Forumda teknoloji konularına ilgisizliğin artması

Bence konuların açılmama sebeplerinden diğeri ekonomi, kimsede para kalmadı kimsede sistem toplayacak para yok. Diğer etkenler ise okulların açılması ile her ona bakan kızın kendine aşık olduğunu sanan ergen abilerimiz.

Çok fazla aynı soru altında konu açılıyor. Bir süreden sonra aynı konu başlığına sürekli aynı cevapları vermek beni sıkıyor ama yine de ben cevap yazmaya çalışıyorum. Belki bundan dolayıdır. Hiç araştırmadan direkt gelip konu açıyorlar, halbuki aynı konu aynı gün bile 2-3 kez açılıyor.

Bence bunun temel sebebi parasızlık, insanların yeni ürünlere olan ilgisi azalıyor, 5-6 yıl önce yeni çıkan telefonu, bilgisayarı, işlemciyi vs. daha çok kişi alabiliyordu haliyle insanlar yeni çıkan ürünleri takip ediyordu, bu ürünler hakkında bazı şeyleri merak ediyorlardı. Artık çoğu kişi zaten alamayacağım diye takibi bıraktı, heves etmiyor.

Bazen bir konunun altında doğrudan konuyla alakalı olmasa bile akılıma takılan cevabı çok kısa olabilecek soru soruyorum, gereksiz mesaj olduğu gerekçesiyle ceza alıyorum. Oysa ben basit bir şey için konu açmayı bilmiyor muyum? Asıl gereksiz olan bu olmaz mı? Alt tarafta evcilik oyunu konularının onay alıp benim bu şekilde ceza almamda sinir bozucu oluyor. Teknoloji forumu diye geldik, chat sitesi muamelesi görüyoruz. Bazı konuların gerçekten troll olduğunu anlamamak için özellikle çaba sarf etmek gerekiyor. Moderatörün burada inisiyatif kullanıp bu konuları onaylamaması gerekiyor. Amacım duyar kasmak falan değil gerçekten rahatsız oluyorum ve rahatsız olanları bildiğim için konuşuyorum.

Bazen bir konunun altında doğrudan konuyla alakalı olmasa bile akılıma takılan cevabı çok kısa olabilecek soru soruyorum, gereksiz mesaj olduğu gerekçesiyle ceza alıyorum. Oysa ben basit bir şey için konu açmayı bilmiyor muyum? Asıl gereksiz olan bu olmaz mı? Alt tarafta evcilik oyunu konularının onay alıp benim bu şekilde ceza almamda sinir bozucu oluyor. Teknoloji forumu diye geldik, chat sitesi muamelesi görüyoruz. Bazı konuların gerçekten troll olduğunu anlamamak için özellikle çaba sarf etmek gerekiyor. Moderatörün burada inisiyatif kullanıp bu konuları onaylamaması gerekiyor. Amacım duyar kasmak falan değil gerçekten rahatsız oluyorum ve rahatsız olanları bildiğim için konuşuyorum.

Kısmen haklı olsanızda forumların işleyiş biçimi "her soru/sorun için ayrı başlık" mantığındadır, yani sizin o konunun altında merak ettiğiniz ufak detay için ayrı başlık açmanız sizden sonra aynı "küçük" detaya takılan yüzlerce kişi için faydalı olacaktır. Diyelim sen açtın soruyu sordun cevap aldın 6 ay sonra benim de aklıma takıldı ben de başlık açarken bakacağım altta sizin başlığınız var başlığa tıklayacağım cevabımı alacağım ama öbür türlü sizin sorunuz ve cevap başka konunun altında kaybolacak ve sizden sonra aynı soru aklına takılan 100 kişi ayrı ayrı o soruyu sorup cevabını arayacak, halbuki başta siz başlık açsanız o gereksiz 100 soru hiç sorulmayacak.

Not: Bu söylediklerim teoride olması gerekendir, fakat insanlar aynı konuyu açıp duruyor bu da saçma bir kalabalığa sebep oluyor.

Söyledikleriniz çok doğru. Ancak forumda çok zaman geçiren biri olarak söylemek istiyorum ki herkes bu konulara yorum yapıyor ben dahil. Ve yorum yapıldıkça konu öne çıkıyor. E ne yapalım başka konu yok. Biz de olana yazıyoruz.

Forumdaki çoğunluk kitlenin teknoloji bilgisinin mahalle arası bilgisayarcısı seviyesinde olmasındandır. Foruma teknolojik olarak tek katkıları "bu ekran kartın daha çok FPS veriyor, Turbox alınmaz" demeleri. Kapasite bu maalesef.

Bir süredir dikkat ediyorum, forumda açılan bilgisayar toplama konuları olsun yaşanılan yazılımsal veya donanımsal problemler konuları olsun birkaç kişi hariç cevap verilmiyor. Belki de verilemiyor. Önceden birkaç dakika içerisinde çözüm bulduğumuz sorunlara gün boyu bir çare bulamıyoruz.
Sanıyorum forumun teknoloji ile alakası olan o elit kullanıcıları artık aktif değil.
"O da benden hoşlanmış mıdır", "beni seviyor mu", bu gibi konulara olan ilgi forumun yaş ortalamasını hakkında önemli bir detay.
Kesinlikle, tam geçen sene geldiğimde ilk Ubuntu ile ilgili bir konu başlatmıştım. Gayet fazla cevap gelmişti ancak artık orada cevap veren hocalarımın çoğu yok. Bu sebeple de ilgi alan konu türü konu dışına kaydı.

Hesabım eski değil ama Technopat'ı anonim olarak takip eden biriydim. 2 sene önceki konular ile şimdikilerin farkını ben bile hissedebiliyorum.

Forumdaki çoğunluk kitlenin teknoloji bilgisinin mahalle arası bilgisayarcısı seviyesinde olmasındandır. Foruma teknolojik olarak tek katkıları "bu ekran kartın daha çok FPS veriyor, Turbox alınmaz" demeleri. Kapasite bu maalesef.

Bu foruma ilk girdiğimde çok şey biliyordum, sonra öğrendim ki hiçbir şey bilmiyormuşum, artık yavaş yavaş öğrendiğimi düşünüyorum :). Sizin yazdığınız şeylerden de çok şey öğrendim buradan teşekkür etmek istiyorum :).

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı