Fotoğraf hatıraları nasıl saklanmalı?

Makaleler
45
İyi Sosyaller,

Google Drive'daki fotoğrafların tümünü indirip USB belleğe attım. Toplamda 5 GB fotoğraf var. Video yok denecek kadar az. 5 GB boyutu olan fotoğrafları arşivledim. O haliyle 5 GB.

8000 tane fotoğraf var ve bunların arasından hatıralarımı seçip geri kalanını kalıcı olarak postalayacağım. Şunlar aklıma geliyor:
1- Bulut Depolama
2- Fiziki depolama (Hem USB bellekte hem de bilgisayarda yedek olacak)
3- Baskı yaptırmak (Siyah beyaz nasıl olur bilmiyorum fakat renkli bayağı para tutar diye düşünüyorum. Ya da fotoğrafçıya gidip oradan mı bastırayım? Tanıdık bir fotoğrafçı var ama fiyatı tuzlu olacaksa gerek yok.)

8000 tane fotoğrafı tek tek açacağım falan. Uğraştıracak yani. Yaprağın tanesi 20 kuruş siyah beyaz baskı için. Önerilerinizi bekliyorum.

Benim seçimim hepsi birden olurdu hocam. İlk iki seçenek ücretsiz zaten 3. seçenek için internette toplu fotoğraflarda indirim yapan yerler vardı biraz araştırırsanız çıkar. Onlardan ucuz yollu halledebilirsiniz bence sizin için çok önemlilerse.

1 ve 2 en verimli yöntem. Ben öyle yapardım ancak baktığımda bir anısı, hatırlayabildiğim arkaplanı olan veya her bir ayrı olaydan* bir fotoğraf çıkartabilirdim.

Felaket habercilerine göre güneş fırtınaları tüm dijital verileri yok edebilirmiş, milyonda bir de olsa vardır öyle bir ihtimal. (muhtemelen)

@Itechin.g benim internetimin iyi bir upload hızı yok. Ki bu fotoğrafları Drive'dan indirdim. Bi' daha yüklemem geriye. Çok uğraştırır. İndirmesi bile zahmetli. Kenarda köşede hatıra olarak kalsın yeter.

@Itechin.g benim internetimin iyi bir upload hızı yok. Ki bu fotoğrafları Drive'dan indirdim. Bi' daha yüklemem geriye. Çok uğraştırır. İndirmesi bile zahmetli. Kenarda köşede hatıra olarak kalsın yeter.

Hocam orası sizin kararınız ben hepsini çıkartın demiyorum ama en azından asla kaybetmek istemeyeceklerinizi bastırın.

@Itechin.g Hocam, USB bellek bozulabilir falan. Drive, bildiğiniz üzere Google'a bağlı. Google'a milyarlarca veri yükleniyor. Sistemleri, teknik olarak arıza çıkartabiliyor. Onda sıkıntı yok fakat veri çaldırma hakkında bir olay görmedim.

İşte her neyse; bulut veya baskı olacak. İkisi de güzel olur ancak ben baskı tarafını seçiyorum. Seçimim doğru mu?

@Itechin.g Hocam, USB bellek bozulabilir falan. Drive, bildiğiniz üzere Google'a bağlı. Google'a milyarlarca veri yükleniyor. Sistemleri, teknik olarak arıza çıkartabiliyor. Onda sıkıntı yok fakat veri çaldırma hakkında bir olay görmedim.

İşte her neyse; bulut veya baskı olacak. İkisi de güzel olur ancak ben baskı tarafını seçiyorum. Seçimim doğru mu?

Maliyeti sorun değilse en güveniliri o, ancak dijital halde de bulundurmanız çok daha kullanışlı olacaktır.

Hocam, bunun hakkında bir sorum var; dünya devi bir şirkete arkamı yaslasam sıkıntı çıkarır mı? Google hesabı odaklı değil. Veri merkezinden veri hırsızlığı bir şey demek istiyorum. Birazcık havadan uçtum. Beni ilgilendirmeyen konu sanırım.

Hiç ihtimal yok diyemem. Maruz kalacağın bir zararlı yazılıma bakabilir. Ancak olası büyük çaplı siber saldırı durumunda senin fotoğrafların üzerinden para kazanamayacaklarını varsayarsam bir sorun olacağını sanmıyorum. Tabi bunlar benim tahmin ve düşüncelerim.

Geri
Yukarı