Rehber Forza Horizon 4 Doğru Zorluk Ayarları Nasıl Olmalı?

Picasso Mossana

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşımla beraber, Forza Horizon serisine dördüncü oyundan dalmaya karar verdik. Oyunda "Zorluk Ayarları" diye bir sekme var ve o sekmede rakip zorluğu dışında ayarlayacağınız her şey sizin sürüş deneyiminize yansıyor ve en ideali nasıl olmalı konusunda ve ayarların tam olarak ne işe yaradığı konusunda Türkçe ve İngilizce dolaşmadığım forum kalmadı. Oynayanlar oynadığı ayarları öneriyor veya tam olarak ne işe anlayamayacağınız kısa bi açıklamayla bu ayarı kullanın diyorlar. Biz oyuna bi süre daha devam edeceğiz gibi, ama oynarken de çok yoğun araştırmalar yaptık ve oyunla işim bitip rafa kaldırmadan önce son kez interneti taradım benim yazacağım gibi bir tanım bulabilecek miyim diye, bulamadım. Hangi ayarları kullanmalısınız sorusuna çok net cevaplar vereceğim ve ayarların ne işe yaradığını uygun dille anlatacağım.
Drivatar zorluğu: Oyundaki yapay zekanın zorluğu. "Ortalama üstü" denilen ayarla mücadele edemiyor ve bariz geriye düşüyorsanız oyuna henüz alışamamışsınız demektir. Pratikle geliştirin.
Sürüş desteği zorluğu: "Özel". Özelleştireceğiz.
Frenleme: Burada üç seçeneğimiz var Destekli, ABS kapalı, ABS açık.
1. Destekli: 5 yaşında yiğeninize veya eve gelmiş küçük komşu çocuğuna oynatırken açın. Zaten oyun bunu net açıklıyor, hiçbir komut vermeseniz de viraja girerken yavaşlatıyor arabayı.
2. ABS kapalı: Özellikle arabaların gücü yükseldikçe frenleme sistemleri de güçlenecektir. Gerçek hayatta olduğu gibi, seyir halindeyken yavaşlamak istediğinizde bir anda freni köklemek arabanızın kontrolünü kaybetmenize sebep olur. Bir direksiyon setiniz varsa ve frene ihtiyacınız olduğu kadar hafif, yarım pedal basma imkanınız varsa ABS kapalı seçeneğiyle fren pedalını ittirme oranına göre arabanız yavaşlayacaktır. Kontrolü kaybetmeyecek hassaslıkta basmanız gerekir. Klavye ile oynarken ABS kapalı seçerseniz her "S"(fren) tuşuna bastığınızda oyun freni köklediğinizi algılar ve arabanın kontrolünü kaybedersiniz.
3. ABS açık: Seyir halindeyken frenle yavaşlamaya çalıştığınızda makul derecede pedalı taklit eder ve köklemenizi engellemiş olur. Klavye ile oynuyorsanız bunu açık bırakmak zorundasınız yoksa fren özelliğini düzgün kullanmanız mümkün olmaz ve gerçekçi bir deneyimden çok uzak olur. Direksiyon setinizdeki fren pedalı oyunun algılayabileceği kadar hassaslığı sağlayamıyorsa veya siz yarış heycanı sırasında ayağınızın hassaslığıyla uğraşmak istemiyorsanız da "ABS açık" seçeneğini kullanmalısınız.
Direksiyon: Burada üç seçeneğimiz var; Hafif Asist, Simülasyon, Normal.
1. Hafif Asist: aynı şekilde, 5 yaşındaki yiğeniniz veya küçük komşu çocuğu daha az kaza yapsın diye bunu açık bırakmalısınız.
2. Simülasyon: Direksiyon setiniz varsa, direksiyonu ne kadar çevirirseniz tekerleklerin o kadar dönmesini sağladığınız ayar. Klavye ile oynarken bu ayarı açarsanız direksiyonu bir anda sonuna kadar çevirdiğinizi algılar ve kesinlikle arabanın kontrolünü kaybedersiniz özellikle yüksek hızlarda.
3. Normal: Klavye ile oynarken direksiyon setini taklit eder ve direksiyonu arabanın kapasitesine göre otomatik oranda çevirir. Hızlı giderken sonuna kadar kırmanıza izin vermez. Klavye ile oynuyorsanız direksiyon ayarlarınızı "Normal" yapmak zorundasınız. Direksiyon setiniz oyunun algılayabileceği hassaslığı sağlayamıyorsa veya direksiyonu cayır cayır döndüreyim arabanın kontrolünü kaybetmemi oyun engellesin diyorsanız normal seçeneğini kullanabilirsiniz.
Çekiş Kontolü: Açık veya Kapalı seçenekleri:
1. Kapalı: Aynı gerçek hayatta olduğu gibi çalışan bir özellik. Eğer direksiyon setiniz varsa gaza ne kadar basarsanız arabanın o kadar hızlanması sağladığınız hassasiyeti "kapalı" ayarı ile verebilirsiniz. Arabanın hızlanabileceğinden daha sert gaz pedalına basarsanız arabanız patinaj çekecektir. Böylelikle gerçek hayattaki arabalara yakın bir pedal hissiyatı yakalabilirsiniz. Klavyede oynuyorsanız araba hangi hızda ve kaçıncı viteste olursa olsun gazı sonuna kadar köklediğinizi algılayacak bu sebeple arabayı kontrol etmek, düz gitmek, hızlanmak imkansız hale gelecektir. Drift atarken düşük viteste ve düşük hızlarda da gaz pedalı köklenmeli ve patinaj çekilmelidir, klavyede oynuyorsanız drift atabileceğiniz patinajı sağlamak için açabilirsiniz fakat asla yarış yapamazsınız.
2. Açık: Klavyede oynuyorsanız gaz tuşuna basılı tutsanız bile arabanın gaza orantısız yüklenip patinaj çekilmesi eşiğine gelmesini engeller böylece gaz pedalına araba hızlandıkça daha sert basılıyormuş gibi taklit eder. Klavyede oynuyorsanız gerçekçi bir deneyim için bu ayarı "Açık" ayarlamak zorundasınız. Gazı köklemenizle aranızda bir engel olduğu için drift yaparken bu ayarı kapatabilirsiniz fakat ben yarışta yanlarım, yarışta da giderken yeri geldiğinde drift kullanmak isterim diyerek bu ayarı kapatmanız mantıksız çünkü dediğim gibi düz gitmenizi ve hızlanmanızı gerçekçi olmayacak bir şekilde bozacaktır.
Denge Kontrolü: Açık veya kapalı:
Bu ayarı açık veya kapalı kullanmanız sizin sürüş tekniğinize ve kullandığınız arabaya bağlı diyebilirim. Oyunda da gerektiğince açıklanıyor, arabanın kaymaması ve hızlı toparlanması için her tekerleğe farklı oranda fren uygulamak ve daha kontrollü kullanmak için açabilirsiniz. Detaylandırmak gerekirse; arabayı sağa veya sola döndürdüğünüzde, dışta kalan tekerleklerin kat ettiği mesafeyle döndüğünüz yönde kalan tekerleklerin kat ettiği mesafe arasında bir fark oluşuyor. Bu da arabanın kaymasına ve patinaja yol açıyor. Eğer kontrollü bir sürüş istiyorsanız seçeneği açarak tekerlek hızlarını olması gerektiği seviyeye çekebiliriniz. Drift atarken patinaj ihtiyacından dolayı bu seçenek kesinlikle kapalı olmalıdır. Yarış esnasında ise önerim "Açık" konumunda bırakılmasıdır. Fakat doğru hız, zamanında verilen ve bırakılan gaz, doğru oranda fren, el freni, direksiyon açısı gibi etkenlerin tamamını doğru ayarlayıp arabayı kaydırarak viraja girmek istiyorsanız kapatabilirsiniz. Ben yarış sırasında her zaman "Açık" bırakıp hız keserek veya arabayı mümkün olduğunca az kaydırıp hız kaybını önleyerek viraj alıyorum fakat birlikte oynadığım arkadaşım her zaman bu ayarı kapalı bırakarak, el freni kullanmadan arabanın arkasını kaydırıp keskin virajları öyle alıyor ve kontrolü çok kaybetmeden yoluna devam edebiliyor.
Vites değiştirme: Otomatik, düz, debriyajlı seçenekleri
Oyuna otomatik vites ile başlayıp ilk fırsatta düz vitese geçmeniz oyun keyfinizi arttıracaktır, zevkinize göre ayarlayın. Eğer düz vites kullanmayı seviyorsanız, bir debriyaj tuşu da ayarlayın. Debriyajlı seçeneği açık olmamasına rağmen debriyajlıymış gibi pratik yapın, nasıl olsa basmasanız da, doğru zamanlayamasanız da bir şey farketmeyecek eğer sadece "Düz" seçeneğini seçtiyseniz. Eliniz bi süre böyle alıştıktan sonra debriyajlı seçeneğini açabilirsiniz. Debriyajlı seçeneği debriyaj tuşuna basılı tutarken vites değiştirdiğinizde daha sağlıklı vites değişimi olmasına yarar.
Hasar ve lastik aşınması: Yok, kozmetik, simülasyon seçenekleri:
1. Yok: Eğer araç içi kamera kullanıyorsanız, kaza yaptığınızda ön cam çatlayarak örümcek ağı etkisi yaratabilir. Bu da görüşünüzü engeller. Bunun önüne geçmek "yok" seçeneğini seçmelisiniz. Araç içten veya dıştan hiçbir hasar alma belirtisi göstermeyecektir.
2. Kozmetik: Araç kaza yaptıkça gövdesinde hasar belirtileri oluşur. Camlar çatlar, çizilir, plakası düşer.
3. Simülasyon: Araç kaydıkça lastik performansınız düşer, kaza yaparsanız aracın performansı düşer ve yarışamaz hale gelebilirsiniz. Kaza yapmamaya özen gösteriyorsanız veya gerçekçilik istiyorsanız açabilirsiniz.
Geri sar ve sürüş çizgisi özellikleri oyunun gerçekçiliğini kırarak size yardım eden kolaylaştıran seçeneklerdir, oyunun başlarında bu iki özelliği kullanarak belki biraz yardım almak istiyor olabilirsiniz ama en kısa zamanda kapatın. Ne oldukları oyunun başında ve menü içerisinde detaylıca anlatılıyor.
İnternette çok büyük bilgi kirliliği var ve bu ayarların nerede, ne için, ne zaman, nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili herkesin fikri değişiyor. Fakat benim kendi gözlemlediklerim bunlar. Bu konu hakkında bilgisi olan, yanlış olduğunu düşündüğünüz, düzeltmek istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yardımcı olun ve olayı toparlayıp kapatalım. Yazdığım bilgiler alıntı değil tamamı bana aittir. Konuya hakim, ayarları bilen, deneyen insanların düşüncelerini merak ediyorum. Fikirleriniz neler, doğru veya yanlış olduğunu teyit edebilecek birileri var mı? Bu konuda bilgilerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı