Formula 1 2022/2023 sezonu sıralama tahmini

takım emrine karşı gelen adamın yaptığını normal karşıladığın için ben seni neyle itham edeyim?
Senin savunduğun adam geçen sene hiçbir iddaası olmayan yarışta Perez'e yer vermeyen birisi. Böyle bir durum mu abes? Vettel'in yaptığı durum bu abes? Açıkça Verstappen'in yaptığı kabul edilemez.

O zaman 1 takımda 2 sürücünün olmasının, takım emrinin ne anlamı var?
Nasıl ki 2019 Bahreyn yarışında Leclerc, Vettel'den daha hızlıydı ve takım yerini koru demesine rağmen çıkıp Vettel'i geçmesi ne kadar normalse bu durum da o kadar normaldir. Ortada bir galibiyet mücadelesi var arkadaki pilotu daha hızlıyken yerini koru diyemezsin.

yerine ölmeyi göze alacak bir sürücü, tıpkı Schumacher gibi tıpkı Senna gibi.
Bu son derece yanlış bir durumdur. O ikisinden bile gözü kara umarım başına ve başkasının başına iş açmaz. Kontrolsüz hız, hız değildir. Bu tip şeyleri de yapmasına gerek yok Verstappen zaten harika bir yetenek.

Bir de 5'in üstüne çıktığında bunun tersini nasıl söyleyeceksin? Ben kabul etmiyorum onun şampiyonluklarını, geçerli değil mi diyeceksin?
Bunun benim dediğim şeyle ne alakası var? Ben sevmiyorum diyorum, istersen 10 şampiyonluk alsın. Sevmek zorunda da değilim. Sevmiyorum diye adamın şampiyonluklarını neden yok sayayım, böyle bir şey de demiyorum. İlk şampiyonluğunu hak etmeden aldı, bunu daima diyeceğim, geçen sene hakkıyla aldı, gelecek senelerde nasıl olur bilemeyiz artık.

Senin savunduğun adam geçen sene hiçbir iddiası olmayan yarışta Perez'e yer vermeyen birisi.
Savunduğum mu? Verstappen'in kirli sürücü olduğunu zaten kendim söylüyorum, kazanma ihtimali varken ölmeyi bile göze alır diyen benim. Verstappen'i suçladığı konuda konu senin sevdiğin sürücü olunca takım emrine karşı gelmesini normal karşılayan ben değilim burada. :D F1'de sportmenlik de aramıyorum, çirkeflik istiyorum izlerken. Arabaların ip gibi arka arkaya gidip sadece DRS ve pit stratejisi ile yer değiştirmesini izlemek istemiyorum. Bunu bana en fazla sağlayan pilot da sağ olsun Verstappen. :D Alonso da diğer göz bebeğim. :D

Ortada bir galibiyet mücadelesi var arkadaki pilotu daha hızlıyken yerini koru diyemezsin.
O zaman takım dediğin şey niye var? Madem talimatların uygulanmaması normal o zaman takımları tek sürücülü yapsınlar.

İlk şampiyonluğunu hak etmeden aldı, bunu daima diyeceğim.
Gayet o yıl en az Hamilton kadar hak ederek aldı. Yarış hakeminin verdiği yanlış karar o yarıştan önceki 21 yarıştaki emeğini yok saydıramaz. Normal şekilde kural işletilseydi Hamilton kazanırdı ama Verstappen daha az hak etmedi. Verebileceği her şeyi son yarışa kadar verdi, yarış hakeminin verdiği karara yok ben almayayım diyerek avantajlı durumdayken geride mi kalacaktı? Hamilton bu kadar uzun süredir dert etmedi o sezonu, olgunlukla tebrik etti geçti. Aynı durumda karar Hamilton'ın avantajına verilseydi o da bunu kullanırdı çünkü.

Son düzenleme:
Verstappen'i suçladığı konuda konu senin sevdiğin sürücü olunca takım emrine karşı gelmesini normal karşılayan ben değilim burada.
İki olay arasında dağlar kadar fark var. Aynı kefeye sokman mantık dışı.

F1'de sportmenlik de aramıyorum, çirkeflik istiyorum izlerken. Arabaların ip gibi arka arkaya gidip sadece DRS ve pit stratejisi ile yer değiştirmesini izlemek istemiyorum. Bunu bana en fazla sağlayan pilot da sağ olsun Verstappen.
Çarpışan arabalar mı bu? Nasıl bir yorum ya bu? Hayatımda böyle bir saçmalık görmedim. Bir de ciddi ciddi savunuyorsun. Verstappen fanları tam bir hayal kırıklığı. Verstappen ile beraber F1 izlemeye başlayan nesil F1'in düşmanı oldu.

Gayet o yıl en az Hamilton kadar hak ederek aldı. Yarış hakeminin verdiği yanlış karar o yarıştan önceki 21 yarıştaki emeğini yok saydıramaz. Normal şekilde kural işletilseydi Hamilton kazanırdı ama Verstappen daha az hak etmedi. Verebileceği her şeyi son yarışa kadar verdi, yarış hakeminin verdiği karara yok ben almayayım diyerek avantajlı durumdayken geride mi kalacaktı?
F1 de şampiyonluk pilotların hak edip etmemesine bakmıyor. O sene Verstappen çok iyi sürdü ama şampiyonluk kural hatası ve bu her zaman kara leke olarak kalacak. O sezon Hamilton karşısında da Verstappen'i destekleyen biriyim. Kuralları göz ardı edip adamın şampiyonluğuna hak etti diyemezsin. Kurallar söz konusu burada. Açıkça kural ihlali var burada. Verstappen üzerine düşeni yaptı adamın bir suçu yok ortada zaten.

O zaman takım dediğin şey niye var? Madem talimatların uygulanmaması normal o zaman takımları tek sürücülü yapsınlar.
Her zaman takım talimatları uygulanacak diye bir kayde yok, olmayacak da. Her zaman su istimal edilecek birileri olacak. Galibiyet mücaledesi veren birine ve de takım arkadaşından daha hızlı olan birine yer değiştirmeyin demek doğru değil ve bu da abartılacak bir mesele değil.

Çarpışan arabalar izleyebilirsin. Hayatımda böyle bir saçmalık görmedim. Bir de ciddi ciddi savunuyorsun.
8 milyar insandan her yıl sadece 20 tanesinin katılabildiği bir organizasyonda bir şeyler kazanmak için çirkef olmayan pilottan şüphe ederim asıl. Hiçbir zaman kazananlar kendi dönemlerinde çoğunluk tarafından sevilmezler çünkü bu kazanımları diğerlerinden daha çirkef olarak elde ederler. Destekçileri hariç herkes nefret eder. Futbolda da böyle, F1'de de böyle. Tenis 1-2 istisnadan biri. Bu gerçeği kabul etmemeyi gerektirecek bir şey yok, bu Dünya böyle bir yer.

O sene Verstappen çok iyi sürdü ama şampiyonluk kural hatası ve bu her zaman kara leke olarak kalacak.
Leke olarak kalabilir ama hak etmeden kazandı denileceğini sanmam. İnsanların duyguları sadece 1-2 yıl içinde değişiyor, o an hissettiği duygu yoğunluğu yumuşayıp bazı fikirleri esnetiyor. Eski mesajlara göz attım arada, bundan 3 yıl önce Hamilton hakkında hiç iyi şeyler söylemezken 1 mağduriyet, üstüne 2. yıldaki kaybı ile bazı şeyler değişmiş senin için gördüğün gibi.

Her zaman takım talimatları uygulanacak diye bir kaide yok, olmayacak da. Her zaman suistimal edilecek birileri olacak.
Açıkçası takım emirleri benim de sevdiğim bir şey değil, bana göre 20 sürücü ve 20 takım olmalı. Alt takımlar falan da olmamalı, her sürücü tek tabanca tutturabildiğine girişmeli. Eskiden sezonda 1-2 pilotun öldüğü ya da ağır yaralandığı ve tüm pilotların bunu kabul ederek girdiği bir sporda günümüz için bu kadar da centilmenlik aramaya gerek yok bence. :D

Son düzenleme:
Eski mesajlara göz attım arada, bundan 3 yıl önce Hamilton hakkında hiç iyi şeyler söylemezken 1 mağduriyet, üstüne 2. yıldaki kaybı ile bazı şeyler değişmiş senin için gördüğün gibi.
Alakası yok ben hala da sevmiyorum. Ben haksızlığı göz ardı edemem, her zaman da böyle oldum. Bir Ferrari taraftarı olarak Schumacher'in rekorunun kırılmasını asla istemem, hele de sevmediğim bir pilot tarafından. Sevmiyorum diye haksızlığa göz yumamam. Sen tarafsız yorum yapmıyorsun sorun burada.

Leke olarak kalabilir ama hak etmeden kazandı denileceğini sanmam.
Şampiyonluk hak edip etmeme meselesi değil. Bir pilot daha fazla hak etti diye de bu sporda şampiyon olmuyor maalesef. Kurallar neyse o, kural kuraldır. O sene Verstappen pilotaj olarak çok iyiydi ona laf yok, çok iyi olması yetmiyor işte. Tabii ki Verstappen'in burada suçu yok dediğim gibi, üzerine düşeni yaptı sonuna kadar.

her sürücü tek tabanca tutturabildiğine girişmeli bence. Eskiden sezonda 1-2 pilotun öldüğü ya da ağır yaralandığı ve tüm pilotların bunu kabul ederek girdiği bir sporda günümüz için bu kadar da centilmenlik aramaya gerek yok bence.
Bunları ciddi ciddi savunuyorsan senle artık konuşacak bir şeyim olmaz. Böyle bir rezalet savunmayla, pilotların canını hiçe sayan bir durumla ilk kez karşılaşıyorum.

Senin gibi birine de yakıştıramadım bu sözleri. Bu mesajlar korkunç yorumlar.

Bir Ferrari taraftarı olarak Schumacher'in rekorunun kırılmasını asla istemem. Sen tarafsız yorum yapmıyorsun sorun burada.
İşte asıl konuya geldik. Beni fan olmakla suçlayıp bu demen enteresan. :D Burada tarafsız olarak yorum yapan benim. Verstappen kirli diyorum, Hamilton daha temiz diyorum, ilk şampiyonlukta hakemin yanlış kararı etkin diyorum, Verstappen'in tıpkı Schumacher ve Senna gibi bir yarış güdüsü olduğunu söylüyorum, F1'de centilmentik değil çirkeflik istediğimi de söylüyorum. Sen Verstappen'i çirkefliğinden dolayı suçlayıp yine ilk şampiyonluğu şaibeli olan, bütün bir sezondan diskalifiye edilmiş, kendi hatasından sonra bir de gidip rakip takım hangarını basmış, sıralamaları bloke etmek için arabasını virajda park etmiş aynı düzeyde çirkef bir başka sürücüyü savunuyorsun. Burada senin tuttuğun takımda efsane olmuş aynı düzeyde sportmenlikten uzak bir sürücüyü överken rakip takımdakini yeriyorsun. :D Tarafsız yorum yapmayan kişi sensin burada.

Ben ise ikisini de savunuyorum, 73 yılda sadece 34 ayrı kişinin kazanabildiği bir ünvanı elde etmek için o konuma gelmiş herkesin her türlü çirkefliği yapması normal diyorum. :D

Madem ki tarafsız yorum yapan sensin, sürücünün yaptıkları değil hangi takım için yaptığı benim için önemli de geç bence. Ferrari için çirkeflik yaparsa süper, efsane! Red Bull için yaparsa kötü. :D Verstappen Ferrari'ye gelip sezonları domine ederse senin bir şikayetin kalmayacak, benim için ise hangi takımda olduğunun önemi yok istediğim yarış keyfini bana en çok veren sürücü o olduğu için onu desteklerim.

Son düzenleme:
Verstappen'in tıpkı Schumacher ve Senna gibi bir yarış güdüsü olduğunu söylüyorum, F1'de centilmentik değil çirkeflik istediğimi de söylüyorum. Sen Verstappen'i çirkefliğinden dolayı suçlayıp yine ilk şampiyonluğu şaibeli olan, bütün bir sezondan diskalifiye edilmiş, kendi hatasından sonra bir de gidip rakip takım hangarını basmış, sıralamaları bloke etmek için arabasını virajda park etmiş aynı düzeyde çirkef bir başka sürücüyü savunuyorsun.
Schumacher'in yaptıklarını asla savunmadım, burada bir savunma söz konusu değil. Schumacher ve Senna çirkef diye Verstappen'in yaptıkları onlar yaptı diye meşhurlaştıralamaz hepsi de hatalı ve centilmenlik dışı hareketlerdir. Sıralamalarda viraj konusunuda diyen benim ayrıca.

Burada senin tuttuğun takımda efsane olmuş aynı düzeyde sportmenlikten uzak bir sürücüyü överken rakip takımdakini yeriyorsun.
Pilotajını övüyorum yaptıklarını değil, bunu anla. Görmezden gelseydim Jerez ve Monaco'da yaptıklarını göz ardı ederdim. Coulthard olayında suçlu kendisi piste kendi cezasını çekti zaten. Garaj basması da doğru değil tabii ki ama pist dışı olduğu için çok takmaya gerek yok. Ocon-Verstappen Brezilya teması gibi düşün ve Verstappen'in sonra padokta onu itmesi gibi.

her türlü çirkefliği yapması normal diyorum.
Akıl almaz yorumlarına daha fazla cevap vermeyeceğim.

Schumacher'in yaptıklarını asla savunmadım, burada bir savunma söz konusu değil. Schumacher ve Senna çirkef diye Verstappen'in yaptıklarını onlar yaptı diye meşrulaştırılamaz.
Meşrulaştıran şey bu değil ki, bu tür rekabetçi spor dallarının doğası zaten bir şeyler kazanmak isteyen sporcuları bu yöne itiyor. Aynı düzeyde 2 pilot olduğunu düşün, birisi kazanmak için ölmeyi bile göze alıp her türlü psikolojik rekabete hazırken diğeri fren noktasından sonra yön değiştirmemeliyim, rakibi apekse gelmeden önce çizgi dışında bırakacak konumlama yapmamalıyım diyor.

Bunlardan hangisi kazanacak? Hangisi kaybetmeye mahkum olacak? F1 gibi rekabet düzeyi en yüksek spor dalında üstelik rekabet ruhu bu kadar baskın pilotlar arasında her zaman ya açık ara en hızlı arabaya sahip olan kazanır ya da eşit şartlarda her türlü çirkefliği yapıp psikolojisi sağlam olan pilot kazanır. Bunun başka bir alternatifi yok. İşte bu yüzden eşit şartlarda Verstappen her sürücüyü yener, Leclerc kazanmak istiyorsa şansına Ferrari'nin bariz daha hızlı araba vermesini bekler.

Akıl almaz yorumlarına daha fazla cevap vermeyeceğim.
Sporun ve rekabetin doğası bu, gerçek Dünya için bunun tersini istemek ütopya oluyor. Eğer bir spor dalında rekabetçi bir geçmişin olsaydı zaten bu gerçekliğin içinde olmanın ne demek olduğunu anlayıp bir şekilde kabullenirdin.

Hepsini geçtim, bütün pilotların rakiplerinin yol hakkına saygı gösterdiği, tüm kurallara uyduğu, centilmen davrandığı bir F1 yarışını düşünmeni istiyorum. Şimdi bunu düşününce uykum geldi, yatıyorum iyi geceler. :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı