French press için filtre kahve önerisi

TéQ10

Kilopat
@Uton'nin önerisiyle Taft Coffe almayı düşünüyordum, ama yorumlarında çoğunlukla spor için, kafein oranı için aldıklarını söyleyenler var. Bir günde bir bardaktan fazlasını da önermiyorlar. Ben her gün sabah veya akşam bilgisayar başında çay gibi zevk için içebileceğim bir kahve arıyorum. Başka bir kahve öneriniz var mı? Fiyatı 250 gram için 50 TL'yi geçmediği sürece çok da önemli değil.

Muggles Coffee'nin deneme setlerini alabilirsin. Belki aroma seçersin içlerinden. Ben beğenmiştim ama bana bir tık hafif geldi. Onun dışında Starbucks çok tercih ediyorum ben.

Bu üçü favorimdir. Yeni başlayacaksan 2 ve 3. seçeneği değerlendir. Uzun süredir sert tada alışıksan El Salvador.

French press için öğütülmüş kahveler değiller. Jacobs'un makine için öğütülmüş halini denediğimde kahvede acı tat vardı. Kahvenin kokusu bayat gibi değildi, güzel kokuyordu ama nasıl demlersem demleyeyim bir türlü acılığını engelleyemedim.

French press için öğütülmüş kahveler değiller. Jacobs'un makine için öğütülmüş halini denediğimde kahvede acı tat vardı. Kahvenin kokusu bayat gibi değildi, güzel kokuyordu ama nasıl demlersem demleyeyim bir türlü acılığını engelleyemedim.

Dostum 5 yıldır french press ile kahve içiyorum. Kahvelerimi Starbucks Reserve'den alıyorum. Elden alırken öğütme şeklini söyleyerek alıyorsun evet ve biraz daha kalın oluyor. Fakat bu uygun değil dediklerin aslında uygun. Sadece biraz daha ince öğütülmüş. Bir farkı yok. Ölçeğini koyarken ayarlayacaksın o kadar.

Dostum 5 yıldır french press ile kahve içiyorum. Kahvelerimi Starbucks Reserve'den alıyorum. Elden alırken öğütme şeklini söyleyerek alıyorsun evet ve biraz daha kalın oluyor. Fakat bu uygun değil dediklerin aslında uygun. Sadece biraz daha ince öğütülmüş. Bir farkı yok. Ölçeğini koyarken ayarlayacaksın o kadar.
Kahveyi az koyduğumda da kahvenin tadı çok az oluyordu ve az acı oluyordu. Süresini azalttığım zaman da acılık azalıyor ama tadı yine olmuyor ve kahve hâlâ acı oluyordu. Kahveler.net forumunda 7 dakika kahve demlemeden kahveden tat alamadıklarını söyleyenler var ama ben kahveyi 1 yemek kaşığı koyup 3 dakika demlememe rağmen acı geliyordu. Kahveyi yaklaşık 10 kez denedikten sonra uğraşmayı bıraktım ve kahveyi içmediğim için kahve bayatladı ve çöpe döktüm. Siz ne kadar kahve koyup ne kadar süre demliyordunuz bu kahveleri kullanırken?

Kahveyi az koyduğumda da kahvenin tadı çok az oluyordu ve az acı oluyordu. Süresini azalttığım zaman da acılık azalıyor ama tadı yine olmuyor ve kahve hâlâ acı oluyordu. Kahveler.net forumunda 7 dakika kahve demlemeden kahveden tat alamadıklarını söyleyenler var ama ben kahveyi 1 yemek kaşığı koyup 3 dakika demlememe rağmen acı geliyordu. Kahveyi yaklaşık 10 kez denedikten sonra uğraşmayı bıraktım ve kahveyi içmediğim için kahve bayatladı ve çöpe döktüm. Siz ne kadar kahve koyup ne kadar süre demliyordunuz bu kahveleri kullanırken?

Yoğun kahve kullanan biri olduğum için benim ağzımda bıraktığı o toprakımsı acı tadı hep sevmişimdir. Bu yüzden yüksek rakımlı kahve çeşitleri içiyorum. French pressin ölçüsü ile tepeleme olmayacak şekilde bir ölçek koyuyorum. Kupa boyutuna göre su koyuyorum. Max beklediğim süre 3-5 dakika arası. Şunu belirtmek istiyorum; french Press'te su ile yapılan kahvelerin %90'ını sana acı gelir. O tada alışman gerekiyor. Ben evdekiler de içebilsin diye 2 ve 3. seçenektekileri alıyorum. Lavazza daha hafif bu arada belirteyim ve süt ile yaptığın filtre kahvenin tadı eşsizdir. Denemediysen bir ara dene.

Şunu belirtmek istiyorum; french Press'te su ile yapılan kahvelerin %90'ını sana acı gelir. O tada alışman gerekiyor.
Kahveyi doğru yaptığınızda acı olmayacağını söylüyorlar forumda ama sanırım benim aldığım Jacobs kahve ile alakalı bir sorun vardı. Konu sahibi de sorununu kullandığı kahveyi değiştirerek çözmüş. Bu yüzden güvenilir bir markadan taze ve doğru öğütülmüş bir kahve arıyorum. Konuda gelen cevaplardaki kahveleri araştırıp ona göre alacağım. Tchibo kahvenin de ne zaman öğütüldüğü belli olmuyor ve üzerinde yazmıyor bu yüzden güvenemedim. Sitesindeki yorumlarında kahvelerin bayat geldiğini söyleyenler de var.

Kahveyi doğru yaptığınızda acı olmayacağını söylüyorlar

Bunun doğruluk payı var. Fakat o forumda kahvenin bayatlaması ile ilgili bazı yazılar okudum çok doğru bulmuyorum. Yıllardır içiyorum bayat kahveye denk gelmedim. Acılık olayına gelirsek ben bu french press ve sudan olduğunu düşünüyorum. Kavrulmuş bir kahveyi sade su ile demliyorsun ve tatlı olsun istiyorsun (Türk kahvesinin acı olmasını istememek gibi bir şey) ben hiç içemedim öyle bir kahve. Sadece tadı hafif olan çekirdek türlerini tercih ettim. Bu konuda da Tchibo kullananlar memnun. Lavazza tam bir İtalyan kahvesi. O forumdakiler bu arada gerçek kahve içicilerdir. Konuyu şöyle toparlayalım senin için. Sen tadı yumuşak olan çekirdekli bir kahve alacaksın ve demle yöntemlerini kendin deneyeceksin o tadı yakalamak için.

Geri
Yukarı