Forumda 8 GB RAM'in 2 GB RAM muamelesi görmesi

Şu an kullandığım 2011 model VAIO ile rahat rahat programlama yapıyorum açıkçası. 8 GB@1333, i7 2630QM gibi özelliklere sahip. OpenGL ve wxWidgets programlamada bir sıkıntı çıkartmıyor. Tabii ki GCC gibi çok kompleks uygulamaları derlerken artık makinenin yorulduğunu hissediyorsunuz.

8GB artık yetersiz geliyor. Oynadığım oyunların bir kısmı 10-12 GB civarı bellek istiyor. Bu kısa sürede yaygınlaşacaktır.
Maalesef öyle. Ölmeye başlıyor. RAM isteyen oyunlar genelde çok kişili oyunlar olabiliyor. Belki ben yanılıyor olabilirim çünkü çoğunlukla hikaye oyunu oynuyorum.
Tek kanal 8GB ram kullanıyorum ve bana yetiyor. Cidden artık şöyle şeyler demeyi bırakın.
8 GB gerçekten yetersiz, tek oynadığım PES için bile kasma sorunu yaşatabiliyor arada sırada.
Asıl önemli olanın RAM frekans değeri olduğunu düşünüyorum. Yani bir kişi "yetiyor bana" diyebiliyorken, diğer kişi de "yetmiyor bana" diyebiliyor. Oyunlara göre değişiyor ama frekans da ciddi anlamda önemli.

Maalesef öyle. Ölmeye başlıyor. RAM isteyen oyunlar genelde çok kişili oyunlar olabiliyor. Belki ben yanılıyor olabilirim çünkü çoğunlukla hikaye oyunu oynuyorum.

Asıl önemli olanın RAM frekans değeri olduğunu düşünüyorum. Yani bir kişi "yetiyor bana" diyebiliyorken, diğer kişi de "yetmiyor bana" diyebiliyor. Oyunlara göre değişiyor ama frekans da ciddi anlamda önemli.
Frekans önemli fakat bellek miktarı da aynı ölçüde önemlidir. Zayıf halka kadar hızlı olur burada da sistem. Bellek miktarı yetmezse, daha yavaş olan SSD ve HDD’ye önbellekleme yapar sistem. O zaman sizin RAM frekansınız ne olursa olsun, yavaş olan donanımın seviyesine çekilir. Donmalar, takılmalar gibi dertler ortaya çıkar.

Geri
Yukarı