Forumda Teknik Sorulara Eskisi Kadar Cevap Gelmemesi

Sosyal her geçen gün büyüyor ve her geçen gün aktif üye sayısı ve yardım isteyen üye sayısı artıyor.

Yardım isteyen aktiften fazla olunca da böyle oluyor, yetişilmiyor yani.

Elinizi cebinize atıp siz de öneri vs. yapabilirsiniz. :)

Bilgili ve tecrübeli kişilerin bazıları sosyali bıraktı, kalanların gördüğüm kadarıyla birazı hakkını vererek yardımcı oluyor, bazıları insanlara yardımcı olmak için değil kendi menfaatine dokunsun diye yardımcı oluyor, onlar da kendisini biliyor. Teknik konulara ben kendimi yeterli görmediğim için pek girmiyorum, öneri konularında elimden geldiğince yardımcı oluyorum. Bu arada moderatörlerin sadece yarışmaya alınmaması değil çözüme ortak olmasına da bir şey yapılması lazım, konuları onaylamadan çözüp, açar açmaz yazıp çözüm işaretliyorlar, sosyalde eskiden yapanlar da olmuş, şimdilerde yapanlar da var. Yanlış anlaşılmasın, her moderatör değil, onu da hakkını vererek yapanlar var. 😁

Bakın hala anlaşılamadım galiba. Benim söylediğim şey herkes konu dışında konulara bakıyor kimse teknik destek konularına bakmıyor veya herkesin teknik destek hakkında bilgisi olup yardımcı olsun demiyorum. Öyle bir iddiam yok. İsteyen istediği konuyu açsın isteyen istediği konuya cevap yazsın. İsterse kimse teknik sorulara cevap yazmasın herkes konu dışı kategorisindeki konulara cevap yazsın. Buna karışmıyorum karışmaya da hakkım yok zaten. Sadece önceden her teknik destek konusu açtığımda çözülüyordu. Şimdi neden çözülmemeye başladı diye soruyorum. Kimseyi teknik destek konularına bakmıyor diye yargıladığım yok.

Pandemiyle beraber forumlara olan ilgi aşırı derecede arttı. İnsanlar artık sadece forumluk sorunlarını değil; gündelik sorunlarını, sohbetlerini, muhabbetlerini de buralara taşımaya başladı. Böyle olunca ilginç bir tablo ortaya çıktı. Eski üyeler artık yok zira birçoğu çoluk çocuğa karıştı, lise kaydolduysa üniversiteli oldu, üniversitede kaydolduysa iş hayatına karışıp gitti.

Burada kaç kişiye yardım edildiği, kaç kişiye ulaşıldığı değil önemli olan. Bir kişinin sorunu çözülse bile kardır. Şu da var, pandemide iyi kötü herkeste bilgisayar, İnternet ve Google var. Kendine yeni bilgiler katabileceği gibi, kattığı yeni bilgilerden bazılarını burada da paylaşabilir.

Yani teknik desteği sadece mavi ekran hatalı, bilgisayar parçası seçimi olarak görmemek lazım. Mesela programlama konuları, mesela Linux konuları...

Linux ve Programlama bölümlerinde pandemiyle beraber hareketlilik var mesela. Ben bil bir sürü Linux, Programlama, Elektronik konusu açtım, ki bu kategorilerde gerçekten çok güzel konular açılıyor.

Belki odak noktanı da değiştirmen lazım. Mesela ben, buraya kayıt oldum olalı masaüstü bilgisayar bölümüyle haşır neşir olamadım. Arada birkaç konu için girerim ama çok aktif değilim. Ama bu boşluğu başka güzel kategorilerle doldurdum, üstelik bazı kategorilerin canlanması için kendi bildiğimi kattım.

Şu kategorilere bakın arada, bunlar forumun altın kategorileri:
  • GNU/Linux
  • Programlama
  • Elektronik
  • Havacılık
  • Zırhlı Araçlar
  • Formula 1
  • Fotoğraf sanatı
Burada geçen tartışmaların keyfi bir başka oluyor mesela, benim için. Sırf bu kategorilerde takılan üyeler biliyorum.

Geri
Yukarı