Fransız mütercim tercümanlık bölümü okunur mu?

Haklısınız fakat ülkemizin turizm ve iş konusunda fransız şirketleri ile iş hacmi düşündüğün kadar yüksek değil, eğer burada yaşayıp çalışacaksa Arapça, İngilizce, Rusça gibi diller çok daha etkili olacaktır. Ha bu fransızca bilmek kötüdür, gereksizdir demek değil, elbette güzel olur, çok iş imkanı olur fakat attığın listede bulunan sıralama ülkeden ülkeye değişiyor onu söylemek istedim, bizim ülkede Fransızca belki 4 değil 6. sıradadır :).
Bizim ülkemizde bence sıralama şu şekilde;
1-Arapça
2-İngilizce
3-Rusça
4-Almanca
5-farsça
6-Fransızca
Ben global düşündüm. Türkiye içinde de sıralaması sandığınız kadar kötü değil. Türkiye piyasasında ekonomik olması dolayısıyla bir sürü hatta belki de Alman arabalarından çok Fransız arabası var. Bu araç markalarının Türkiye tarafında iş bulabilirsiniz. Kaldı ki Fransa sadece bununla bitecek ülke değil. Kozmetik, giyim ve gıda gibi önemli sektörlerde de çok büyük payı var.

Arapça, İngilizce anladım da Rusça ile turizmden başka nerede iş bulabilirsin? Fransız markaları gibi seni işe alacak Rus markaları var mı? Arapça da turizme giriyor. Arapça öğrensen sana turizmden başka yerden ekmek çıkar mı? Belki...

Bence sıralama şöyle:
1.İngilizce
2.Almanca
3.Fransızca
4.Arapça
5.Rusça

Ben global düşündüm. Türkiye içinde de sıralaması sandığınız kadar kötü değil. Türkiye piyasasında ekonomik olması dolayısıyla bir sürü hatta belki de alman arabalarından çok fransız arabası var. Bu araç markalarının Türkiye tarafında iş bulabilirsiniz. Kaldı ki Fransa sadece bununla bitecek ülke değil. Kozmetik, giyim ve gıda gibi önemli sektörlerde de çok büyük payı var.

Arapça, İngilizce anladım da Rusça ile turizmden başka nerede iş bulabilirsin? Fransız markaları gibi seni işe alacak Rus markaları var mı? Arapça da turizme giriyor. Arapça öğrensen sana turizmden başka yerden ekmek çıkar mı? Belki...

Bence sıralama şöyle:
1.İngilizce
2.Almanca
3.Fransızca
4.Arapça
5.Rusça

Rusya'ya tarım ürünleri satıyoruz, inşaat firmalarımız Rusya'da oldukça faal, ayrıca doğal gaz yüzünden oldukça içli dışlıyız.
Keza Arap ülkelerine de turizm haricinde inşaat, mobilya gibi sektörlerde oldukça fazla ihracat yapıyoruz.
Fransız firmaları zaten mütercim tercümanı işe almaz, reno gidip mütercim tercümanı işe alıp ne yapsın, mütercim tercüman küçük çaplı firmalar için çalışır, genelde burada mobilya üreten bir adam arabistana mal satacaksa gider bir tercüman bulur işini görür. O yüzden büyük firmalardan ziyade ürün satacağımız küçük firmalarımızın iş yaptığı ülkeler kovalanmalı.

Örneğin tanıdığım bir av tüfeği üreten abi Amerika'ya ürün satmak için gitti tercüman buldu onla yapıyor işini. Ben o yüzden diğer ülke dillerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum yoksa Fransızca işe yaramaz demiyorum, Rusça ve Arapça bilen sayısı şu anlık az olduğu ve küçük firmalar buralarla çok fazla ticaret yaptığı için iş imkanının daha çok olacağını tahmin ediyorum :D.

Rusya'ya tarım ürünleri satıyoruz, inşaat firmalarımız Rusya'da oldukça faal, ayrıca doğal gaz yüzünden oldukça içli dışlıyız.
Rusya bizim gönderdiğimiz sebzeleri bile geri çevirmiş bir ülke.
Keza Arap ülkelerine de turizm haricinde inşaat, mobilya gibi sektörlerde oldukça fazla ihracat yapıyoruz.
Araplar, Türk ürünlerini boykot etti haberleri çıktı geçen sene.
Fransız firmaları zaten mütercim tercümanı işe almaz, reno gidip mütercim tercümanı işe alıp ne yapsın, mütercim tercüman küçük çaplı firmalar için çalışır, genelde burada mobilya üreten bir adam arabistana mal satacaksa gider bir tercüman bulur işini görür. O yüzden büyük firmalardan ziyade ürün satacağımız küçük firmalarımızın iş yaptığı ülkeler kovalanmalı.
Bakış açın çok dar. Fransızca mütercim ve tercümanlık okuduk diye illa o işi yapacağız anlamına gelmiyor di' mi? Bu bölümden Fransızca öğrendikten sonra "Satış Danışmanı" olarak Renault'a girebilirsin. İlla ki mütercim ve tercümanlık yapacağız diye bir kanun yok. Dil bilen aç kalmaz.

Buyur Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 10 ülke:
Arap ülkeleri nerede? Rusya desen listeye son sıradan girmiş...

Turizm sektörü düşünülmüyorsa Fransızca daha iyi her türlü.

Rusya bizim gönderdiğimiz sebzeleri bile geri çevirmiş bir ülke.

Araplar, Türk ürünlerini boykot etti haberleri çıktı geçen sene.

Bakış açın çok dar. Fransızca mütercim ve tercümanlık okuduk diye illa o işi yapacağız anlamına gelmiyor di' mi? Bu bölümden Fransızca öğrendikten sonra "satış danışmanı" olarak Renault'a girebilirsin. İllaki mütercim ve tercümanlık yapacağız diye bir kanun yok. Dil bilen aç kalmaz.

Buyur Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 10 ülke:
Arap ülkeleri nerede? Rusya desen listeye son sıradan girmiş...

Turizm sektörü düşünülmüyorsa Fransızca daha iyi her türlü.

1658865054975.png

Kırmızı okla gösterdim Arap ülkesini.
Ayrıca kimse kimseyi sırf dil biliyor diye satış danışmanı yapmaz bir işi yapabilmek için o işi biliyor olman lazım, mesela reklamcılık alanında uzmanlaşırsın sonra gider dil öğrenir fransız firmasında reklamcılık alanında çalışırsın, keza mühendislik vs. de aynı öyle. Önce o işi bilmek gerekiyor ardından dil öğrenmek yeterli olur.
Madem mütercim tercümanlık yapmayacak gitsin bir Fransızca kursuna 1-2 sene de yeterli seviyeye gelir bir yandan da başka bir bölüm okur. Sırf dil öğrenmek için 4 yıl mütercim tercümanlığa gitmek de biraz dar bakış açısı oluyor.
Ha unutmadan ticaretin bir de ithalat yönü var; ihracatta son sırada olan Rusya'ya bir de ithalat yönünden bakmak lazım.

1658865480983.png

Yukarıdakirmızı ok ile gösterdiğim Irak tek başına Fransa'dan fazlaymış AMA bir de toplam araplara bakalım;

1658865831061.png

1658865932070.png

Bu da Fransa.

1658865952176.png

İthalat için de çıkartacaktım da üşendim. Arap pazarı düşündüğün gibi küçük değil.

En başından beri dediğim gibi Fransızca elbette işe yarar. Dilin tamamen kullanışsız, işe yaramaz olduğunu söylemiyorum ama ondan daha çok işe yarayacak dillerin olduğunu söylüyorum.

Ayrıca kimse kimseyi sırf dil biliyor diye satış danışmanı yapmaz bir işi yapabilmek için o işi biliyor olman lazım, mesela reklamcılık alanında uzmanlaşırsın sonra gider dil öğrenir fransız firmasında reklamcılık alanında çalışırsın, keza mühendislik vs. de aynı öyle. Önce o işi bilmek gerekiyor ardından dil öğrenmek yeterli olur.
Madem mütercim tercümanlık yapmayacak gitsin bir Fransızca kursuna 1-2 sene de yeterli seviyeye gelir bir yandan da başka bir bölüm okur. Sırf dil öğrenmek için 4 yıl mütercim tercümanlığa gitmek de biraz dar bakış açısı oluyor.
O bir örnekti. Ayrıca, dili öğrenince birçok engel kalkmış oluyor. Dil öğrenirken Satış Danışmanlığı eğitimi alırsın. Bu kadar basit.
Ha unutmadan ticaretin bir de ithalat yönü var; ihracatta son sırada olan Rusya'ya bir de ithalat yönünden bakmak lazım.

1658865480983.png

Yukarıdakirmızı ok ile gösterdiğim Irak tek başına Fransa'dan fazlaymış AMA bir de toplam araplara bakalım;

1658865831061.png

1658865932070.png

Bu da Fransa.

1658865952176.png
İthalata bakacaksak ithal ettiğimiz ülkelere değil de ne ithal ettiğimize bakmamız daha doğru olur çünkü Arap ülkelerinden petrol, doğalgaz alıyoruz. İthalatı çoşturan şeylerin başında gelir bunlar. Napacaksın? Gidip de petrol ofisinde mi çalışacaksın? Ne faydan olacak? Biraz geniş açıdan bakın hocam.
Rusya da aynı şey doğalgaz ihtiyacımızın %33'ünü oradan karşılıyoruz. Napacaksın? Rusya'ya gidip Gazprom'a mı gireceksin?
Fransa, Arap ülkeleri ve Rusya gibi sadece doğalgaz, petrol ile bitecek bir ülke değil.

O işe öyle bakılmaz.

Buyrun Türkiye'nin en çok ithal ettiği ürünler:
123.png

Sizce bunlardan kaçı Arap ülkeleri veya Rusya'dan geliyor olabilir? Çoğu Fransa'dan geliyor..

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1464994
Sizce bunlardan kaçı Arap ülkeleri veya Rusya'dan geliyor olabilir? Çoğu Fransa'dan geliyor.

Ciddi ciddi Türkiye'de üretilen otomobillerin çoğunun Fransa'ya satıldığını düşünüyorsan tartışmayı bitirelim. Birçok araç firmasının burada ürettiği ürünler Orta Doğu pazarına gidiyor.

Ciddi ciddi Türkiye'de üretilen otomobillerin çoğunun Fransa'ya satıldığını düşünüyorsan tartışmayı bitirelim. Birçok araç firmasının burada ürettiği ürünler Orta Doğu pazarına gidiyor.
Yanlış listeyi atmışım. İthalat listesini atacaktım. Pardon.
123.png

Bunların çoğu Fransa'dan geliyordur. Arap ülkeleri ve Rusya'dan genelde listedeki ürünlerin ilk 2'sini temin edebilirsin. Hadi diyelim ki Rusya'dan demir ve çelik de geliyor. E, napacaksın? Gidip de Rusya'nın demircisinde mi çalışacaksın. Yani, sadece ithal ettiğimiz ürünlere bakmak da yeterli değil. O ürünlere bağlı olan markaların ülkemizdeki faaliyetlerini de düşünmemiz gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı