G-Sync Aktifken V-Sync kapalı mı olmalıdır?

Kuty

Hectopat
G-Sync aktifken Düşey Senkronizasyon'u kapalı mı olmalıdır? Kısaca G-Sync aktifken (Oyunlarda her zaman kapalı V-Sync) Nvidia 3D Ayarları nasıl olmalıdır?
Not: Dell S2417DG 144 Hz(OC ile 165 Hz) monitör kullanmaktayım.
@Asım Demir
@Jira

Dosya Ekleri

• 11.png
    11.png
    28,8 KB · Görüntüleme: 314
Son düzenleyen: Moderatör:
G-SYNC aktifken, V-SYNC'i açma yani ekran kartı en yüksek fps değerini versin. Açarsan alacağın fps değerinde düşme olur. O ayarı oyun açtığında oyun içinden yap.

Oyun içinde V-Sync'i açmıyorum. G-Sync aktifken FPS'i 144'e mi sabitlemek gerekiyor? V-Sync olayı ise tamamen görselde olan Nvidia 3D Ayarları için. O bölüm ne olarak kalmalı?

G-SYNC ekran kartın ile Monitörün frekansının senkronlu olarak çalışmasını sağlar. Yani ekran kartın anlık 100 verdiğinde monitör 100Hz, 120 fps verdiğinde 120Hz çalışır ki oluşacak görüntü kırılmalarını yaşamayasın.

Oradaki ayar ne olacak tam bilemiyorum, bence o ayarlar ilk açtığın gibi kalsın.

Oradaki durum farklı bir şey. G-Sync'in çalışma aralığı monitörün desteklediği Hz sınırındadır. Oradaki arkadaşın dizüstü bilgisayarının paneli 60 Hz olduğu için FPS bu değerin üzerine çıkınca devre dışı kalıyor. Sizin sistemde böyle bir durum söz konusu değil. Ancak 165 Hz ve üzeri FPS alıyorsanız sizin de 165 Hz'e sınırlamanız gerekir.
Hangi ekran kartını kullanıyorsunuz? Hangi kablo ile monitöre bağladınız acaba?

İdare amaçlı şu an GTX 1050 Ekran kartı kullanıyor, DP ile bağlantımı yapıyorum. Monitörüm 165 Hz(OC ile) standart şu an Nvidia ve Windows ayarlarında seçili olan ayar 144 Hz.

Pek bir oyun deneyimim olmadı. Eski ekran kartını çıkartırken ufak bir iş kazası geçirdim diyelim :) Oynadığım oyunlara gelecek olursak LoL ve PUBG oynuyorum. Yani demek oluyor ki LoL’e girdiğim zaman FPS’i felan sabitlemeye gerek yok.

Geri
Yukarı