Çözüldü FreeSync varken V-Sync açmak mantıklı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

594046

Centipat
Merhaba, FreeSync yırtılmalara ve takılmalara önlem oluyormuş. V-Sync ise FPS sabitlemeye ve yırtılmalara önlem oluyormuş. Fakat sanırım V-Sync ile belirli bir FPS alırken, mesela monitörünüz 120Hz ve oyunlarda 120 FPS limitinde 120 FPS oynarken ani 1-2 FPS düşüşünde oyunda ani bir takılma oluyormuş. Fakat FreeSync hepsine karşı önlem oluyormuş benim öğrendiğim kadarıyla. Sadece FPS sabitlemiyor ama oyundan veya AMD Software Adrenalin'e Edition'dan limitini belirleyebiliyoruz zaten. Her şeyde doğru muyum? Ben de merak ediyorum yanlış bildiğim var ise aydınlatın.

Çözüm
İkisini aynı anda kullanmak için monitör 144Hz olacak + sistemin 144FPS üstü verecek. 144Hz üstü FPS aldığında yırtılmayı önlemek için FPS ve Hz'yi eşitlersin. Yani V-Sync açarsın.

144FPS'ye çıkamıyorsan, FPS dalgalanmasından dolayı olacak yırtılmaları da FreeSync-Adaptive ve G-Sync ile çözersin.

Durum bundan ibaret.

Dip Not: İki Sync yazılımı açmak input lagı arttırır. Etkisi olumsuz yönde olur. Ms'yi arttırır. FPS oyunları için önem arz eder.
Monitörün 144 Hz ancak sen 100-110 FPS alıyorsun. FreeSync burada devreye giriyor ve senin ekranda yırtılma görmeni önlüyor. V-Sync ise, FPS'ni 144'e sabitlemeye çalışıyor fakat 144 FPS alamıyorsan bir işe yaramıyor. Aynı zamanda V-Sync açıkken 144 FPS alabiliyorsan sadece 144 FPS görürsün. V-Sync kapalıyken 144 FPS üzeri görüyorsan daha akıcı bir görüntü elde edersin.

Fps ve Hertz değeriniz yüksek ise açmak bir işe yaramaz.
Edit: @594046 neden soruyorsunuz ki o zaman doğru muyum diye?
Sence açıklayıcı bir şey yazdın mı? Bahsettiğin şey FreeSync mi V-Sync mi ondan bile bahsetmiyorsun. V-Sync ise bal gibi işe yarar. Mönitörünün Hz'i kaç ise ona sabitler yırtılmaları önler. Daha fazlası zaten doğru düzgün bir halta yaramaz yırtılmalara sebep olur. Atıyorum monitörün 120Hz destekliyor, FPS 120'ye sabitlenmiş V-Sync'den dolayı. 120 FPS anlık olarak 119-118'lere düşerse takılma olur. FreeSync ise daha da işine yarar. FPS sabitlemez ama zaten FPS kısıtlama oyunda olmadı AMD Software Adrenaline Edition'da bulunur. FreeSync, V-Sync gibi FPS düşüşlerinde aniden takılmaz. Hem zaten neden öyle atarlı şekilde hemen çıkıyorsun? Ben sizin düşüncenizin yanlış olduğunu düşündüm ve sadece beğenmedim işaretini attım. Yazmak zorunda değildin. Muhtemelen sadece yazmak için yazdın. Ne bu toxiclik? Yazık...
@Maddoxkkm

Artı -1 Eksi
Bence mantıklı değil. FreeSync çok güzel bir teknoloji ben çok beğeniyorum.
Ben de bilgisayar başına geçince V-Sync kapatıp FreeSync açacağım. Resident Evil Village oynarken V-Sync ile FPS'yi 120'ye sabitliyorum ve en minik FPS düşüşünde oyunum takılıyor. FreeSync sanırım bunun da önüne geçiyor öğrendiğim kadarıyla? Oyunlarda gram takılma, yırtılma yaratmıyor mu? Siz kullanıyorsunuz o yüzden sordum. İyi günler :)

Ben de bilgisayar başına geçince V-Sync kapatıp FreeSync açacağım. Resident Evil Village oynarken V-Sync ile FPS'yi 120'ye sabitliyorum ve en minik FPS düşüşünde oyunum takılıyor. FreeSync sanırım bunun da önüne geçiyor öğrendiğim kadarıyla? Oyunlarda gram takılma, yırtılma yaratmıyor mu? Siz kullanıyorsunuz o yüzden sordum. İyi günler :)
Evet ben 6 aydır hiç yırtılma yaşamadım. FreeSync ekranın yenileme hızını aldığınız fps'e anlık olarak eşitliyor/değiştiriyor. O yüzden güzel bir teknoloji kullanmanızı tavsiye ediyorum vsync zaten çok eski bir olay diye biliyorum.

Sence açıklayıcı bir şey yazdın mı? Bahsettiğin şey FreeSync mi V-Sync mi ondan bile bahsetmiyorsun. V-Sync ise bal gibi işe yarar. Mönitörünün Hz'i kaç ise ona sabitler yırtılmaları önler. Daha fazlası zaten doğru düzgün bir halta yaramaz yırtılmalara sebep olur. Atıyorum monitörün 120Hz destekliyor, FPS 120'ye sabitlenmiş V-Sync'den dolayı. 120 FPS anlık olarak 119-118'lere düşerse takılma olur. FreeSync ise daha da işine yarar. FPS sabitlemez ama zaten FPS kısıtlama oyunda olmadı AMD Software Adrenaline Edition'da bulunur. FreeSync, V-Sync gibi FPS düşüşlerinde aniden takılmaz. Hem zaten neden öyle atarlı şekilde hemen çıkıyorsun? Ben sizin düşüncenizin yanlış olduğunu düşündüm ve sadece beğenmedim işaretini attım. Yazmak zorunda değildin. Muhtemelen sadece yazmak için yazdın. Ne bu toxiclik? Yazık...
@Maddoxkkm
Konu başlığına cevap verdim, sana yardım edenlere adeta tepiyorsun.
Yazık gerçekten.

Artı -1 Eksi
Evet ben 6 aydır hiç yırtılma yaşamadım. FreeSync ekranın yenileme hızını aldığınız fps'e anlık olarak eşitliyor/değiştiriyor. O yüzden güzel bir teknoloji kullanmanızı tavsiye ediyorum vsync zaten çok eski bir olay diye biliyorum.
Çok teşekkür ederim. Böyle bir cevap bekliyordum birinden :) Öğrendiğim bilgileri doğruladığımı düşünüyorum.

Konu başlığına cevap verdim, sana yardım edenlere adeta tepiyorsun.
Yazık gerçekten.
Bana yardım falan etmedin yarım yamalak bilgi verdiğin için beğenmedim tepkisini ekledim sadece. Ya ben sadece beğenmedim tepkisi ekledim hakkaten. Hiç bir şey yazmamama rağmen teptin benim sorunum ne? 😂 Bu kadar tepmene gerek yoktu. Uzatan da sensin.

İkisini aynı anda kullanmak için monitör 144Hz olacak + sistemin 144FPS üstü verecek. 144Hz üstü FPS aldığında yırtılmayı önlemek için FPS ve Hz'yi eşitlersin. Yani V-Sync açarsın.

144FPS'ye çıkamıyorsan, FPS dalgalanmasından dolayı olacak yırtılmaları da FreeSync-Adaptive ve G-Sync ile çözersin.

Durum bundan ibaret.

Dip Not: İki Sync yazılımı açmak input lagı arttırır. Etkisi olumsuz yönde olur. Ms'yi arttırır. FPS oyunları için önem arz eder.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı