FPS sabitlemek sisteme zarar verir mi?

EmirhanMelih

Centipat
Daha fazla  
RAM
8 GB
Ekran kartı
GTX 1660 Super 6 GB
İşlemci
i5 10400f
Arkadaşlar merhaba. Hikaye tabanlı oyunlar oynarken FPS'mi 100e sabitliyorum çünkü FPS ne kadar artarsa fanlar o kadar fızlı ve sesli dönüyor. Bunu yapmam bilgisayara herhangi bir zarar verir mi?

Arkadaşlar merhaba. Hikaye tabanlı oyunlar oynarken FPS'mi 100e sabitliyorum çünkü FPS ne kadar artarsa fanlar o kadar fızlı ve sesli dönüyor. Bunu yapmam bilgisayara herhangi bir zarar verir mi?
Hayır vermez neden versin? Aksine sistem daha sakin çalışır fps kilidini açınca karta yük biner.

Zarar vermez ama yararlı olacagını söyleyebilirim en azından cihazın fazla ısınmaz ama akıcı oynar mısın bilemem.

Hatta çoğu tek oyunculu oyun için 60 FPS yeterlidir. Sadece FPS bakış açısından oynanan oyunlarda sınırı artırmanı öneririm.

Mantıken düşününce FPS'i sabitlediğin zaman bilgisayar yüksek FPS için kendini zorlamayacaktır. Bu yüzden bilgisayarının daha rahat edeceğini düşünüyorum.

Öncelikle Merhabalar, Fps kısıtlamak yani Vsync zarar verirmi?.
V-Sync, ince ayarla grafik işlemci birimini (GPU) ve monitörünüzü uyum içinde çalışmaya zorlar. Bu senkronizasyon, ekran yırtılmasını etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve oyunu daha akıcı oynamanızı sağlar. Yani ekranınız 144 Hz ise 144 FPS sabit alırsınız. Faydalarından çok zararları da mevcuttur, zararlarının en başında ekran gecikmesi ve mouse input lag yer alıyor. Ekran kartınız çok iyi değilse az miktarda ekran kartınızı yorabilir.
Ek Olarak Okumanızı Öneririm;
Vsync Neden Kullanmalısınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı