan sonra o değerlere hiç ulaşamamaya başladım 2 Saat'i bulmuyor bile.
Bütün Driverlar'ı eksiksiz kurdum, battery saver kullanmıyorum çünkü küçük takılmalar yaratıyor. "Daha iyi pil" ayarında gayet akıcı ve pil ömrü yüksek kullanabiliyordum.
Oyun ya da render işlemleri yapmıyorum, tek kaygım batarya süremin uzun olması.

Kullandığım ayarlar;
Güç planı dengeli,
Windows'un güç planı barında daha iyi Pil'e ayarlı,
MSI Dragon Center'da comfort modunda.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yine format.

Dosya Ekleri

• 20201027_195547.jpg
    20201027_195547.jpg
    67,7 KB · Görüntüleme: 25
Merhaba dostum, benim düşüncem pilin sağlığı düşmesinden dolayı eskisi kadar uzun götürmüyor. Her cihazda olduğu gibi kullanmaya bağlı zamanla performans düşüklüğü vs. olabiliyor. Şöyle bir örnek verelim 5.000 mAh batarya kapasiteli bir telefon aldınız, ilk başlarda sizi 20 saat götürür fakat üzerinden belirli bir zaman geçtikçe bataryanın ömrü eksiliyor sağlığı düşüyor 20 saat yerine 15 saat dayanıyor umarım anlatabilmişimdir.

Merhaba dostum, benim düşüncem pilin sağlığı düşmesinden dolayı eskisi kadar uzun götürmüyor. Her cihazda olduğu gibi kullanmaya bağlı zamanla performans düşüklüğü vs. olabiliyor. Şöyle bir örnek verelim 5.000 mAh batarya kapasiteli bir telefon aldınız, ilk başlarda sizi 20 saat götürür fakat üzerinden belirli bir zaman geçtikçe bataryanın ömrü eksiliyor sağlığı düşüyor 20 saat yerine 15 saat dayanıyor umarım anlatabilmişimdir.
Evet dediğiniz gibi pil ömrü yarılanması olabiliyor, ama verdiğim örnek formattan 1 gün öncesine ait, yani yarı yarıya bir fark 1 günde oluşmuş durumda. Yazılımsal bir hata yada arka planda çalışan bir servis ya da programın böyle bir batarya düşüşüne yol açtığını düşünüyorum ama herhangi bir bilgi bulamadım internette. Eğer böyle bir durum tecrübe eden arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı