Fotoğraf ve grafik çalışması için monitör tavsiyesi

Bütçe
3000 TL
Monitör işi bütçe işi. Yakın zamanda ben de iş için ek monitör aldım, açtığım konularda mevcut, detaylı bilgiler var, okursan faydası olacağını düşünüyorum.

Ben araştırmalar sonucu Philips 276e8vjsb modelinde karar kılmıştım. Muadilleri çok daha pahalıya satılıyordu. Şu an kullanıyorum ve memnunum. Kalibrasyon cihazı almadım henüz, yaza doğru alıp kontrollerini yapacağım. sRGB ve Adobe RGB değerleri ise uydurma değil, doğru ya da yakın değerlerdir. Yabancı birkaç forumda araştırdığımda çıkan test sonucu bu değerleri doğruluyor.

Profesyonellik ve fiyat olarak sıralamam gerekirse:
Eızo>mac (Apple monitörler)>dell>asus = ViewSonic = BenQ.

(Philips'i ise Dell ve ASUS'un arasına sıkıştırabiliriz. Tabi modelden modele değişecektir.)

Türkiye pazarında ise Dell ve ASUS'a hiç ama hiç güvenmediğim için bunları eledim. Belli başlı ürünlerinde binlerce şikayet olan ve ürünlerinin arkasında durmayan markalara boş yere para kaptırmayın.

ViewSonic'in 8.000 liradan başlayan Pro modelleri güzeldir öneririm. Daha ekonomik seçimler için Philips diyorum.
4k olması ve renk değerleri fiyatına göre baya iyiymiş. (Philips için) Galiba bende renk değerleri fena olmayan bir oyuncu monitörü alıp ilerde de tasarım için de ayrı bir monitör alacağım gibi....
Kullandığım monitör galiba 10 yıl veya daha fazla olmuştur. Asus'un bir modeli ve IPS, sanırım o yıllarda IPS çok fazla yoktu, sol köşesinde koskocaman IPS yazıyor. Renkleri o zaman inanılmaz canlı gelmişti. Şimdi merak ettim araştıracağım, acaba benim kullandığım monitörün renk değerler neymiş diye...

4K olması ve renk değerleri fiyatına göre bayağı iyiymiş. (Philips için) galiba bende renk değerleri fena olmayan bir oyuncu monitörü alıp ileride de tasarım için de ayrı bir monitör alacağım gibi...
Kullandığım monitör galiba 10 yıl veya daha fazla olmuştur. ASUS'un bir modeli ve IPS, sanırım o yıllarda IPS çok fazla yoktu, sol köşesinde koskocaman IPS yazıyor. Renkleri o zaman inanılmaz canlı gelmişti. Şimdi merak ettim araştıracağım, acaba benim kullandığım monitörün renk değerler neymiş diye...

Şu sitede karşılaştırmalar mevcut. Philips ile yan yana koyup tüm özelliklerine bakılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı