C# Form'da yazılan programı nasıl Android'de çalıştırılabilir?

Windows Forms zaten adı üstünde Windows'ta çalışmak üzere hazırlanmış. .NET Core harici hiçbir Microsoft frameworkünü Android'de çalıştıramazsınız. Hatta .NET Core'u da pratikte çalıştırmanız hiç kolay değil.

Ekran Görüntüsü - 2023-07-26 01-53-25.png

Projeyi .NET Framework 4.8 ile yaptım bu. Netmauı a C# formda yazdığım kodların birebir aynılarını yazsam çalışır mı yoksa bir entegrasyon (uyarlama) tarzı bir şey mi gerekiyor?

Windows form. .NET Framework 4.8 üzerinden yaptım.

.Net mauı, .Net Framework'ten genel olarak farklı bir yapıdadır. Ve ben kullandığım zaman bir görsel editör sunmuyordu.

Winform = Windows form, .Net Framework sadece Windows platformu üzerinde çalışmak için yapılmış bir frameworktur. Cross-platform bir form uygulaması bile yapsanız zaten bu yapı Android gibi mobil platformları desteklemeyecektir.

C# kullanarak sıfırdan bir mobil uygulaması yazmanız gerekiyor bunun için Xamarin kullanabilirsiniz. ( Xamarin'de winform yapısından farklıdır. )

Ccs ve Utility'ler hariç tamamen başten yazmanız gerekecek maalesef.

CSS ve Utility'ler nedir? Bu arada Xamarin ile yapılabilir mi ve siz nasıl, nerede yazmamı öneriyorsunuz?

.Net mauı, .Net Framework'ten genel olarak farklı bir yapıdadır. Ve ben kullandığım zaman bir görsel editör sunmuyordu.

Winform = Windows form, .Net Framework sadece Windows platformu üzerinde çalışmak için yapılmış bir frameworktur. Cross-platform bir form uygulaması bile yapsanız zaten bu yapı Android gibi mobil platformları desteklemeyecektir.

C# kullanarak sıfırdan bir mobil uygulaması yazmanız gerekiyor bunun için Xamarin kullanabilirsiniz. ( Xamarin'de winform yapısından farklıdır. )

Peki Xamarin yerine Unity kullansam sonuçta Unity C#'ta destekliyor aynı anda hem Android hem de Windows'ta desteği var.

CSS ve Utility'ler nedir? Bu arada Xamarin ile yapılabilir mi ve siz nasıl, nerede yazmamı öneriyorsunuz?

Peki Xamarin yerine Unity kullansam sonuçta Unity C#'ta destekliyor aynı anda hem Android hem de Windows'ta desteği var.
Oyun yapmıyorsanız Unity kullanmanın mantığı yok.

Eğer oyun yapmayacaksan Unity sadece işini zorlaştırır. Çünkü adı üstünde Oyun Motoru'dur ve oyun yapmak için geliştirilmiştir.

Geri
Yukarı