Formula 1 2022/2023 sezonu sıralama tahmini

Motor da aracın bi parçası sonuçta. Araç olarak bakarken sadece aerodinamiğe mi bakıyoruz, o zaman dediğinize katılırım. Düzlükte hızına yetişebilen azdı, virajlarda da diğerlerinden geri kalır yanı yoktu.

Eee bu benim yazdığım mesajla alakası ne? Bir önceki mesajda Alpine daha iyi araç dedim zaten.

Eee bu benim yazdığım mesajla alakası ne? Bir önceki mesajda Alpine daha iyi araç dedim zaten.
Mclaren daha iyi dedim. Alpine daha iyiydi dediniz. Ben de motoru araçtan saymıyorsak Alpine daha iyi o zaman, dediğinize katılırım dedim. Düzlük hızı olarak en iyilerden ve virajlarda da iyiydi dedim. Siz de bunu Mclaren için dediğimi söylediğimi sandınız herhalde.

Paket olarak Alpine daha iyiydi. Bir aracın motor olarak daha güçlü olması diğerinden güçlü yapmıyor. Bir araç daha iyi diyorsak paket olarak daha iyi diyoruz. Williams sonuncuydu çıkıp motoru saymazsak Alpine daha iyidir gibi bir açıklama yapmak mantıksız. Mclaren, Mercedes motoru nedeniyle daha güçlü ve dayanıklı motora sahip olsa da Alpine şasi ve aero olarak çok daha iyiydi ve motor dezavatanjına rağmen de Mclaren'den düzlüklerde daha hızlıydı ve buna rağmen virajlarda da geri kalmıyordular. Paket olarak bakmak lazım.

Redbull çok hızlı görünüyor açıkçası. AMUS'a göre tek turda Ferrari'den 0.2-0.4 daha hızlı, Mercedes'e göre ise 0.6 daha iyi. Yarış temposunda fark daha da açılıyor.
Ferrari'nin stintleri lastik aşınması olarak iyi değildi açıkçası. Kanatla da bağlantılı bu durum. Lastik aşınması geçen seneki gibi olursa Ferrari'nin işi yaş. Aston Martin ve Redbull'un lastik tüketimi çok iyi. Aston Martin lastik aşınması olarak inanılmazdı.

SF23, SF90 gibi olmaz umarım. Geçen seneye göre araç dinamiği değişti. Geçen sene virajlarda en iyisiydi, düzlükte Redbull'dan gerideydi. Bu sene durum şu anlık tam tersi görünüyor.

1. Leclerc
2. Verstappen
3. Checo
4. Russel
5. Oscar Piastri
Gelecekten geliyorum doğru bu sıralama.
Piastri bu yıl arabayı pistte tutmaya çalışarak geçirir. Bırak 5. olmasını Norris'in yarısı kadar puan toplarsa iyi. Norris acımaz, Piastri'nin performansını sorgulatır.

Leclerc sadece tek bir senaryoda şampiyon olabilir, kazada Verstappen bir yerlerini kırıp 4-5 yarış kaçırmadığı sürece Verstappen alır. 2016'da Rush filmini izlediğimden beri F1 takip ediyorum, o günden beri yetenek ve kazanma hırsı açısından en iyisinin Verstappen olduğunu düşünüyorum. Bu çocuk gelmiş geçmiş en iyi olacak kariyeri bittiğinde, zevkle izliyorum. Leclerc'in de tek tur dışında yeteneğinin abartıldığını görüyorum.

Geri
Yukarı