Formula 1 2018 sezonu başlıyor

F1 2018 sezonu, önümüzdeki cuma gününden itibaren resmen start alıyor. Uzun bir bekleyişin ardından nihayet yeni sezon ile F1 özlemi çekenlerin hasreti sona erecek.
23 Mart Cuma günü sabaha karşı 03:00'da başlayacak 1. antrenman turları sonrası Cumartesi sabah 09:00'da sıralama turları, Pazar sabah 08:10'da da Avustralya Melbourne GP'si start alacak.
Pirelli'nin en yumuşak kategoriye eklediği 2 yeni hamur (ultra yumuşak ve hiper yumuşak) ile pit stratejilerinin de bundan böyle her yarış için en az 2 pit stop şeklinde şekillenmesi bekleniyor.
21 yarışa çıkan 2018 sezonu öncesi yapılan Barcelona kış testlerinde yalnızca yarış simülasyonuna ağırlık veren son markalar şampiyonu Mercedes'e yine şampiyonluğun en büyük adayı gözüyle bakılsa da dumanlar çıkararak garajdan çıkan ancak bunun normal olduğunu söyleyen Ferrari takımı da Mercedes'e yakın toplam tur sayısı ile hem dayanıklı olduğunu hem de Barcelona pistinde şimdiye kadar ulaşılmış en iyi tur zamanına ulaşarak pole pozisyonları için daha rekabetçi olduklarını göstermiş oldu.
Ancak Mercedes'in hem yarış hem de sıralama turları için en korktuğu rakibin ise Ferrari'den ziyade Red Bull olduğunu söylemekte fayda var. Adrian Newey'in yeni tasarladığı RB14 bu sezon yepyeni tasarımı, klasikleşmiş sarı-siyah-kırmızı renkleri ve Mercedes'i korkutan yeni aero sistemi ile yarış(lar) kazanma yolunda oldukça iddialı.
Öte yandan geçtiğimiz sezon Honda motorları ile sorun yaşadığı ifade edilen ve yeni sezona Renault motoru ile çıkan McLaren takımı ise kış testlerinde yine en çok sorun yaşayan takım oldu. Sauber takımının Honda motoru ile hatırı sayılır sayıda tur atabilmesi ve motor kaynaklı herhangi bir sorun yaşamaması akıllara McLaren takımının geçen sezon yaşadığı sorunların motordan ziyade şaside olup olmadığı yönünde sorular da getirmedi değil.
Sezon öncesi testlerde en göze çarpan takımlardan biri de hiç şüphesiz Amerikan Haas takımı oldu. Geçen sezona oranla müthiş bir gelişim gösteren takımın pilotlarını bu sezon belki podyumda bile görebiliriz. Bir gözünüz bu sezon Haas araçlarında olsun.
Yeni sezonda sürücüleri araçlardan fırlayan parçalardan koruması için geliştirilen halo kokpit tasarımı ile de tanışmış olacağız.
Sözün özü, Liberty Media'nın satın aldığı F1, 2018 sezonu ile gözlerimizin pasını silmeye geliyor. Keşke V12'ler ile kulaklarımızın da pası silinseydi.
Hepinize iyi seyirler.
Dip not: F1 yayın hakları ülkemizde SSport kanalında. Bu kanal ise Digitürk ve Dsmart platformlarında izlenebiliyor. Geçtiğimiz sezon malesef çoğu zaman ingiltere premier lig maçları ile çakıştığından dolayı az sayıda sıralama turunu canlı izleyebildik, yarışların bile bazılarını banttan yayınladılar. Keşke yeniden TRT Spor ile herkes bu zevke ortak olabilse.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Ferrari ve Red Bulllardan güzel bir start umuyorum ki yarış biraz daha renklensin hele bir de Haaslardan biri sürpriz yaparsa seyir zevki çok yüksek bir yarış izleyebiliriz. Ne kadar Hamilton ve Mercedes için dominant bir başlangıç olsa da bu sene de forza Ferrari. Orta grupta McLaren'i de savaşırken görmek güzel olacak.

Kesinlikle katılıyorum. Moto GP harika başladı gerçekten. Sanırım yavaş yavaş oraya kanalize olacağız.
Vanayı açma konusunda evet, sıralama turlarında yapıyorlar ve yapmaya da devam edecekler ancak yarışlarda çok nadiren kullanabileceklerini düşünüyorum artan yakıt tüketiminden dolayı. Ama bu bile pist üzerinde onları geçmeyi neredeyse imkansız hale getirecektir.

Keşke biraz daha geçiş görebilseydik, genel olarak geçiş olarak vasat bir yarıştı. Safety Car biraz da olsa renklendirdi, geçen sene olsa Bottas oradan ilk 5-6'ya kadar tırmanırdı araçların birbirine yakın olduğunu görmek güzeldi. Haaslar için de fazla talihsiz bir haftasonu oldu bir de üstüne ceza aldılar 😁 . Alonso'yu da üst sıralarda görmekten mutlu oldum.

Ferrari şans eseri kazandı açıkçası. Güvenlik aracı olmasaydı Hamilton kolay şekilde yarışı kazanırdı. Vettel ilk bölümde Hamilton ve Raikkonen'in temposuna ayak uyduramadı. Pit stoplardan sonra Hamilton, Rai ile farkı daha da açtı. Güvenlik aracı sayesinde Vettel lider oldu, Hamilton'un baskısına iyi dayandı. Vettel 7-8 turluk daha yeni lastiğe sahip olmasına rağmen Hamilton ile arayı açamadı. Açıkçası Hamilton bir ara pist dışına çıktı, aradaki fark 3 saniyeye çıkmasına rağmen yeniden farkı kapattı. Bu piste geçiş yapmak çok zor, baska bir pist olsaydı Vettel'i geçerdi Hamilton. Mercedes kesinlikle çok hızlı ve aradaki farklar fazla. Ferrari ve Redbull bu sene birbirine daha yakın, Mercedes yine en güçlü durumda. Haas pilotları pit stop kaynaklı sorunlar yaşamasaydı 4 ve 5. sırayı Haas alırdı. Mclaren geçen senelere göre daha iyi durumda. Yarış kazanabilecek konumda değil, podyum bile zor açıkçası.

Gerçekten Raikkonen'in lastik hamuru yumuşadıkça Vettel'den hızlı olması beni şaşırttı ama hamur sertleştikçe, pit stop'dan sonra da gördüğümüz gibi iki Ferrari'nin temposu birbirine yaklaştı. Umarım bu böyle devam eder de yaşlı kurdu uzun süre sonra savaşırken görebiliriz. Hamilton'un da bol bol şanssızlık yaşaması dileğiyle 😂.

Raikkonen maalesef Vettel ile yarışabilecek düzeyde bir pilot değil maalesef. Bugün Hamilton baskısına Raikkonen'in dayanabileceğini sanmiyorum. Vettel tek başına liderlikte sürerken arkadaki baskıya daha fazla dayanıyor. Ilk bölümde Vettel'in ayak uyduramamasini ben piste bağlıyorum, normal şartlar altında geçiş yapmanın imkansız olduğunu biliyordu. Keşke Mercedes hegemonyası son bulsa ancak kesinlikle bu sene daha dominant bir Mercedes olabilir.

Hamilton hızlı. Ama yiğidi öldür, hakkını yeme... %49 arabadan ise %51 Hamilton'dan. En agresif kullanan o.

Açıklanana göre ''yazılım hatasından'' dolayı kaybetmişler. Buna ve çimenlere girmesine rağmen Vettel'in dibine kadar gelebildi.

Aslında geçen sene Vettel şampiyon olabilirdi. Onca sıkıntıdan sonra bile, Kanada GP'sinde P4'e girebildi. Fakat Singapur GP'si Ferrari'ye yaramadı.

Ferrari'nin plan yapmada ve planı işletmede Mercedes'ten daha iyi olduğu kanaatindeyim. Geçen seneki gibi, sezonun ikinci yarısında çuvallamazlarsa çok çekişmeli maçlar görürüz.

@BERWAR Haas'a üzüldüm doğrusu. Her sene lastiklerinden en az bir kez problem yaşıyorlar. Toro Rosso'da Honda'nın karanlık yüzüyle yeni tanışıyor... :D

Ayrıca Hamilton bana da itici ve sevimsiz geliyor, fakat iyi sürüyor kerata... :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı