FPS Drop engellenemez mi?

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Bu konuda sistem fark etmeksizin genel bir konudan bahsetmek istiyorum, FPS drop denilen şu illetten. Forumda son 1 haftadır açılan konulara bakaraktan aklım iyice karıştı. Ben şu an yeni çıkan oyunların hepsinde FPS drop yaşıyorum, nedeninin ise GTX1050 ekran kartımın olduğunu düşünüyorum. Konu aslında burada benim sistemim değil, benim ekran kartım işlemcim için oldukça düşük. Forumda açılan konulara baktığımda her ne kadar benim işlemcimin yanında lafı sözü geçecek ekran kartları almış olsalar dahi droptan kurtulamadıklarını görüyorum, nerdeyse kusursuz sayılabilecek sistemlerde dahi FPS drop yaşandığını görüyorum, ne kadar sağlam sistem dizersek dizelim bundan kurtulamıyor muyuz yani?

Benim şu anki sistemim şu şekilde;
  • AMD Ryzen 5 1500X İşlemci
  • TEAM Vulcan 8GB (4x2) 2400MHz RAM
  • MSi GAMING X GTX1050 2G Ekran Kartı

Benim sistemimi göze aldığımızda drop yapmak için sebepleri mevcut, ekran kartının 2GB VRAM'e sahip olması ve yetmeyen, eksik kalan VRAM'i 8GB olduğu için RAM'den alamaması en büyük drop etkeni, peki bu işlemcinin yanına RX580 almış veya GTX1060 almış arkadaşların FPS drop yaşaması için ne gibi sebepleri var? Günümüz oyunlarında 8GB RAM yetmiyor mu? Pek sanmıyorum, ekran kartının VRAM'i yetersiz kaldığı zaman RAM'e başvurduklarından dolayı yetmediği düşünülüyor bana kalırsa, ki diyelim ki durum böyle değil, 8GB RAM gerçekten tek başına bir oyun için yeterli değil diyelim, Ryzen 5 1500X'in yanında GTX1060 ile, 16GB RAM varken drop yaşayan arkadaşlar da var bu forumda, üstelik Fortnite, CS:GO gibi yüksek kaynak kullanımı sergilemeyen oyunlarda bile yaşayabiliyorlar bu arkadaşlar bu problemleri.

Peki biz en sağlam sistemi dahi dizsek bu tür sorunlarla karşılaşacak mıyız? Yayıncıların, youtuberların oyunlarında nasıl oluyor da hiçbir şekilde sorun çıkmıyor? Tamamen sorunsuz bir sistem dizmek için yapabileceğimiz bir şey yok mudur? Bu arkadaşlar her ne kadar yayıncılar kadar para bayılmasa da hatrı sayılır miktarda para döküyorlar bu sistemlere, RX580 1.300TL en ucuz mesela, işlemci de darboğaz dolayısıyla en az bu kadar pahalı olmak zorunda, RAM'ler de sağlam olmalı. Ben yakın zamanda sırf drop probleminden kendimi kurtarmak için RX580 almayı düşünüyorum ancak onu aldığım halde bile dropla boğuşacaksam ne anlamı kalıyor ki? İnsanı konsol almaya iten durumlar bunlar gerçekten, sorunsuz bir oyunculuk deneyimi mümkün değil mi?

Engellenir. RAM'in 3000 Mhz'den altı olmamalı. 8 Gb ram artık birçok oyunda yetmemeye başladı. 16 Gb yaparsan ve 3000 Mhz ram ya da üstü kullanırsan akıcı oyun oynarsın.

Engellenir. RAM'in 3000 Mhz'den altı olmamalı. 8 Gb ram artık birçok oyunda yetmemeye başladı. 16 Gb yaparsan ve 3000 Mhz ram ya da üstü kullanırsan akıcı oyun oynarsın.
Ryzen kullananlar için ram mutlaka 3200 olmalı o halde? Çünkü 3000 mhz ram alsak bile Ryzen' ler 2933 olarak stabil çalışıyormuş öyle diyorlar. Sırf bu yüzden 3000 mhz ramlerimi 2933 olarak çalıştırıyorum xmp ile.

Yayıncılar 1050 kullanmıyor. Ayrıca oyun optimizasyon olarak kötüyse her sistemde drop olur. Mesela ARMA 3

Yayıncıların 1050 kullandığını söylemedim veya ifade etmedim, konunun benim kullandığım sistem olmadığını da söyledim, RX580 örneğini verdim orada, RX580 CS:GO veya Fortnite gibi oyunlarda drop yapacak bir ekran kartı mı sizce? Kaldı ki GTX1050 bile CS:GO'da drop yapmaz, ancak oldu mu oluyor. Demek ki bir sorun var bu işte bahsettiğim benim sistemim değil, RX580 GTX1050 ile karşılaştırılacak kadar kötü bir ekran kartı değil.

Ryzen kullananlar için ram mutlaka 3200 olmalı o halde? Çünkü 3000 mhz ram alsak bile Ryzen' ler 2933 olarak stabil çalışıyormuş öyle diyorlar. Sırf bu yüzden 3000 mhz ramlerimi 2933 olarak çalıştırıyorum xmp ile.
Öyle bir şey yok? Ben 3200 Mhz ram ile gayet de stabil çalıştırabiliyorum sistemi.

@@Fatalis
Yapman gerekenleri yazıyorum.

• Sistemin yeterli olduğuna emin ol
  • Oyunları orijinal oynadığına emin ol
  • Tüm sürücülerin ve Windows 10 güncellemelerin doğru ve eksiksiz yapıldığına emin ol
  • Depolama birimlerinin sağlıklı çalıştığına ve oyunlarının çoğunun işletim sistemi ile aynı yere kurulmadığına emin ol
  • Kötü amaçlı web sitelere girerek, korsan yazılım kullanarak sistemine virüs bulaşmadığına emin ol
  • Online oyunlar için internet kalitenin iyi olduğuna emin ol
  • Oyun sırasında arka planda yapılan bir iş olmadığına emin ol
Aklıma bunlar geliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı