FreeSync Açıkken Titreme

Konuyu hortlatmak istemezdim ama aynı sorun bende de var. Her oyunda olmasa bile bazı oyunlarda ekran titriyor. Çözebilen var mı acaba?

Aynı sorun benim MSI Mag 271C modeli ekranımda vardı yaklaşık 7 ay kullandım ekran kartı sorunludur diye aldırış etmedim ekran kartını değiştirecektim çünkü yeni ekran kartında da aynısını yaptı 120 TL'ye bayağı iyi bir DP kablosu aldım onda da devam etti servise gönderdim iade alıp paramı geri yolladılar yani çözebileceğinizi pek sanmıyorum.

Selamlar. FreeSync açık olduğunda görüntünün bazı yerlerinde titreme oluyor. Bazen Alt+Tab yapınca düzeliyor. Yanlış anlaşılmayayım, görüntünün gidip gelmesi değil. Belirli bölgeler karıncalanıyor. Telefonla monitördeki görüntüyü kaydedip atmak istedim ama çok belli olmadı o şekilde. İnternette araştırdım ve FreeSync açıkken oluştuğunu öğrendim. Aşağıdaki videoda 8:30'da oluşan şey ama bende hareketli görüntülerde hiç belli olmuyor ancak yükleme ekranları (loading screen) gibi yerlerde bazı alanlarda belirgin olarak var. FreeSync kapalıyken sorun yok. Bunu yaşayan/çözümünü bilen var mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kullandığınız Sync teknolojisi her ne ise bu teknoloji ekran kartınızın ve ekranınızın olmak üzere 2 defa uygulanırsa titreme, düşük fps hissi, yanma sönme gibi sorunlar olabilir. Ekran ayarlarından yada oyun ayarlarından(Masaüstü için geforce denetim masası gibi uygulamalar) Sync teknolojisini kaparsanız çakışmayı önlersiniz.

Arkadaşlar bu sorunun kaynağını bulabilen birisi yokmu? Ben Radeon ayarlarından monitör Hz ayarını 145'e çıkardım sorun çözüldü. Ama problemin kaynağını bulamadım.

Arkadaşlar bu sorunun kaynağını bulabilen birisi yok mu? Ben Radeon ayarlarından monitör HZ ayarını 145'e çıkardım sorun çözüldü. Ama problemin kaynağını bulamadım.

Problemin kaynağı Samsung'un VA panelinin sorunlu olması. AMD ekran kartım ile ASUS VG24VQ monitörü kullanmıştım ve aynı sorunu yaşadıgım için monitörümü sattım. LG'nin 27GL650F-B monitörünü satın aldım ve hiçbir sorun yaşamıyorum.

Flickering sorununun AMD ekran kartlarıyla alakalı olduğunu iddia edenler var. Böyle bir şey olsaydı ben yeni monitör alınca da aynı sorunu yaşardım. Ama yaşamadım.

Bir de benim sorun yaşadığım monitör de NVIDIA kart ile sorun yaşamadığını iddia edenler de var. Sorun yaşadığını söyleyen arkadaşlar da var. Tam olarak ben de anlamış degilim. Sorunlu monitörü NVIDIA G-Sync açarak denemesi lazım birkaç arkadaşımızın ve bizi bilgilendirmesi gerek.

Belki gerçekten de VA panelin kronik flickering sorunu sadece AMD kartlar da yaşanıyordur. Ama bu suçun sadece AMD'de oldugunu göstermez Samsung'un VA panelinin sorunlu oldugunu da gösterir. Çünkü aynı ekran kartıyla başka monitörler de sorun yaşamıyorum. Ya da en azından sorunlu demesek bile uyumsuz oldugunu söyleyebiliriz. 2020'de yaşanmış bir sorun hem de.

NVIDIA kart ve Samsung'un VA paneliyle G-Sync flickering yaşayanlara örnek video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bunu nasıl yapıyoruz hocam bulamadım da .
Radeon software's ayarlar, ekran kısmına gel, sağ tarafta çözünürlük ekle kısmı var oradan hocam.
Problemin kaynağı Samsung'un VA panelinin sorunlu olması. AMD ekran kartım ile ASUS VG24VQ monitörü kullanmıştım ve aynı sorunu yaşadıgım için monitörümü sattım. LG'nin 27GL650F-B monitörünü satın aldım ve hiçbir sorun yaşamıyorum.

Flickering sorununun AMD ekran kartlarıyla alakalı olduğunu iddia edenler var. Böyle bir şey olsaydı ben yeni monitör alınca da aynı sorunu yaşardım. Ama yaşamadım.

Bir de benim sorun yaşadığım monitör de NVIDIA kart ile sorun yaşamadığını iddia edenler de var. Sorun yaşadığını söyleyen arkadaşlar da var. Tam olarak ben de anlamış degilim. Sorunlu monitörü NVIDIA G-Sync açarak denemesi lazım birkaç arkadaşımızın ve bizi bilgilendirmesi gerek.

Belki gerçekten de VA panelin kronik flickering sorunu sadece AMD kartlar da yaşanıyordur. Ama bu suçun sadece AMD'de oldugunu göstermez Samsung'un VA panelinin sorunlu oldugunu da gösterir. Çünkü aynı ekran kartıyla başka monitörler de sorun yaşamıyorum. Ya da en azından sorunlu demesek bile uyumsuz oldugunu söyleyebiliriz. 2020'de yaşanmış bir sorun hem de.

NVIDIA kart ve Samsung'un VA paneliyle G-Sync flickering yaşayanlara örnek video:
Sanırım haklısınız. Teknik servise geldim, hata yüksek ihtimal monitörde dediler. Bekliyorum şuanda, bilgilendirme yapacağım.
Hata monitörde kaynaklanıyormuş, sıfırı ile değiştirildi. Sorun çözüldü arkadaşlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı