ASUS VG24VQ FreeSync flicker parlaklık

gadwyn

Decapat
ASUS TUF Gaming VG24VQ monitör kullanıyorum. Adaptive Sync - FreeSync özelliğin açınca monitörde FPS düşünce parlaklık sorunu oluyor.
Işık sanki dalgalanıyormuşcasına parlaklık yanıp sönüyor.
Var mıdır bunun çözümünü bilen bir arkadaş?

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS TUF Gaming VG24VQ monitör kullanıyorum. Adaptive Sync - FreeSync özelliğin açınca monitörde FPS düşünce parlaklık sorunu oluyor.
Işık sanki dalgalanıyormuşcasına parlaklık yanıp sönüyor.
Var mıdır bunun çözümünü bilen bir arkadaş?
Aynı monitörden ve sorundan bende de var. Asusun ELMB teknolojisi var onu açtım standart olarak. Free sync yerine geçiyor o teknoloji. Bu sayede sorunu çözdüm. O sorun displayport kablosundan ya da prizden olabilir. Belki de bu panel sorunludur. İşin içinden çıkılmaz yani ugraşmak istemiyorum. ELMB standart olarak kullanabilirsin yani ELMB ile yolda devam. Turbo yapınca parlaklıgı azaltıyor tavsiye etmiyorum.

Aynı monitörden ve sorundan bende de var. ASUS'un ELMB teknolojisi var onu açtım standart olarak. Free Sync yerine geçiyor o teknoloji. Bu sayede sorunu çözdüm. O sorun DisplayPort kablosundan ya da prizden olabilir. Belki de bu panel sorunludur. İşin içinden çıkılmaz yani ugraşmak istemiyorum. ELMB standart olarak kullanabilirsin yani ELMB ile yolda devam. Turbo yapınca parlaklıgı azaltıyor tavsiye etmiyorum.

Dostum AMD programından kaynaklanıyor sanırsam. Monitörden Adaptive Sync açık bırakıp Radeon ayarlarında FreeSync özelliğini kapattım titreme gitti. Fakat FreeSync özelliğini şu an kullanıyor muyum emin değilim. Monitörden açık gözüküyor.

Dostum AMD programından kaynaklanıyor sanırsam. Monitörden Adaptive Sync açık bırakıp Radeon ayarlarında FreeSync özelliğini kapattım titreme gitti. Fakat FreeSync özelliğini şu an kullanıyor muyum emin değilim. Monitörden açık gözüküyor.
Hacım bunu ögrenmenin tek bir yolu var. FPS'i sabit olmayan bir oyun gir. Monitörün joistigine bas. 144 HZ diyorsa FreeSync kapalıdır. Çalışmıyordur. Joistige bastıgın da sürekli HZ degişiyorsa FreeSync çalışıyordur.
Edit: Bir de ekran kartınız hangi model? Benim Rx 5600 Xt

Son düzenleme:
Aynı problem ve monitör bende de var, o işin aslı şu şekilde bence, o problemin bazı oyunlarda olup bazılarında olmama sebebi, o oyunun FPS cap, yani sınırlaması ile alakalı. Örneğin Division 2'de bir problem yok, 0 yırtılma ve yağ gibi akıyor. Ama Genshin Impact'de parlama problemi var, çünkü 60 FPS sınırlaması var ya 60 seçtiriyor zorunlu olarak ya da 30, yani bu teknoloji sadece FPS sınırlaması olmayan oyunlar düzgün çalışır, oynadığım 5-6 civarı oyunda bunu deneyimledim

Eğer Frsyc monitörde açık, AMD ekran kartı uygulamasında kapalı ise, bu özellik çalışmıyordur, Çalıştığında Hz sürekli değişiyor, uygulamadan kapattığınızda hiç çalışmadığını ve sürekli 144 HZ de durduğunu göreceksiniz, tabi görüntü de yağ gibi akmayacaktır. Yani AMD uygulamasında açık olmalı, monitör ayarlarında da aynı şekilde açık olmalıdır.

Sorunun çözümü basit, normal olarak ikisini de açıcaksın, Division 2 gibi oyunlarda yağ gibi oynayacaksın, Genshin Impact gibi FPS sınırlaması olan oyunlarda, AMD ekran kartı panelinde sadece o oyun özel ayar yapılabiliyor, sadece o oyun özel Frsyc teknolojisini kapatacaksın. Çoğu oyunda FPS sınırlaması yok zaten, varsayılan olarak açık kalmalı.

Son düzenleme:
Bir arkadaşım kullanıyor bu monitörü ve bu sorun onda da var. Bendeki C24G1 modelinde de aynı sorun var. Benim önerim iade edebiliyorsan iade et ve VA panel monitörlerden uzak dur.

Aynı problem ve monitör bende de var, o işin aslı şu şekilde bence, o problemin bazı oyunlarda olup bazılarında olmama sebebi, o oyunun FPS cap, yani sınırlaması ile alakalı. Örneğin Division 2'de bir problem yok, 0 yırtılma ve yağ gibi akıyor. Ama Genshin Impact'de parlama problemi var, çünkü 60 FPS sınırlaması var ya 60 seçtiriyor zorunlu olarak ya da 30, yani bu teknoloji sadece FPS sınırlaması olmayan oyunlar düzgün çalışır, oynadığım 5-6 civarı oyunda bunu deneyimledim

Eğer Frsyc monitörde açık, AMD ekran kartı uygulamasında kapalı ise, bu özellik çalışmıyordur, Çalıştığında Hz sürekli değişiyor, uygulamadan kapattığınızda hiç çalışmadığını ve sürekli 144 HZ de durduğunu göreceksiniz, tabi görüntü de yağ gibi akmayacaktır. Yani AMD uygulamasında açık olmalı, monitör ayarlarında da aynı şekilde açık olmalıdır.

Sorunun çözümü basit, normal olarak ikisini de açıcaksın, Division 2 gibi oyunlarda yağ gibi oynayacaksın, Genshin Impact gibi FPS sınırlaması olan oyunlarda, AMD ekran kartı panelinde sadece o oyun özel ayar yapılabiliyor, sadece o oyun özel Frsyc teknolojisini kapatacaksın. Çoğu oyunda FPS sınırlaması yok zaten, varsayılan olarak açık kalmalı.

Yanlış düşünmüşsün. Kanıtlıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izlersen Witcher 2 de bu sorun yaşanıyor. Witcher 2 de fps sınırı var mı? Aynı sorun valorantta da oluyor. Bu monitörün renklerle bir uyumsuzlugu var. Her renkte belli olmuyor titreme. Oyun fps sınırıyla alakası yok samsungun VA paneli kronik sorunlu

Yanlış düşünmüşsün. Kanıtlıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izlersen Witcher 2 de bu sorun yaşanıyor. Witcher 2 de fps sınırı var mı? Aynı sorun valorantta da oluyor. Bu monitörün renklerle bir uyumsuzlugu var. Her renkte belli olmuyor titreme. Oyun fps sınırıyla alakası yok samsungun VA paneli kronik sorunlu
Hım, ilginç hocam o zaman AMD yazılımı ile Asus yazılı mı uyuşmuyor, abimde nv 1660 ti var, daha ucuz bir asus monitör kullanıyor, sorun yok.

Bende de MSI Optix MAG241CV / RX5600 XT var. Nadiren de olsa ekranın üst tarafında titremeler(anlık yanıp-sönmeler) oluyor. Ben de bunun AMD yazılım sorunu olduğunu sanıyordum.

Geri
Yukarı