Çözüldü FreeDOS laptop Windows 10 kurulumunda mavi ekranda kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

timekiller

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Yeni aldığım bilgisayar FreeDOS olarak elime geçti. Technopat videosuna göre UEFI belleği hazırladım. Yine Technopat videosuna göre kurulumu yapıyordum. Ayarlamaları yaptıktan sonra kurulumun başlaması gerektiği yerde boş bir mavi ekran alıyorum. Bu mavi ekran bir dakika boyunca kalıyor ve bilgisayar kendini kapatıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Sorun bilgisayarda mıdır? USB bellekte midir?

93eedf70-f541-4ba6-ab87-eed8b8e75859.jpg

Bu da bilgisayar:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS ayarları bu şekilde, Fast Boot açık.
ISO'yu Media Creation Tool ile indirdim. @Recep Baltaş
Redditte aynı sorunu yaşayan bir arkadaş başka bir USB'ye yazarak sorunu çözmüş ben de öyle yapıyorum. Sonucu göreceğiz. :D
Sorun USB imiş. Başka bir USB ile denediğimde sorun çözüldü. Konu kilit :).
Öncelikle merhaba. Yeni aldığım bilgisayar FreeDOS olarak elime geçti. Technopat videosuna göre UEFI belleği hazırladım. Yine Technopat videosuna göre kurulumu yapıyordum. Ayarlamaları yaptıktan sonra kurulumun başlaması gerektiği yerde boş bir mavi ekran alıyorum. Bu mavi ekran bir dakika boyunca kalıyor ve bilgisayar kendini kapatıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Sorun bilgisayarda mıdır? USB bellekte midir?

Eki Görüntüle 1013768

Bu da bilgisayar:

Daha geçen gün arkadaşa Windows 8.1 kurarken aynı şey ile karşılaştık fakat yaklaşık 5 dk sonra kurulum ekranı geliyordu. Beklemenizi öneririm. Düzelme olmazsa yeniden yazın USB'yi.

Bios ayarlarını sıfırlayın, uefi kurulum yapacaksanız biosta uefi seçeneğini seçin. Yine sorun yaşamanız halinde orjinal kaynaktan iso indirip usb yi yeniden yazdırın. Baktım demişsiniz, yine de hatırlatma;

MBR - BIOS içindir
GPT - UEFI içindir

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Tam olarak metni okumadım bilgisayarın kendini kapattığını yeni gördüm. Rufus ile iso yu yazarken ayarların doğru olduğundan bir daha emin olun. ISO Dosyası bozuk inmiş olabilir tekrar indirip her şeyi baştan yapmayı deneyin.
Secure boot kapadınız mı?
Eğer usb den boot edildiğinde Windows yüklenme logosu geliyor ise Secure Boot un açık olacağını sanmıyorum fakat @timekiller boot sekmesini yine de paylaşmanızda fayda var. Bir ayar gözden kaçıyor olabilir.

Bios ayarlarını sıfırlayın, uefi kurulum yapacaksanız biosta uefi seçeneğini seçin. Yine sorun yaşamanız halinde orjinal kaynaktan iso indirip usb yi yeniden yazdırın. Baktım demişsiniz, yine de hatırlatma;

MBR - BIOS içindir
GTP - UEFI içindir
GTP değil GPT.

Eğer Rufus üzerinden GPT ve NTFS olarak yazdırdıysanız NTFS biçiminden dolayı Secure Boot'u kapatmanız gerekiyor.

BIOS ayarları bu şekilde, Fast Boot açık.
ISO'yu Media Creation Tool ile indirdim. @Recep Baltaş
Redditte aynı sorunu yaşayan bir arkadaş başka bir USB'ye yazarak sorunu çözmüş ben de öyle yapıyorum. Sonucu göreceğiz. :D
Sorun USB imiş. Başka bir USB ile denediğimde sorun çözüldü. Konu kilit :).

Dosya Ekleri

• b925bb99-5c18-4b77-ba97-b1212701d36c.jpg
    b925bb99-5c18-4b77-ba97-b1212701d36c.jpg
    63,9 KB · Görüntüleme: 102
Son düzenleme:
Çözüm

Eki Görüntüle 1013768

Bu da bilgisayar:

Yeniden mi kurdun Windows'u başka USB'den.

Eki Görüntüle 1013768

Bu da bilgisayar:

Yeni USB ile sıfırdan mı kurulum yaptınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı