Forum kuralları ve cezalandırma hk.

• Konuyu başlatan Mr_YAMYAM
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 2B
M

Mr_YAMYAM

Ziyaretçi
.
Benim bu daha ilk cezam ve elimden geldiğince ceza almamak adına doğru Türkçe kullandım. İlk hatada da ceza vermek ve forumdan soğutmak saçma. Ben yanıt verdiğim konuları bir-iki gün sonra tekrar inceler ve ne gibi yeni mesajlar olmuş diye bakarım.

Ve ceza alarak bir şey öğrendiğim gerçek "Daha da dikkat etmem gerektiği." fakat dediğim gibi ufak hatalar sebebiyle ceza vermeniz nasıl desem... Saçma, tuhaf, gereksiz.
.
Bir süredir forumda bulunmaktayım. Forumun bazı kurallarının olması ve bu kurallara riayet edilmesi, özellikle Türçe kuralları ve forum disiplini konusundaki uygulamalar, bu forumu gerçekten cazip ve SEÇKİN yapmaktadır.
Ancak kurallar uygulanırken KİŞİ ayrımı olduğu şüphesi, özellikle bilgili kişilerin forumumuzdan soğumasına ve uzaklaşmasına sebebiyet vermektedir. Sadece forumlarda değil, güncel hayatta dahi bu tür taraflı uygulamalar gerek işgücü gerekse performans olarak kişileri de etkilemektedir. Ancak yukarda alıntı olarak ilave edilmiş şikayet konusunun ciddiyetle araştırılarak açıklığa kavuşturulması ve konu ile ilgili olarak gerekli düzeltmelerin yapılması ve açıklanması gerekmektedir. Eğer yukarda belirtilmiş olan şikayet konusu muallakta kalacak olursa forum üyelerinin de forumumuza soğuk bakacağı bir gerçektir.

Çoğu arkadaşım beni bilirler ve severler. Belki hiç sevmeyen forum üyelerimiz de olabilir. Ben bu gibi şeyleri asla kişisel olarak almayıp, küçük büyük demeden, bilgili bilgisiz ayrımı yapmadan kendi düşüncelerimi paylaşmış, bildiğim konularda ilgililerin sorunlarını çözebilmeleri için yardımcı olmuşumdur. Bu hareketleri sadece ben değil, forumumuzda bulunan en küçük üyemiz bile gerçekleştirmeye çalışmaktadır. En küçük bilgi bile bazen ciddi bir sorunu çözebilmekte, saatlerce araştırma yapmadan, bu şekilde tartışma ortamında daha rahat sonuca ulaşılabilmektedir. Ancak çoğu forum üyeleri bildiği,ya da bildiğini sandığı düşüncelerini ortaya koyarken, bir çok değerli üyelerimiz ise bir sorun hakkında araştırma yaparak ulaştığı sonuca göre bilgilendirme yapmaktadır.
Sonuçta ortaya çıkan bir şey vardır ki o da DOĞRU SONUÇ'tur. Kısacası her doğru sonuç bir çözüm, ve bu çözümü sitemizde bulan her kullanıcı doğal üye anlamına gelmektedir. Forumumuzda bulunan çoğu üyelerimiz ise kendi vaktini ve hatta emeğini kullanarak bu forumu yaşatmaktadırlar. Kendimden örnek verecek olursam; Çoğu arkadaşımızın bildiği gibi şu an tatilde bulunmaktayım. Tatilde bile forum için zaman ayırmaya çalışmakta ve bunun için bazı fedakarlıkta bulunmaktayım. Benim gibi foruma emek veren bu kişilerin emeklerine saygı çerçevesinde;
Asla taraflı ve yanlı uygulamalarda bulunmayalım. Yanlı uygulamada bulunan bir kişi yönetici de olsa lütfen gereğini yapalım.

Hayat kurallar üzerine kurulmuştur. Ve kurallar insan hayatını kolaylaştırır. Bu aşikardır. Forumda da kuralların olması ve uygulanması çok iyi olmuş. Lakin bazı cezalar çok ağır. Konu başlığına acil yazmışım 1 gün ban 10 puan ceza. Kural ihlali olduğunu bilsem zaten yazmazdım. Bazen bilgisayar başında olmadığımda telefondan forumu takip ediyorum. İlgimi çeken bir konu olmuş ve konuya cevap vermişim, cümlenin sonunda “.” koymayı unutmuşum. 10 puan ceza 1 gün uzaklaştırma. Trafik polisleri bile bu kadar gaddar değil. Ayrıca varsa forum içerisinde hangi tür hatalara (Hata diyorum. Kasıtlı yapılan bir şey değil.) ne kadar yaptırım uygulanacağının yazdığı bölüm linki verirseniz okuyup bilinçlenelim. Ayrıca sizde hiç uyarı kınama gibi cezalar yok mu? Direk engellemeye gidiyorsunuz. Sayın Yönetici

Hayat kurallar üzerine kurulmuştur. Ve kurallar insan hayatını kolaylaştırır. Bu aşikardır. Forumda da kuralların olması ve uygulanması çok iyi olmuş. Lakin bazı cezalar çok ağır. Konu başlığına acil yazmışım 1 gün ban 10 puan ceza. Kural ihlali olduğunu bilsem zaten yazmazdım. Bazen bilgisayar başında olmadığımda telefondan forumu takip ediyorum. İlgimi çeken bir konu olmuş ve konuya cevap vermişim, cümlenin sonunda “.” koymayı unutmuşum. 10 puan ceza 1 gün uzaklaştırma. Trafik polisleri bile bu kadar gaddar değil. Ayrıca varsa forum içerisinde hangi tür hatalara (Hata diyorum. Kasıtlı yapılan bir şey değil.) ne kadar yaptırım uygulanacağının yazdığı bölüm linki verirseniz okuyup bilinçlenelim. Ayrıca sizde hiç uyarı kınama gibi cezalar yok mu? Direk engellemeye gidiyorsunuz. Sayın Yönetici

Son_goku'un bu yorumu yaptığında forum şimdiki kadar esnek değil çok gaddardı. Şuan çok iyi, acil gibi şeylere zaten ceza veriyorlar ama kelime hatalarına uyarı veriliyor. Eski üyeler dikkatli yeni üyelerde öğreniyor. Sana moderatörün gergin olduğu zamanlar denk gelmiş :)

İki cezayı da Burak ALKAN 'dan aldım. İkisinde de 1 gün uzaklaştırma ve 10 ar puan ceza verdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son_goku'un bu yorumu yaptığında forum şimdiki kadar esnek değil çok gaddardı. Şuan çok iyi, acil gibi şeylere zaten ceza veriyorlar ama kelime hatalarına uyarı veriliyor. Eski üyeler dikkatli yeni üyelerde öğreniyor. Sana moderatörün gergin olduğu zamanlar denk gelmiş :)
Her ne kadar forum moderatör'lerine çıkışsam da kendi arkadaşlarımı da eleştirmeden edemeyeceğim.
Çoğu arkadaşımız yazdıklarına hiç bakmıyor, msn hizmetindeki yazışmaları gibi abuk kelimelerlerle yazabiliyor.
O'da, kelimesinin bir anlamı olduğu gibi oda kelimesinin de bir anlamı vardır ve çok farklı anlam ifade ederler. Bu bir kuraldır ve ciddiyetle üzerinde durulması gereklidir. Benim hakkımda birisi yorum yazarken gıyabımda, ''oda bunu yaptı'' gibi cümle kuruyorsa, o cümlenin bana göre hiçbir anlamı yoktur.
Bununla beraber hiçbir anlam ifade etmeyen kelimeler de görmekteyim. Çok sevdiğim bir arkadaşımın bir konuda yazarken DWD yazdığına bile tanık oldum. Ne diyeyim bilmiyorum ki. Moderatör arkadaşlara kızmak mümkün değil. Arkadaşıma kızsam acaba neler olur. Yahu nedir bu DWD? Google amcaya bile sorsam, o'da bilmez.
Yine de tekrar etmem gerekirse;
Ufak tefek harf ya da virgül hataları için bir ceza vermeyi onaylayamam. Ama cümle bütünlüğünü bozan ve anlaşılmaz kelimelerle dolu olan bir anlatımı arkadaşım da yapsa...:mad:

RAM'i büyük harflerle yazmadım diye ceza aldım ilk haftalarda ve inanın 2 cezam var diye hesabı kapatasım geliyor. :D
Sıfırdan cezasız, hesap... :)

Geri
Yukarı