Freelance yazılımda para var mı?

Daha fazla  
Merhaba, 0'dan yazılım öğrenme fikri, iyi bir fikir midir? Acemi bir yazılımcı freelance yaparak ayda ne kadar para kazanılır? Yazılımcı arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

Merhaba, 0'dan yazılım öğrenme fikri, iyi bir fikir midir? Acemi bir yazılımcı freelance yaparak ayda ne kadar para kazanılır? Yazılımcı arkadaşlar cevap verirse sevinirim.
Notasyon ve zaman karmaşıklığı gibi ifadeleri gerçekten öğrenmek istiyor musun?
Döngülerdeki her bir kod satırının maliyetini hesaplayıp döngü tekrarı ile çarpmayı öğrenir misin? :D
Yazılım yani hintli videolarındaki gibi iki satır kod yazmayla olmuyor ki, bunun bir miyar tane detayı var, hesap makinesi haricinde bir uygulama yazmaya kalkacaksın, bunun çok fazla sayıda sorunu olacak, bunları göze alarak gir bu işe. Zaten piyasada çok fazla yazılımcı olmaya çalışan var, tabi olamayan da çok.

Freelance'ten bahsedecek olursak, devamlı iş bulmaya çalışmaktan farkın yok, portföyün iyi değilse freelance olarak ta iş bulamazsın bir şirkette çalışma olarak ta.

Notasyon ve zaman karmaşıklığı gibi ifadeleri gerçekten öğrenmek istiyor musun?
Döngülerdeki her bir kod satırının maliyetini hesaplayıp döngü tekrarı ile çarpmayı öğrenir misin? :D
Yazılım yani Hint videolarındaki gibi iki satır kod yazmayla olmuyor ki, bunun bir miyar tane detayı var, hesap makinesi haricinde bir uygulama yazmaya kalkacaksın, bunun çok fazla sayıda sorunu olacak, bunları göze alarak gir bu işe. Zaten piyasada çok fazla yazılımcı olmaya çalışan var, tabii olamayan da çok.

Freelance'ten bahsedecek olursak, devamlı iş bulmaya çalışmaktan farkın yok, portföyün iyi değilse freelance olarak da iş bulamazsın bir şirkette çalışma olarak da.

Ne yapmamı önerirsiniz? Yazılım işinde 0'ım, hakikaten iyi bir iş ise başlamak isterim.

Ne yapmamı önerirsiniz? Yazılım işinde 0'ım, hakikaten iyi bir iş ise başlamak isterim.
Yazılım işinde sıfırsan anladığım kadarıyla bölümünü okumamışsın, kendi çabanla alaylı yazılımcı olsam mı diye düşünüyorsun. Şimdi burada yatkınlık önemli, benim buradan neye yatkın olduğunu bilmem mümkün değil, ben sadece neyle karşılaşabileceğini söylemeye çalıştım.
Yaşın 25 in üzerindeyse bence en çok neyle ilgileniyorsan bunu keşfedip uzmanlaşmaya çalış çünkü insanın kendini tanıması çok önemli.

Bu konuyla ilgili basit bir örnek vereyim mesela kitap okumaya karar veriyorsun, gidip bir kitap satın alıyorsun ama okumuyorsun, KPSS ye girmeye karar verdin, ders çalışırım dedin ama diyelim ki doğru düzgün çalışmadın. Burada kişi kendisine şunu demeli demek ki ben bu konularla ilgili biri değilim. Aksi halde boş yere zaman kaybı olmuş olur.

Ayriyeten hobi olarak ara ara uğraştığın şeyler ile ciddi bir efor sarf ettiğin şeyler arasında da fark var mesela. Gün içinde bazen bilimsel makaleler okumak ile tıp okumak arasındaki fark gibi.

Geri
Yukarı