FreeSync yüzünden flicker oluyor

Bütçe
Yok

Mainstein

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 4650G -- Sapphire Pulse RX6600 -- Asus Prime B450M-K II -- Corsair Vengeance LPX 3200Mhz 8X2GB -- Kingston A2000 240GB -- Sandisk SSD Plus 240GB -- Intenso TOP 512GB -- High Power +80 500W -- Sharkoon SK3-RGB ATX Kasa -- MSI MAG301CR2 30" 2560X1080P /// HyperX Cloud Core Wireless -- Razer Blackwidow V3 TKL (Modlu) -- Razer Deathadder V2 X Hyperspeed -- PS4 Dualshock -- Klasse Longteng Tiger
Monitör
MSI MAG310CR2
MSI MAG301CR2 monitörüne sahibim. 200Hz FreeSync Premium var, 30-200Hz arası destekliyor. Hem display hem HDMI denedim ve neredeyse her oyunda flicker yiyorum ne ayarı yaparsam yapayım işe yaramıyor. Oyunda aldığım FPS fark etmeksizin devam ediyor. Monitörün menüsünü açınca Hz değeri sürekli azalıp artıyor flicker olurken, onun görselini de ekleyeceğim.

Tam ekran kullanmamak ve FreeSync kapatmak dışında bildiğiniz çözüm yolu var mı?

Dosya Ekleri

• 20220909_184343.jpg
    20220909_184343.jpg
    298,8 KB · Görüntüleme: 62
FreeSync açmaya gerek yok bence, input lagı artırıyor ve bazen de karşılaştığın flicker sorunu yaratıyor. Tam ekran kullanmayın dedikleri de tam ekran olmayınca FreeSync aktifleşmediği için öneriliyor.

FreeSync açmaya gerek yok bence, input lagı artırıyor ve bazen de karşılaştığın flicker sorunu yaratıyor. Tam ekran kullanmayın dedikleri de tam ekran olmayınca FreeSync aktifleşmediği için öneriliyor.

Aslında ekran kartı yeniledikten sonra FreeSync açmaya ihtiyacım yok. Kapalı tutsam daha mantıklı olacak gibi artık. Input lag olayını da unutmuştum hatırlattığın için sağ ol.

Aslında ekran kartı yeniledikten sonra FreeSync açmaya ihtiyacım yok. Kapalı tutsam daha mantıklı olacak gibi artık. Input lag olayını da unutmuştum hatırlattığın için sağ ol.

Flicker ve input lag ne demek tam olarak cevaplarsanız iki bilgi öğrenmiş olurum. Teşekkürler.

Daha önce bu konuyla karşılaştınız mı?

201Hz yapamam ekranı, maalesef benim için işe yaramaz bu çözüm.

Flicker ve input lag ne demek tam olarak cevaplarsanız iki bilgi öğrenmiş olurum. Teşekkürler.

İnput lag üretilen karelerin giriş gecikmesidir, yani kareler ekran kartında üretildi diyelim monitöre bu kareler normal olarak gecikerek gelir, buna da input lag denir. Yani her zaman input lag olur ama bunu olabildiğince düşük tutmak asıl amaçtır. Flicker da titreme demektir.

FreeSync açınca ekranda çizgileşme, bazı bölgelerin parlaklığının artıp azalması tarzı durumlar oluyorsa flicker oluyor.

Input lag ise fare-mouse etkileşimi ile monitörde gözüken işlemin arasında gecikme yaşanması. Bir nevi ping çıkmış gibi oluyor ama donanım kaynaklı. Bu monitöre gelen karelerle alakalı bir sorun.

Daha önce bu konuyla karşılaştınız mı?

Bu konuda anlatılan çözüm değil, arkadaş çözüm olduğunu sanmış ama FreeSync aralığının dışına çıkarak FreeSync'i kapatıyor farkında değil, sonra da çözüldü sanıyor.

Bu konuda anlatılan çözüm değil, arkadaş çözüm olduğunu sanmış ama FreeSync aralığının dışına çıkarak FreeSync'i kapatıyor farkında değil, sonra da çözüldü sanıyor.
İlginç bir olaymış, bir yandan mantıklı gelmedi değil. @manqueller Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı