Çözüldü Forza Horizon "Uygulamada bilinmeyen yazılım uzantısı (0XE06D7363)" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Reddokira

Hectopat
RAM
Kingston CL40 2x16 5600mhz
Ekran kartı
RTX 4080
Anakart
x670e plus wifi
İşlemci
7700x
Merhaba,

Forza Horizon 4 açarken böyle bir hata alıyorum.
Steam'den oyuna tıklayınca yaklaşık 1 dakika kadar bekliyorum ardından bilgisayarda bir şeyler çöküyor.
Bazen monitör tamamen siyah oluyor, bazen çözünürlük 768p oluyor, bazen Steam kapanıyor, bazen Google kapanıyor.
Oyun şu an bu sorunlar sebebiyle açılmıyor fakat oyunu ilk indirdiğimde bu sorunları almıyordum, girebiliyordum.
Forza Horizon dışında hiçbir programda bu sorunu yaşamıyorum.

PC'yi yeni aldım ve aldıktan sonra yaptığım ana şeyleri sırasıyla yazıyorum;
  1. BIOS Update yaptım.
  2. Windows 11 kurdum ve sürücüleri güncelleştirdim.
  3. Forza Horizon kurdum, çalışıyordu. (Steam)
  4. RDR2 kurdum ve TR yama yaptım. (Epic)
  5. ASUS Armoury Crate ASUS'un sayfasından indirdiğim chipshet sürücüsünün eski olduğunu söyledi ve ben de program üzerinden sürücüyü güncelledim.
  6. Forza Horizon 4 artık açılmıyordu. Belirttiğim hataları almaya başladım.
Bundan sonra;
  1. Chipshet sürücüsünü sildim ve eski sürümü geri yükledim.
  2. Tüm Windows güncelleştirmelerini yaptım.
  3. Sorun gidericiyi hem Forza hem de Windows Update için çalıştırdım.
  4. D3DX9_43.dll dosyasını silip Microsoft'un sitesinden yeniden kurdum.
  5. Visual Studio'yu tamamen yeniden kurdum.
  6. Aklıma şu an gelmeyen birkaç ufak demede daha yaptım.
Ve bunların hiçbirisi sorunu çözemedi.

Recep Baltaş'ın Process Monitor videosunu gördüm ve belirttiği adımları izleyerek dosyayı Drive'a yükledim.

Yardımlarınızı bekliyorum :)

PC özellikleri;
  • AMD Ryzen 7 7700X.
  • ASUS RTX 4080 OC.
  • X670-E Plus Wi-Fi
  • Kingston 1TB NVMe SSD.
  • 32 GB (2x16) CL40 5600MHz Kingston RAM.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    380,2 KB · Görüntüleme: 204
  • Ekran Görüntüsü (11).png
    Ekran Görüntüsü (11).png
    711,1 KB · Görüntüleme: 170
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Reddokira hocam konuyu hortlatmak istemem ama sorun çözüldü mü formattan sonra? Ben de aynı sorunu The Last of Us'ta alıyorum şu an.

Hortlatın hocam ne demek :). Evet formattan sonra bir daha aynı sorunu yaşamadım. Ben Windows 11'i eski bir ISO dosyası üzerinden kurmuştum. Bu sefer format atarken ayarlar>sistem>kurtarma üzerinden yaptım ve Windows 11'i kendisinin indirmesine izin verdim. Dediğim gibi sorunum çözüldü. Umarım sizinki de çözülür.
Merhaba, yılardır Forza oynuyorum ve bu sıkıntı ilk defa görüyorum. Eğer oyunu Microsoft hesabınıza gorunsorsa oradan yüklemeye dener mısınız? Belki oyle düzenlenebilir. Ayrıca SSD Update yapar mısınız? Belki düzelir. FH4 birçok makinelerde kurup oynamıştım 4080 dahil fakat böyle bir sıkıntıya rastlamadım. Ayrıcada anti virüs devre dışı bırakmaya (kurmuş varsa), aynı zamanda Xbox kolları gibi ve direksiyon bir şey varsa onarlı çıkartıp deneyebilirsiniz. Saygılar.

En basitinden oyun dosyalarını doğruladınız mı?
Evet, aynı zamanda oyunu silip yeniden de yükledim netice değişmedi maalesef.

Merhaba, yılardır Forza oynuyorum ve bu sıkıntı ilk defa görüyorum. Eğer oyunu Microsoft hesabınıza gorunsorsa oradan yüklemeye dener mısınız? Belki oyle düzenlenebilir. Ayrıca SSD Update yapar mısınız? Belki düzelir. FH4 birçok makinelerde kurup oynamıştım 4080 dahil fakat böyle bir sıkıntıya rastlamadım. Ayrıcada anti virüs devre dışı bırakmaya (kurmuş varsa), aynı zamanda Xbox kolları gibi ve direksiyon bir şey varsa onarlı çıkartıp deneyebilirsiniz. Saygılar.
Oyun Microsoft hesabımda gözükmüyor. SSD update yapmadım hatta yazılımına bile bakmamıştım. Kingston SSD Manager kurdum şimdi. Bilgisayarda takılı olan oyun kolunu çıkardım. Anti virüs kullanmıyorum sadece Windows Defender var. "Çekirdek yalıtımı" özelliği kapalıymış, açtığımda AI Suit uyarı veriyor lütfen kapatır mısın diye :). Bir değişiklik olmadı maalesef.

Bu şekilde taramalarımı da yaptım. Linkini verdiğim siteden tüm Visual Studio paketlerini de kurdum. Sonuç değişmedi.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (18).png
    Ekran Görüntüsü (18).png
    53 KB · Görüntüleme: 86
Son düzenleme:
Tekrardan merhaba, birkaç kişi Reddit'te aynı sıkıntı oluyormuş ve bunu FH4 yapmış oldu güncelleme ile ilgili söylediler, çok araştıramadım fakat bazı PC'lerde sizin sıkıntınız oluyormuş ve herhangi bir çözüm bulamamışlar. Random çözümler varmış, kolu çıkart gibi veya administrator olarak çalıştır, uyumluluğu ile ilgili W 8 yapanlar, bazıları bunları yaparak bu sıkıntıdan kurtulmuşlar ama bazılarında sorun devam etmiş. Microsoft'a da aynı soru açılmış ve orada Microsoft Store ile ilgili bir sorun olmuş. Servislerde onu kapatıp açmak da bazıları için sorunu gitmiş. Update ile ilgili bir şey birçok yerde okudum. Yukarıda indirmiş oldunuz C++ oyun kendi kuruyor zaten Steam'de.
Bulursam bir şeyler konuda yazarım tekrardan. Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlginiz için teşekkür ederim. Win 8 uyumluluk sorunu da işe yaramadı maalesef. Microsoft'ta yeni bir konu açacağım. Belki aradan geçen zaman boyunca bir çözüm bulabilmişlerdir. Bir arkadaş "format da attım ama çözülmedi" yazmıştı bir forumda. O durumdan korkuyorum. Son çare olarak format deneyeceğim. Acaba Win11 Pro kullanmam dolayısıyla mı oluyor diye de düşünmedim değil.

İlginiz için teşekkür ederim. Win 8 uyumluluk sorunu da işe yaramadı maalesef. Microsoft'ta yeni bir konu açacağım. Belki aradan geçen zaman boyunca bir çözüm bulabilmişlerdir. Bir arkadaş "format da attım ama çözülmedi" yazmıştı bir forumda. O durumdan korkuyorum. Son çare olarak format deneyeceğim. Acaba Win11 Pro kullanmam dolayısıyla mı oluyor diye de düşünmedim değil.
İnşaAllah çözersiniz, herhangi bir şey bulursam yazarım.
Saygılar

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Aynı işlemciyi kullanıyorum. Windowsta diğer tüm her şey de en günceli kullanıyorum. Birkaç yol denedim ama açılmadı. Siz sorunu halledebildiniz mi?

Son düzenleme:
Aynı sorunu bende yaşıyorum. Aynı işlemciyi kullanıyorum. Windowsta diğer tüm her şey de en günceli kullanıyorum. Birkaç yol denedim ama açılmadı. Siz sorunu halledebildiniz mi?
Maalesef ben de çözünü bulamadım. @Recep Baltaş belki bir çözüm bulabilir. İlginç bir vakıa çünkü bu.

Acaba konunun ilk yazısında yazdığım "PC'yi aldıktan sonra yaptıklarım" kısmında ortak yaptığımız bir şey var mı? RDR2'ye yaptığım tr yama mı acaba beni bu duruma düşürdü diye şüpheliyim çünkü.

Bir de Dependency Walker diye bir program kurup çalışmayan .dll dosyasını tespit ettim (eksik değil, çalışmayan). Fakat internetten indirdiğim .dll dosyasını system32 içine atamıyorum. System 32 çalıştığı için dosyayı değiştirmeme izin vermiyor.

Visual studio tüm paketleri kurunca sorun ne yazık ki değişmiyor.

Son düzenleme:
Maalesef ben de çözünü bulamadım. @Recep Baltaş belki bir çözüm bulabilir. İlginç bir vakıa çünkü bu.

Acaba konunun ilk yazısında yazdığım "PC'yi aldıktan sonra yaptıklarım" kısmında ortak yaptığımız bir şey var mı? RDR2'ye yaptığım tr yama mı acaba beni bu duruma düşürdü diye şüpheliyim çünkü.

Bir de Dependency Walker diye bir program kurup çalışmayan .dll dosyasını tespit ettim (eksik değil, çalışmayan). Fakat internetten indirdiğim .dll dosyasını system32 içine atamıyorum. System 32 çalıştığı için dosyayı değiştirmeme izin vermiyor.

Visual studio tüm paketleri kurunca sorun ne yazık ki değişmiyor.
Ben de Türkçe yama kullandım. RDR2' de. Fakat eski sistemimde. Daha sonrasında format ve temiz kurulumla sistemi güncelleştirdim. Şahsi fikrimce sorun bundan kaynaklı olmamalı. En azından benim sistemimde sorun bundan kaynaklı değil.

Geri
Yukarı