Fransızca öğrenmek

147472

Kilopat
Makaleler
3
Selam. Fransızca öğreneceğim ama nereden başlasam ve kuralları nedir? Cümle yapısını ve alfabesi gibi en temel şeylere ne zaman geçmeliyim? Amacım, hikâye yazacak seviyeye gelebilmektir.

Selam. Fransızca öğreneceğim ama nereden başlasam ve kuralları nedir? Cümle yapısını ve alfabesi gibi en temel şeylere ne zaman geçmeliyim? Amacım, hikâye yazacak seviyeye gelebilmektir.
Eğer kursa gideceksen hocanla deneme dersi yap mutlaka ben direkt kayıt olmuştum sevdiğim dilden soğudum büyük oranda.
Artık sadece duymayı seviyorum.

Fransız Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim neredeyse 5 senedir Fransızca ile içli dışlıyım ve ana dil seviyesine yakın bir seviyem var diyebilirim. Aşağıda yazacaklarım benim düşüncem olmanın yanı sıra birçok frankofon arkadaşımın da görüşleri benimle aynı fikirdedir. Hikaye yazacak seviyeye ulaşmayı istediğini belirtmişsin bu nerden baksan B2-C1 arası bir seviyeye tekabül ediyor ve bunun için önünde uzun bir yol var. Akademik dili öğrenmek istiyorsan evvela ilk yapacağın şey sağlam bir gramer altyapısı oluşturmaktır. Sistematik bir şekilde her gün gramer konusu çalışırken ek olarak ara vermeden her gün en az 5 kelime de ezber yapman gerekir. Gramer konularını bitirdikten sonra en önemli kısım bol okuma yapmaktan geçiyor. Bol okuma ve egzersiz senin yeteneğine, kapasitene ve emeğine göre kısa yahut uzun vadede istediğin seviyeye ulaşmana yardımcı olacaktır. Fransızca, kompleks cümle yapısına sahip bir dil ve üzerine yoğunlaşılmadığı takdirde A2'den ileriye ulaşmak pek mümkün değil. Umarım faydalı olabilmişimdir. Başarılar dilerim.

Geri
Yukarı