Birikim Nasıl Saklanmalı?

Bu arada Kuveyt ile altın al - sat işlemi yapmaya başladım. Altın her düştüğünde alsam mı almasam mı ikiliminde kalıyordum, dün 253,9'dan 10K aldım. Şuan 258,5 bankanın alış değeri. Çok bir kazanç olmasa da 263'de satarım; yarın veya ertesi gün mutlaka görür diye düşünüyorum. Sert iniyor ve sert çıkıyor son günlerde.

"Talimat ver" seçeneği ile otomatik olarak; istediğin kurdan istediğim oranda satış veya alış yapabiliyorum. Bunu fark etmem ve kullanmaya başlamam çok güzel oldu.

Bu arada Kuveyt ile altın al - sat işlemi yapmaya başladım. Altın her düştüğünde alsam mı almasam mı ikiliminde kalıyordum, dün 253,9'dan 10K aldım. Şuan 258,5 bankanın alış değeri. Çok bir kazanç olmasa da 263'de satarım; yarın veya ertesi gün mutlaka görür diye düşünüyorum. Sert iniyor ve sert çıkıyor son günlerde.

"Talimat ver" seçeneği ile otomatik olarak; istediğin kurdan istediğim oranda satış veya alış yapabiliyorum. Bunu fark etmem ve kullanmaya başlamam çok güzel oldu.

Maaş akşam saatlerinde yattı. Gündüz yatsaydı 252'lerden ben de yüklü girecektim altına. Altın güzel bir yatırım aracı bence de.

Hocam doların düşüşüyle birlikte oldu galiba, çünkü Dolar/Altın cinsinden bakınca bir değişiklik yok.
Böyle işlemler için kamu bankalarının FX hizmetlerini kullanıp Dolar alıp satmak daha iyi, çünkü kurlar Kuveyt'ten bile daha uygun oluyor.
Not: Kamu bankası dememin sebebi batma ihtimallerinin olmaması, çünkü kamu bankalarının batması için devletin batması gerekir.

Hocam doların düşüşüyle birlikte oldu galiba, çünkü Dolar/Altın cinsinden bakınca bir değişiklik yok.
Böyle işlemler için kamu bankalarının FX hizmetlerini kullanıp Dolar alıp satmak daha iyi, çünkü kurlar Kuveyt'ten bile daha uygun oluyor.
Not: Kamu bankası dememin sebebi batma ihtimallerinin olmaması, çünkü kamu bankalarının batması için devletin batması gerekir.
Hacı devlet seferberlik ilan edip paralara el koyarsa ne yapıcaksın? Birikimde karlılık durmadan değişiyor, eğer bir bankacı arkadaşınız varsa danışın onların bazı bilgiler altın değerinde.
Not: Hisse senedi alım satım işleri küçük öngörülerle çok karlı olabiyor. Örn: Aselsan, Tesla...

Arkadaşlar hem ailem hem de ben ilerisi için birikim yapıyoruz; aileme bilezik gibi eşyalar ile birikim yapmanın mantıksız olduğunu zira bozdurmaya kalktığında önemli ölçüde zarar ettiğinden bahsettim.
Buna karşılık ben de mantıklı bir iş yapmayarak; TL üzerinden birikim yapıyorum :) Haliyle yapılan birikimler boşa gitmesin - 5 yıl sonra da değerini korusun ve hatta katlasın istiyoruz.

Akla dolara yatırım yapmak veya altına yatırım yapmak geliyor ancak altına ne şekilde yatırım yapılması gerektiği konusunda net bir bilgi yok kafamda; araştıracak zaman da bulamadım açıkçası çok fazla.

Alım yaptığınız fiyattan bozdurabileceğiniz bir altın hesabı vs.. imkanları varsa veya şu altın ürününü satın al, daha az zarar edersin diyeceğiniz bir ürün varsa tavsiyelerinizi bekliyorum; Cumhuriyet altını gibi gibi.

Sizler hangi birikim yöntemlerini kullanıyorsunuz bunlardan da bahsederseniz sevinirim.

Tercihiniz altınsa Gram altın olmalı.. alış ile satış arasındaki fark en az olan odur.. Bilezik grubu ne kadar işçilik siz de dese illaki bir fark var. Örnekle açıklayayım:
Altının gramı 215-220 tl arası iken kuyumcu arkadaşım bana bilezik satmaya kalktı o zaman 2400 TL idi. Çok ısrar edince aldım diyelim geri bozdurursam kaçtan alırsın dedim. 2130 TL demişti. 270 TL zarar.. aynı dönemde sanırım 8-10 tane çeyrek ediyordu. 8x5= 40 tl (hadi 70 tl olsun) zarar edecekken bilezikte 270 TL idi o nedenle Gram altın almanızı öneririm tercihiniz altın ise...

Hacı devlet seferberlik ilan edip paralara el koyarsa ne yapıcaksın? Birikimde karlılık durmadan değişiyor, eğer bir bankacı arkadaşınız varsa danışın onların bazı bilgiler altın değerinde.
Not: Hisse senedi alım satım işleri küçük öngörülerle çok karlı olabiyor. Örn: Aselsan, Tesla...
Yapamaz, kimse yıllarca emek verip yaptığı birikimi öyle kolay kolay bırakmaz merak etme sen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı