FPS düşüşü sebebi ve çözümü nedir?

PC modelim Monster Abra A5 v.15.4. sistem özelliklerimi ise şu şekilde.
-8 GB RAM.
-3 GB NVIDIA GeForce GTX 1050 ekran kartı.
-i7 işlemci.

Bundan 2-3 hafta önce 45-50 FPS'de oynadığım Metro Exodus ve DLC'lerine bugün bir gireyim dedim. Oyuna girer girmez şok yaşadım. 5 FPS ile açıldı ve oyun içinde 20-30 arası geziyor FPS değeri. Önceden böyle bir sorun yoktu. Niye böyle oldu anlam veremedim. Sebebi ne olabilir?

Not: Oyun içi sıcaklık değerlerinde CPU 57 °C, GPU 55 °C'yi aşmamıştır.

Not2: Dediğim gibi biraz öncesine kadar hiçbir sorun yoktu. Ekran kartı sürücüsü mü güncel değil bilmiyorum ama bu güncel olmadığından dolayı yaşanan performans.
Ve FPS düşüşü böyle aniden mi ortaya çıkar? Eğer bundansa sürücü driver güncelleme işlemi nasıl yapılır hiç bilmiyorum. Güncellemeye çalışırken beceremem ekran kartını komple kapatırım ve kullanamam diye korkuyorum.

Not3: Geçen konusunu da açmıştım. FIFA 19 oynarken GPU bir keresinde 33 °C'lerde iken 0 °C'ye düşmüştü, sebebi nedir diye. Orada bir arkadaş sıkıntı olmadığını, grafik kartının kendini kapattığını söylemişti. Bugün de FIFA 19'a girerken GPU birkaç kere 33-34 °C'lerden 0 °C'ye düşmüştü. Tabii sonradan kendine geldi 44-45 °C'lerde oynadım ama belki alakası vardır diye yazayım dedim. GPU acaba havaların soğumasıyla(cam açık olabiliyor, hava hakikaten soğuk, 5-6 °C) beraber soğutucunun da daha fazla etki etmesiyle beraber 33 °C'lere kadar düşünce kendini kapatıp devre dışı mı kalıyor? Sonradan devreye girse bile o devre dışı kalmalar GPU'nun performansına zarar mı veriyor acaba? Çünkü en son metro oynadığımda havalar sıcaktı. 70 °C'leri zorluyordum ve oyunlarda GPU'nun 0 °C kaldığını hiç görmemiştim. Bunu da belirteyim.

Teşhis ve çözüm anlamında yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücü driver güncellemesi yapmalısın 🤠

En son sürümü indir.
En son sürümü indirdikten sonra ne yapacağım? Yanlış bir adım atarım diye çok korkuyorum.
Güç planını yüksek performansa almayı denediniz mi? Power saver modda kalmış olabilir.
Şarja takılı iken batarya işareti yerinde en iyi performans seçeneğini işaretleyerek denedim, yine aynısı oldu.

İşlemci düşük ise FPS'de düşüktür. En iyi çözüm işlemci değiştirmektir ama değiştiremezsen bütün sürücüleri güncellemek iyi olur bunun için Driver Booster yükleyebilirsin ve oyun hızlandırıcı olarak da Razer Cortex indirebilirsin en az +10 FPS verir. Ayrıca arka plandaki resmi düz renk yaparsan oyunu alta alıp yeniden açması daha hızlı olur ve çalıştırdan (Win+r) yaparak aç ve çıkan yere
1-%temp%
2-prefetch
3-temp
4-recent
hepsini tek tek yazarak oradaki eski ve çöp dosyaları silebilirsin bu bilgisayara zarar vermez.

En son sürümü indirdikten sonra ne yapacağım? Yanlış bir adım atarım diye çok korkuyorum.
Sitesinden indirip kuracaksınız. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.
İşlemci düşük ise FPS'de düşüktür. En iyi çözüm işlemci değiştirmektir ama değiştiremezsen bütün sürücüleri güncellemek iyi olur bunun için Driver Booster yükleyebilirsin ve oyun hızlandırıcı olarak da Razer Cortex indirebilirsin en az +10 FPS verir. Ayrıca arka plandaki resmi düz renk yaparsan oyunu alta alıp yeniden açması daha hızlı olur ve çalıştırdan (Win+r) yaparak aç ve çıkan yere
1-%temp%
2-prefetch
3-temp
4-recent
hepsini tek tek yazarak oradaki eski ve çöp dosyaları silebilirsin bu bilgisayara zarar vermez.
Asla driver booster gibi yazılımları kullanmayın ve önermeyin. Yanlış sürücü yükleyip sistemi kullanılmaz hale getirebiliyor. Windows 10 çoğu sürücüyü yüklüyor zaten.

Geri
Yukarı