Çözüldü FPS oyunları oynayan biri için G-Sync kapalı mı olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Buğra ozdmr

Picopat
Daha fazla  
Monitörümde FreeSync özelliği sayesinde G-Sync kullanabiliyorum. Fakat FPS ve Hz eşitleyerek görüntü yırtılmasını önlüyormuş ve çok az da olsa gecikme yapabiliyormuş.
Söyleyeceğim şey ise görüntü yırtılmaları sorun eden birisi değilim o yüzden günlük kullanım FPS oyunlarında kapalı kullanmamda sıkıntı olur mu?

Yüksek FPS alırken ya da düşük FPS alırken ne gibi sorun olur? Monitör 165Hz ve CS2 dahil birçok oyunlarda hep 400-500 FPS civarında alıyorum. Sadece the hunter oynarken 70 FPS alıyorum oda Ultra ayarlarda oynadığım için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
G-Sync ve FreeSync gibi monitörün tazeleme hızını FPS değerine eşitleyen teknolojiler, siz tazeleme değerinin üstünde FPS alıyorsanız çalışmaz. Dolayısıyla 165 Hz monitörde +165 FPS aldığınız sürece herhangi bir farklılık olmaz.

165 Hz bir monitörünüz varsa ve 90 FPS alıyorsanız G-Sync devreye girer ve monitörü 90 Hz değerine getirir. Siz çalışma aralığından çıkana kadar tazeleme değeri FPS'i takip eder. Bu sayede yırtılma olmaz, akıcı bir oyun deneyimi elde edersiniz.

G-Sync açıkken yırtılma görmeseniz de senkronizasyon teknolojileri doğası gereği bir miktar gecikmeye yol açarlar. Oynadığınız oyuna, aldığınız FPS değerine göre açabilirsiniz.

Aşağıdaki linkten benchmark sonuçlarına bakabilirsiniz, okumak için iyi bir kaynak.

Monitörümde FreeSync özelliği sayesinde G-Sync kullanabiliyorum. Fakat FPS ve Hz eşitleyerek görüntü yırtılmasını önlüyormuş ve çok az da olsa gecikme yapabiliyormuş.
Söyleyeceğim şey ise görüntü yırtılmaları sorun eden birisi değilim o yüzden günlük kullanım FPS oyunlarında kapalı kullanmamda sıkıntı olur mu?

Yüksek FPS alırken ya da düşük FPS alırken ne gibi sorun olur? Monitör 165Hz ve CS2 dahil birçok oyunlarda hep 400-500 FPS civarında alıyorum. Sadece the hunter oynarken 70 FPS alıyorum oda Ultra ayarlarda oynadığım için.

G-SYNC kapalıyken oyunu akıcı buluyorsan kapalı tutabilirsin açıkta tutabilirsin çok etkisi olmaz.

G-Sync ve FreeSync gibi monitörün tazeleme hızını FPS değerine eşitleyen teknolojiler, siz tazeleme değerinin üstünde FPS alıyorsanız çalışmaz. Dolayısıyla 165 Hz monitörde +165 FPS aldığınız sürece herhangi bir farklılık olmaz.

165 Hz bir monitörünüz varsa ve 90 FPS alıyorsanız G-Sync devreye girer ve monitörü 90 Hz değerine getirir. Siz çalışma aralığından çıkana kadar tazeleme değeri FPS'i takip eder. Bu sayede yırtılma olmaz, akıcı bir oyun deneyimi elde edersiniz.

G-Sync açıkken yırtılma görmeseniz de senkronizasyon teknolojileri doğası gereği bir miktar gecikmeye yol açarlar. Oynadığınız oyuna, aldığınız FPS değerine göre açabilirsiniz.

Aşağıdaki linkten benchmark sonuçlarına bakabilirsiniz, okumak için iyi bir kaynak.

Çözüm

Çok açıklayıcı ve çok güzel anlatmışsın dostum teşekkür ederim. O kadar çok anlatan insanların yazılarını okudum ama hiçbiri senin kadar iyi ve güzel anlatmamıştı. şuan ne işe yaradığını tam anlamıyla anladım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Dolayısıyla 165 Hz monitörde +165 FPS aldığınız sürece herhangi bir farklılık olmaz.
Low değerlerdeki dalgalanma sonucu oluşan yırtılmaları da önler, bu şekilde açıklamak biraz hatalı.

Her zaman açık kalmasından yanayım. Oluşacak gecikme hissedilebilir yüzeyde olmaması bir yana, rekabetçi oyunların hepsinde artık Nvidia Reflex mevcut, aktif hale getirilirse gecikme "sorunu" da ortadan kalkar.

Low değerlerdeki dalgalanma sonucu oluşan yırtılmaları da önler, bu şekilde açıklamak biraz hatalı.
Bu genellikle ideal bir durum olmuyor. Tazeleme değerinin üstünde zaten yırtılma görüyorsunuz. Ben oyunun tamamen FreeSync veya G-Sync aralığında çalıştığı ideal durumlardan bahsediyorum.

Ortalama FPS olarak tazeleme değerine çok yakın veya ondan yüksek FPS alıyorsanız ama kısa süreliğine bu eşiğin altına düşüyorsanız bunun kendine ait sıkıntıları olabiliyor. Bazı monitörlerde FreeSync veya G-Sync açıp kapandığında parlaklığın değişmesi gibi problemler var. Bu noktada önerim FPS değerini limitin altına sabitlemek ve FreeSync veya G-Sync'in sürekli aktif olduğundan emin olmak olurdu.

Bu genellikle ideal bir durum olmuyor. Tazeleme değerinin üstünde zaten yırtılma görüyorsunuz. Ben oyunun tamamen FreeSync veya G-Sync aralığında çalıştığı ideal durumlardan bahsediyorum.

Ortalama FPS olarak tazeleme değerine çok yakın veya ondan yüksek FPS alıyorsanız ama kısa süreliğine bu eşiğin altına düşüyorsanız bunun kendine ait sıkıntıları olabiliyor. Bazı monitörlerde FreeSync veya G-Sync açıp kapandığında parlaklığın değişmesi gibi problemler var. Bu noktada önerim FPS değerini limitin altına sabitlemek ve FreeSync veya G-Sync'in sürekli aktif olduğundan emin olmak olurdu.

yani ben HZ değerinin üstünde FPS alıyorum ve altına düşmüyor. kapalı kullanmanın sıkıntı olmayacağını anladım doğru mudur? eğer HZ değerinin altına FPS düşüyorsa açılmalı.

Bazı monitörlerde FreeSync veya G-Sync açıp kapandığında parlaklığın değişmesi gibi problemler var.
Bu bir problem değil. G-Sync ve FreeSync gibi teknolojiler sitelerden okuyup ezberlediğiniz kadar bir şey değil. G-Sync ve FreeSync teknolojide monitörler için birbirine eşit olmayan Vertical (Dikey eşitleme) frekans aralığı vardır. Monitörlerde çözünürlükler arasında frekans değerleri değişir. Şimdi eminim beni yine anlamsız bulacaksın. İnsanlara yanlış bilgi veren ben değilim. En azından kendi konumda paylaştığım tipik bilgilerin eksik olduğunu söyledim, ama oradan çıkış yaparak;

"Eğer bilmiyorsanız yanlışta ısrar etmeyin. Hakim olmadığınız konularda rehber konusu açmayın veya insanlara yukarıdan bakmayın. Kaş yaparken göz çıkarıyorsunuz."

Bu şekilde bir yorum yapıyorsunuz. Tanımadığınız insanlara gidip genel bir hitap şeklinde bulunarak "insanlara yukarıdan bakmayın" demeyin. Benim paylaştığım konu içinde bir kaç tane densize karşı o tutumda davranışım oldu. Sanırım siz densiz olan insanları savunucusunuz, ve kendiniz gibi hakim olamadığınız konularda rehber açtığınız gibi sanıyorsunuz bir başkalarınıda ? Çünkü şurada G-Sync ve FreeSync hakkında yaptığın yorum kusura bakma ama rezalet. Tamamen yanıltıcı, ve insanlar gerçekten bu teknolojileri kullanırken renklerin birbirinden farklı olduğunu görüyor, bu konuda hem fikirim, ama hakim olamayan biri kalkıp böyle "parlaklığın değişmesi gibi problemler var" derse, bir de kendini forumlarda çok efendi gibi gösterirse, özellikle densizlik yapanlara karşı tavır koyana kalkıp "insanlara yukarıdan bakma" derse tabii ki insanları kolayca başka tarafta yanlışa sürükleyebilir. Canım benim monitörlerde sadece Dikey eşitlemeye ait frekans aralığı yoktur. Hakim olamadığın G-Sync ve FreeSync teknolojileri Yatay frekans aralığını ilgilendiren bir teknolojidir. Yani bu teknolojilerde kesinlikle tipik anlamda bir gecikme düşürme söz konusu olamaz, aksine tipik olan (Vertical) dikey eşitleme frekans aralığını etkiler. Zaten bunu hakim olamadığın bir konu olsa bile pratik anlamda deneyimlemiş, ve ezber ezber forumlarda okuyarak bilmiş bir kişisindir. Kusura bakma sana bu şekilde konuşmak zorunda kaldığım için, ama ben senin görmeye çalışıp genellediğin gibi her insana böyle sana davrandığım gibi davranmıyorum. Yanlışta ısrar edende sendin, densizleri savunanda sendin, ve benim hak etmediğim bir duruma getirmeye çalışan manipüle edici kişide sendin.
Adsız.jpg

Canım şimdi bu ekran görüntüsüne iyi bak. Kusura bakma senin gibi böyle konulara mükemmel hakim olamıyorum ve senin dediğin gibi ben her insana yukarıdan bakıyorum, ama beni dinle olur mu sen çok hoşgörülü birisine benziyorsun. Densizleri savunan insanlar öyledir zaten her zaman. Sol kısımda "Range limits" gördüğün gibi 48-240Hz yazıyor. Sağ tarafta, alt kısımda da FreeSync range görüyorsun. Burası monitördün verilerini ilgilendiren kısım. Çözünürlükler fln fln :) Üst kısımda çözünürlük detayları. Orada işaretlediğim alanda ki yer bu monitörün yatay frekans değerini gösteriyor. Sol tarafta da Range limits açıklamasına bakarsan 600MHz. Yani sanırım bu kısmını anlatabildim. Şimdi konulara hakim olan, densizleri savunan canım arkadaşım benim. 240Hz ve 360Hz monitörler arasında ki fark yatay frekans değeridir. Herhangi bir monitörde yatay frekans aralık değerleri değiştiği zaman tıpkı çözünürlükte değişen renkler gibi yine değişir, bu normal, senin dediğin gibi bir problem değil yani, olsa olsa malesef bundan haberi olmayan bir kullanıcı ile alakalı problem olur, ve sen de burada çok hakim olduğun konu üzerinden o insanları iyice geriletiyorsun.

"Kaş yaparken göz çıkarıyorsunuz."

Valla ben kaş yaparken göz çıkarmadım, ama sen bayağı bayağı bu hakim olduğun konuda yorum yaparken iyi çıkarıyorsun. Nasıl oluyorda daha bu konuda bir şey bilmezken gelip benim konumda daha ciddi boyutlarda olan konular hakkında bana karşı o şekilde konuşmaya hak buluyorsun ? Başa döneceğim. Kendinde hiçbir hak bulmadın aslında ve bildiğin hiçbir şeyde yoktu. Benim konumda ne anlattıklarım, ne de hangi insana karşı yukardan baktığım konusunda, ama sen her şekilde beni manipüle ettin, çünkü bir başkasını çekemeyen insanlar genelde kendi zihniyeti gibi yaklaşır insanlara, ve dışarıdan bakıldığı zaman sanırsın iyi birisi. Görüyorsun ki ama kendi kendinle çeliştin, tam bir fiyasko üstelik. G-Sync, FreeSync hakkında yaptığın yoruma bak. Şimdi başka biri çıkar senin gibi sana bu yorumu yaptığım için beni yanlış bulur, ama konunun tam olarak nasıl geliştiğini bilse, emin ol akla uygun olan herhangi birisi bana hak verirdi. Sen de benim kendi konumda o densiz insanlara karşı o şekilde tavrımın olmasına hak vermen gerekirdi. Ben her önüme gelen insana karşı yukardan bakan birisi değilim, hatta o densizlere bile yukarıdan bakmıyorum bile. Densizler sinir bozucudur. Şekil A sen de artık kendini kanıtlamış oldun. Çünkü yaptığın şey densizlik. Benim konumda ben kendimle bu kadar çelişecek düzeyde bilgiler paylaşmadım, ama sen kalkıp benim hakim olamadığım konular olduğunu ileri sürdün, ve elle tutulur hiçbir kanıt olmadan, ezber ezber kopyaladığın yazıları yazarak. Demek G-Sync ve FreeSync açıp kapattığımız zaman renk problemi oluyor. Bu ezber bilgiyi nereden kaptın canım ? Demek bir makale hazırladığımız zaman böyle insanların anlayamadığı problemleri gözlemleyip ayar vermek gerek, oldu canım tamam şimdi o mukemmel mantığını daha iyi anlamış oldum senin. Bir daha bir insana o türden yorumlar yapmadan önce bile elinde kanıt olsun mümkünse. Gösteriş budalılığı yapmanın anlamı yok yani hele ki densiz kişiler için. Hadi güle güle şimdi sana Emin bey.

Demek G-Sync ve FreeSync açıp kapattığımız zaman renk problemi oluyor. Bu ezber bilgiyi nereden kaptın canım? Bir daha bir insana o türden yorumlar yapmadan önce bile elinde kanıt olsun mümkünse.

Ben renklerden değil, parlaklıktan bahsediyorum. Alıntı yaptığınız mesajımı ve altındaki kaynağı okumamışsınız bile. Sizin için oradan alıntı yapayım:

"G-SYNC works best when your "framerate range" is less than "VRR range". So upgrade to 360 Hz so you don't need G-SYNC caps. The game can fully organically breathe in the entire G-SYNC range."

Mesajımda VRR (değişken tazeleme değeri, FreeSync veya G-SYNC) açık durumdayken, FPS bağlamında VRR aralığından girip çıkıldığında VRR teknolojilerinin aktifleşmesinden bahsediyorum. Örneğin 40-144 Hz VRR aralığı olan bir monitörde sürekli 40 FPS altına düşüp geri çıkıldığında veya 144 Hz üstüne çıkıp geri inildiğinde birçok monitörde ani parlaklık değişimleri olur. Buna VRR kaynaklı "brightness flicker" deniyor.

Aynı zamanda normal VRR aralığında büyük FPS dalgalanmalarında da parlaklık titreyebiliyor. Bazı monitörlerde rahatsız edici derecede olduğunu neredeyse 10 yıl önce PC Perspective ölçerek göstermişti. Yeni bir mevzu değil.

G-SYNC ve FreeSync zaman içinde güncellense de temel teknolojileri aynı olduğu için bu problem halen görülebilir. Bazı monitörlerde çok belirgin oluyor.

PC Monitors gibi nitelikli inceleme kaynakları VRR performansını analiz ediyor. Sorunun tespiti için aşağıdaki incelemenin FreeSync ve G-SYNC kısımlarını okuyabilirsiniz.

Sandığınızın aksine problemin tek sebebi yatay frekans değişimi değil. Özellikle VA panellerin voltaj değişimlerine hassas olmasından ötürü bu monitörlerde brightness flicker daha net görülebilir.

Ek olarak gecikme konusunda hatalı olduğunuzu, çözüm olarak işaretlenmiş mesajdaki linki okuyarak görebilirsiniz.

Geri
Yukarı