Forza Horizon 4 İncelemesi

Oynanış​

Araçları kullanması çok zor değil. Viraja doğru hızda girebiliyorsanız yoldan pek fazla çıkmazsınız. İster otoyolda 400km/s'den yüksek hızlarda gidin, ister şehirde sakin sakin araba kullanın her türlü eğlenebiliyorsunuz, sıkıcı gelmiyor. Drift atması klavye ile bile çok zor değil, arabanız güzel ise rahat bir şekilde drift atabiliyorsunuz. Severseniz başından saatlerce kalkmayacağınız bir oyun, araba oyunlarına ilginiz var ise fiyatının tamamını hakeder.

Grafikler​

Çoğunuz oyunun grafiklerinin gayet güzel olduğunu biliyorsunuz zaten. Sizin ve diğer oyuncuların araçlarından tutun yoldaki çizgilere kadar dokuların kalitesi belli oluyor. Gölgeler ve ışıklandırma gayet doğal ve gerçekçi. Drift atarken veya ıslak bir zeminde giderken lastiklerden çıkan duman ve su efektleri tok duruyor.
forza_grafik 1.png
forza_grafik 2.PNG
forza_ayarlar 1.PNG
forza_ayarlar 2.PNG

Performans​

Öncelikle oyunun Steam sürümü olduğunu belirtmek isterim. Yukarıdaki görsellerde gördüğünüz grafik ayarlarıyla çoğunlukla 75 FPS'in üstüne oynuyorum, çok fazla görselin, ışıklandırmanın veya efektin olduğu durumlarda bile 60'ın altına neredeyse hiç düşmüyor. Ortalama olarak 80 ile 90 FPS arası bir değer verebilirim, açıklık alanlarda 100'leri bile görüyor. Çok yüksek hızlarda bile giderken drop yaşamıyorum.
Sistemim:
Zotac GTX 1050Ti (OC)
Intel Core İ5-8400
8x2 16GB 2666MHz CL19 (8 Kingston, 8 SK H.)
Seagate Barracuda 1TB
Not: İşlemci kullanım oranı fotoğraf çekildiği içindir, genelde çekirdekler 60 ila 80 arası kullanılıyor.
forza_perf.png

forza_perf. 2.png

Hikaye/Görevler​

Oyunun bir hikayesi yok, hikayesi olmasa bile satın alabileceğiniz işletmeler, bu işletmelerin her birinde de 10 tane görev var. Açık dünyada toplayabileceğiniz 150 tane nüfuz, 50 tane de hızlı seyahat panosu var, bazen haritada beliren unutulmuş araçları bulabiliyorsunuz, "Ayçiçeği Merası" isimli evi aldıktan sonra gelen "Horizon Reklamı" görevi var. Bu "Horizon Reklamı" görevini tamamlamak için oyundaki bütün araçların fotoğrafını çekmeniz gerek, bu da toplamda 752 tane araç yapıyor (DLC araçları dahil). Bunların dışında yapabileceğiniz bir sürü aktivite de var tabii.

Yarışlar​

Bu bir yarış oyunu sonuçta, yarışlardan bahsetmezsek olmaz. Ana yarışlar toplamda 5 bölüme ayrılıyor; Yol yarışı serisi, toprak yarışı serisi, kır rallisi serisi, sokak sahnesi ve kalkış yarışı pisti.

Yol Yarışı Serisi:
Seçtiğiniz aracın kategorisindeki diğer araçlarla yarışırsınız, pistler genelde şehir dışındaki yollar olur. Yarış pistinde trafik olmaz.

Toprak Yarışı Serisi:
Seçtiğiniz aracın kategorisindeki diğer araçlarla yarışırsınız, pistler tamamen olmasa da çoğunlukla toprak yollardır. Yarış pistinde trafik olmaz.

Kır Rallisi Serisi:
Oyun her yarış için belirli araçları kullanmanızı ister, pistler genellikle yol olmayan açıklıklardır. Yarış pistinde trafik olmaz.

Sokak Sahnesi:
Diğer araçlar seçtiğiniz kategoriden olmak zorunda değildir, pistler genellikle sokaklarda olur. Yarış pistinde trafik vardır. Ek olarak yarışlar gece yapılır.

Kalkış Yarışı Pisti:
Seçtiğiniz aracın kategorisindeki diğer araçlarla yarışırsınız, pistler tamamen düz olan herhangi bir alanda olabilir. Yarış pistinde trafik olmaz.

Harita​

Harita çok büyük değil açıkçası, çoğu yerlerde yoldan daha çok yol olmayan açıklık ya da dağlık bölgeler var. Drift atmak, aracınızın hızını test etmek veya ralli yapmak için gidebileceğiniz bu aktiviteler için neredeyse özel tasarlanmış bölgeler olması gayet hoş bir detay. Haritada pek bir olay yok.

Yapay Zeka​

Yarışçı olmayan yapay zekalar bazen hiçbir şey yokken birbirlerine çarpıp yolun ortasında öylece kalabiliyorlar, bu yapay zekalarda biraz sorun sezdim. Bazen yarışçı olmayan yapay zekaların renkleri gözünüzün önünde değişebiliyor. Yarışçı yapay zekalarda çok bir sıkıntı yok, onlar genellikle size ya da başka yapay zekalara çarpmıyorlar.

Modifiye​

Araçların neredeyse her şeyini değiştirebiliyorsunuz, normal parça ekleyerek yaptığınız modifiyenin haricinde daha profesyonel ayarlamalar yapabiliyorsunuz, bu ayarlar genellikle çok önemli oluyor. Örnek vermek gerekirse, vites ayarlamaları bazı arabaların maksimum hızını 100km/s gibi ciddi hızlarda arttırabiliyor. Siz kendiniz ayar yapmayı bilmiyorsanız başka oyuncuların hazırladığı ayarları da arabanızda kullanabiliyorsunuz.

Genel Puan​

Oyuna genel puanım 10 üzerinden 9.5.
Yarım puanı haritasından kırdım, benim için kusursuz oyunlardan biri.

İnceleme buraya kadardı, buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim.
İyi oyunlar. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam çok iyi açıklamışsınız, elinize sağlık. Bu oyunu ben de oynadım aşırı sarıyor, bir tanr araba var araba 500 basıyor.
599XX E olması gerek. Müzayede evinde 8 milyon gibi fiyatlara satılıyor.

oynanış​

Araçları kullanması çok zor değil. Viraja doğru hızda girebiliyorsanız yoldan pek fazla çıkmazsınız. İster otoyolda 400km/s'den yüksek hızlarda gidin, ister şehirde sakin sakin araba kullanın her türlü eğlenebiliyorsunuz, sıkıcı gelmiyor. Drift atması klavye ile bile çok zor değil, arabanız güzel ise rahat bir şekilde drift atabiliyorsunuz. Severseniz başından saatlerce kalkmayacağınız bir oyun, araba oyunlarına ilginiz var ise fiyatının tamamını hakeder.

grafikler​

Çoğunuz oyunun grafiklerinin gayet güzel olduğunu biliyorsunuz zaten. Sizin ve diğer oyuncuların araçlarından tutun yoldaki çizgilere kadar dokuların kalitesi belli oluyor. Gölgeler ve ışıklandırma gayet doğal ve gerçekçi. Drift atarken veya ıslak bir zeminde giderken lastiklerden çıkan duman ve su efektleri tok duruyor.

performans​

Öncelikle oyunun Steam sürümü olduğunu belirtmek isterim. Yukarıdaki görsellerde gördüğünüz grafik ayarlarıyla çoğunlukla 75 FPS'in üstüne oynuyorum, çok fazla görselin, ışıklandırmanın veya efektin olduğu durumlarda bile 60'ın altına neredeyse hiç düşmüyor. Ortalama olarak 80 ile 90 FPS arası bir değer verebilirim, açıklık alanlarda 100'leri bile görüyor. Çok yüksek hızlarda bile giderken drop yaşamıyorum.
Sistemim:
Zotac GTX 1050 Ti (OC)
Intel Core i5-8400
8x2 16 GB 2666MHz CL19 (8 Kingston, 8 SK h.)
Seagate Barracuda 1TB.
not: İşlemci kullanım oranı fotoğraf çekildiği içindir, genelde çekirdekler 60 ila 80 arası kullanılıyor.
Eki Görüntüle 1134753
Eki Görüntüle 1134757

Hikaye/Görevler​

Oyunun bir hikayesi yok, hikayesi olmasa bile satın alabileceğiniz işletmeler, bu işletmelerin her birinde de 10 tane görev var. Açık dünyada toplayabileceğiniz 150 tane nüfuz, 50 tane de hızlı seyahat panosu var, bazen haritada beliren unutulmuş araçları bulabiliyorsunuz, "ayçiçeği merası" isimli evi aldıktan sonra gelen "Horizon reklamı" görevi var. Bu "Horizon reklamı" görevini tamamlamak için oyundaki bütün araçların fotoğrafını çekmeniz gerek, bu da toplamda 752 tane araç yapıyor (DLC araçları dahil). Bunların dışında yapabileceğiniz bir sürü aktivite de var tabii.

yarışlar​

Bu bir yarış oyunu sonuçta, yarışlardan bahsetmezsek olmaz. Ana yarışlar toplamda 5 bölüme ayrılıyor; yol yarışı serisi, toprak yarışı serisi, kır rallisi serisi, sokak sahnesi ve kalkış yarışı pisti.

Yol yarışı serisi:
Seçtiğiniz aracın kategorisindeki diğer araçlarla yarışırsınız, pistler genelde şehir dışındaki yollar olur. Yarış pistinde trafik olmaz.

Toprak yarışı serisi:
Seçtiğiniz aracın kategorisindeki diğer araçlarla yarışırsınız, pistler tamamen olmasa da çoğunlukla toprak yollardır. Yarış pistinde trafik olmaz.

Kır rallisi serisi:
Oyun her yarış için belirli araçları kullanmanızı ister, pistler genellikle yol olmayan açıklıklardır. Yarış pistinde trafik olmaz.

Sokak sahnesi:
Diğer araçlar seçtiğiniz kategoriden olmak zorunda değildir, pistler genellikle sokaklarda olur. Yarış pistinde trafik vardır. Ek olarak yarışlar gece yapılır.

Kalkış yarışı pisti:
Seçtiğiniz aracın kategorisindeki diğer araçlarla yarışırsınız, pistler tamamen düz olan herhangi bir alanda olabilir. Yarış pistinde trafik olmaz.

harita​

Harita çok büyük değil açıkçası, çoğu yerlerde yoldan daha çok yol olmayan açıklık ya da dağlık bölgeler var. Drift atmak, aracınızın hızını test etmek veya ralli yapmak için gidebileceğiniz bu aktiviteler için neredeyse özel tasarlanmış bölgeler olması gayet hoş bir detay. Haritada pek bir olay yok.

yapay zeka​

Yarışçı olmayan yapay zekalar bazen hiçbir şey yokken birbirlerine çarpıp yolun ortasında öylece kalabiliyorlar, bu yapay zekalarda biraz sorun sezdim. Bazen yarışçı olmayan yapay zekaların renkleri gözünüzün önünde değişebiliyor. Yarışçı yapay zekalarda çok bir sıkıntı yok, onlar genellikle size ya da başka yapay zekalara çarpmıyorlar.

modifiye​

Araçların neredeyse her şeyini değiştirebiliyorsunuz, normal parça ekleyerek yaptığınız modifiyenin haricinde daha profesyonel ayarlamalar yapabiliyorsunuz, bu ayarlar genellikle çok önemli oluyor. Örnek vermek gerekirse, vites ayarlamaları bazı arabaların maksimum hızını 100km/s gibi ciddi hızlarda arttırabiliyor. Siz kendiniz ayar yapmayı bilmiyorsanız başka oyuncuların hazırladığı ayarları da arabanızda kullanabiliyorsunuz.

genel puan​

Oyuna genel puanım 10 üzerinden 9.5.
Yarım puanı haritasından kırdım, benim için kusursuz oyunlardan biri.

İnceleme buraya kadardı, buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim.
İyi oyunlar. :)

Güzel hazırlanmış. Merak ettiğim senin oynarken kaç derecelere çıkıyor sistemimiz benziyor benim ekran kartı 70leri görüyor.

Oyun hakkında hiçbir şey bilmiyorum.
Online modu var mı? Ayrıca hangi ayarlarda bu FPS aldınız?
Ayarlar yukarıda var, sürprizbozan olarak. Online modu var, hem açık dünyada hem yarışlarda ama Online yarış yapmanızı pek tavsiye etmem.

Onu direk satın almak yerine festival etkinliklerini yapıp ilerleyince festival kartı veriyor, onun ile bedava alınabiliyor.

Biliyorum, ben sahne arkasından onu almak yerine gidip kek gibi başka bir arabayı almıştım.
Bunu yazdıktan hemen sonra sahne arkası geçişi kazanmama ne demeli peki :D.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı