FreeDOS Nedir?

Bu freedos ne demek oluyor? Monster laptoplarda veya msi gibi görsellere freedos yazınca en ilk çıkan bilgisayarlara benziyor. Monster alınca ekran öyle mi olacak yoksa nasıl bir görüntü olacak?

Microsoft firması MS-DOS´un artık geliştirilmeyeceğini açıkladığında bağımsız bir ekip DOS tabanlı ve MS-DOS yazılımları ile uyumlu bir işletim sistemi yazmaya karar verdiler. Adını da FreeDOS koydular. “Free” kelimesi ücretsiz anlamında değil, özgür anlamında kullanılır. Yani FreeDOS açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılımdır. Diğer işletim sistemleri gibi birkaç yılda bir yeni sürümleri çıkıyor. FreeDOS´u eski bilgisayarlarınıza kurabilir ya da sanal makine olarak yükleyip eski DOS programlarını ve oyunlarını çalıştırabilirsiniz. Özgür yazılım olduğu için bilgisayar üreticileri Windows içermeyen modellerine FreeDOS´u yükleyip satmayı tercih ediyorlar. FreeDOS yüklü bir PC satın alan kişi isterse kendisi Windows, Hackintosh, GNU/Linux dağıtımlarını ya da başka bir işletim sistemini kurabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı