FPS düşerken işlemci kullanımı %99 oluyor

İşletim sistemi
Windows 10
O halde, işlemci sıcaklığını Afterburner'dan açıp tekrar deneyeyim. Sonrasında yazacağım durumu. Buraya atarım.

Soldaki (ilk resim) yüksek ayarlar (doku destansı, DX12 ve görüntü keskinleştirme/kenar yumuşatma ayarı düşük/orta tsr, ikinci resimde ise DX11, kenar yumuşatma ayarı tamamen kapalı grafikler en düşükte sadece görüş uzaklığı destansı. Yani sonuç olarak kenar yumuşatmayı kapatmak, DX11 ve ayarları düşüğe çekmek sorunumu çözdü gibi. Fakat yüksek ayarda yani orta veya yüksek doku ayarında, 120FPS oynamak istersem bu sistem yetersiz mi kalır? Yoksa bir işlemci soğutucunun gerçekten faydası olur mu? Bir süre sonra kasadan ses gelmeye başlıyor o ses işlemci fanından mıdır acaba?

Çok pardon arkadaşlar yanlış resimleri eklemişim, doğrusu bu şekilde;

(Son eklediğim 2 resim.)

Sanırım resim düzenleme yokmuş DX11 ve bahsettiğim ayarlarda bu şekilde oluyor;

Hocam hala sicaklik yok🤔
Yani 82 derece normal mi?

Dikkat ettiğimde 81-85 derece civarında oluyor ortalama.

Yani drop girerken.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240515_145259_Gallery.jpg
    Screenshot_20240515_145259_Gallery.jpg
    327,7 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Normal seviyede değil ama kötüde değil. Soğutucu işinizi çözermi derseniz en azından işlemcinizin ömrün artırır. Bu sıcaklıklarda çok kullanmayın iyi değil.
Stok fan mı kullanıyorsunuz.

Sanırım resim düzenleme yokmuş DX11 ve bahsettiğim ayarlarda bu şekilde oluyor;

Yani 82 derece normal mi?

Dikkat ettiğimde 81-85 derece civarında oluyor ortalama.

Yani drop girerken.
İşlemci kendini korumak için termal kısmaya giriyor büyük ihtimalle. Zaten ilk önce yapmanız gereken sıcaklığı halletmeniz

Normal seviyede değil ama kötüde değil. Soğutucu işinizi çözermi derseniz en azından işlemcinizin ömrün artırır. Bu sıcaklıklarda çok kullanmayın iyi değil.
Stok fan mı kullanıyorsunuz.

Bunu kullanıyorum şu anda :(, ID-Cooling SE-214-XT modelini almayı düşünüyorum. Ne dersiniz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240515_150052_Amazon Shopping.jpg
    Screenshot_20240515_150052_Amazon Shopping.jpg
    93,7 KB · Görüntüleme: 12
Sonrasında sorun hala devam ediyorsa sistem yetersiz kalıyordur. Onu da grafik seviyesini düşürerek halledebiliriz şu seviyede
Termal macun bakımı ne zaman yapıldı

Bunu kullanıyorum şu anda :(, ID-Cooling SE-214-XT modelini almayı düşünüyorum. Ne dersiniz?
Çok düşük kalmış.

Sonrasında sorun hala devam ediyorsa sistem yetersiz kalıyordur. Onu da grafik seviyesini düşürerek halledebiliriz şu seviyede
Termal macun bakımı ne zaman yapıldı

Çok düşük kalmış.
Termal macun MX-6, 1 gün önce falan yapıldı. Daha yeni. İşlemciyi de sıfır aldım.

Anladım. Çok teşekkür ederim bu bilgiler için. Hayır maalesef çıkmadı tray olarak almıştım daha uygun olduğu ve fanım olduğu için ama bu kadar fark yaratacağını bilmiyordum. Resimdeki ürün acaba iyi bir soğutma sağlar mı?
İşlemciden stok fan çıkmadımı

Bir de PSU 500W 80Plus MSI, acaba bu çok yük bindirir mi PSU'ya? Bilginiz var mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240515_150429_Chrome.jpg
    Screenshot_20240515_150429_Chrome.jpg
    70,4 KB · Görüntüleme: 9
Anladım. Çok teşekkür ederim bu bilgiler için. Hayır maalesef çıkmadı tray olarak almıştım daha uygun olduğu ve fanım olduğu için ama bu kadar fark yaratacağını bilmiyordum. Resimdeki ürün acaba iyi bir soğutma sağlar mı?

Bir de PSU 500W 80Plus MSI, acaba bu çok yük bindirir mi PSU'ya? Bilginiz var mı?
Güzel soğutucu işinizi rahatlıkla görür. Burdaki ilk önceliğimiz sıcaklıkları minimuma indirmek. Sorun çözülürse tamam. Çözülmezse size drop yediren diğer şeyi bulmak lazım. Yukarda da söylediğim gibi sıcaklıklar 80'in üstünü görmeye başladığında ister istemez işlemcinizin frekansını kısabilir.
Bunu görmek için sizden ricam afterburner da cpu kısmına işlemci frekansınıda koyup ss atabilirmsiniz

Yüklenecek bir durum yok. Ama powersupply'nızın sisteme ne kadar yettiğine bakayım

Bunu görmek için sizden ricam afterburner da cpu kısmına işlemci frekansınıda koyup ss atabilirmsiniz
Hem yüksek sıcaklıkdaki frekansını hem de düşük sıcaklıkdaki frekansını koyarsanız anlaşılır durum

Bir de bu site ne kadar güvenilir bilmiyorum. Bu siteden değilde daha güvenilir bir siteden alırsanız daha iyi olur

Güzel soğutucu işinizi rahatlıkla görür. Buradaki ilk önceliğimiz sıcaklıkları minimuma indirmek. Sorun çözülürse tamam. Çözülmezse size drop yediren diğer şeyi bulmak lazım. Yukarıda da söylediğim gibi sıcaklıklar 80'in üstünü görmeye başladığında ister istemez işlemcinizin frekansını kısabilir.
Bunu görmek için sizden ricam Afterburner'da CPU kısmına işlemci frekansınıda koyup SS atabilirmsiniz

Yüklenecek bir durum yok. Ama Power Supply'nızın sisteme ne kadar yettiğine bakayım

Hem yüksek sıcaklıkdaki frekansını hem de düşük sıcaklıkdaki frekansını koyarsanız anlaşılır durum

Bir de bu site ne kadar güvenilir bilmiyorum. Bu siteden değil de daha güvenilir bir siteden alırsanız daha iyi olur

Kullanma limiti ve CPU clock var acaba hangisi? Frekansla ilgili bir şey göremedim afterburner ayarlarında.

Birde FB kullanımı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı